Panorama. Pasienyje su Baltarusija įrengiamas barjeras: 550 kilometrų ilgio ruože bus statoma tvora

Lietuvos kariuomenė pasienyje su Baltarusija ėmė tiesti spygliuotos vielos užtvarą. Apsauginė viela planuojama 550 kilometrų ilgio ruože, netrukus Vidaus reikalų ministerija čia žada statyti ir tvorą. Policija praneša apie sustipriną patruliavimą keliuose, žada stebėti į Lenkiją išvykstančius automobilius. Per praėjusią parą Lietuvos pasieniečiai sulaikė 37 migrantus.

Trijų jūrų iniciatyvos, kuri yra 12 ES valstybių prezidentinis forumas, susitikime Sofijoje dalyvaujantis Prezidentas Gitanas Nausėda politinėse vadovų diskusijose pakvietė solidarizuotis kovojant su nelegalia migracija, akcentavo, kad regionui kylantys išbandymai yra bendri, ir atsakant į grėsmes būtina toliau stiprinti transatlantinę partnerystę su JAV. Prezidentas atkreipė dėmesį į Rusijos keliamas grėsmes, blogėjančią demokratijos situaciją ES kaimynystėje. Susitikęs su Graikijos prezidente Ekaterini Sakelaropulu Prezidentas aptarė migrantų problemas, abiejų šalių vadovai sutarė dėl poreikio stiprinti ES išorinę sieną tiek Rytuose, tiek Pietuose.

Tarptautinėms pajėgoms traukiantis iš Afganistano, Talibanas skelbia kontroliuojantis 85 procentus Afganistano teritorijos. Tiesa nepriklausomi šaltiniai to nepatvirtina. Jungtinių Valstijų prezidentas teisina amerikiečių karių išvedimą ir sako, kad nebūtinai tai reiškia, kad Talibanas užvaldys Afganistaną, nors pripažino, kad Kabului nepavyks kontroliuoti visos šalies. Iš Afganistano savo karius Lietuva jau išvedė, ir krašto apsaugos ministras sako, kad dabar viskas priklauso nuo Afganistano žmonių.

Liepą įsigaliojo naujos civilinio kodekso nuostatos, kurios prekybininkams neleidžia klaidinti pirkėjų fiktyviomis nuolaidomis. Pažeidimų dar neužfiksuota, o ir patys prekybininkai sako pritariantys tokiems pokyčiams.

Malta tapo pirmąją Europos šalimi, kuri nuo kitos savaitės žada neįsileisti nepaskiepytų turistų. Pati vakcinavimo pirmūnė, šalis baiminasi Europoje plintančios Delta atmainos. Dėl jos dalis šalių grįžta prie ribojimų, tačiau siekiant neatbaidyti po truputį grįžtančių turistų, įvedami kuo švelnesni draudimai. Stengiamasi išnaudoti Europoje galiojantį galimybių sertifikatą. Visgi, dalis šalių ir toliau ribojimus švelnina.

Svarbi informacija dėl praėjusią naktį ir šį rytą sugeneruotų ES skaitmeninių COVID-19 pažymėjimų. Kaip praneša Registrų centras, nuo vidurnakčio iki 9 ryto dėl techninės klaidos daugiau nei 800 asmenų atsisiuntė neteisingus COVID pažymėjimus dėl PGR neigiamo tyrimo. Iš viso neteisingai suformuota per du tūkstančius 800 šių dokumentų. Sistemoje jie ištaisyti ir atnaujinti, todėl atsisiuntusiems pažymėjimo formas minėtu laikotarpiu, rekomenduojama tą padaryti iš naujo.

Iki olimpinių žaidynių likus dviem savaitėms, olimpinė ugnis pasiekė Tokiją. Tačiau dėl koronaviruso ribojimų ugnis pasitikta tyliai ir nedalyvaujant žiūrovams. Metams ir taip atidėtas didžiausias pasaulio sporto renginys itin kritikuojamas. Japonai baiminasi, kad pandemijos akivaizdoje rengti žaidynes pavojinga, tačiau valdžia teigia, kad imtasi visų atsargumo priemonių.

Maironio lietuvių literatūros muziejuje vainikuota 57-oji „Poezijos pavasario“ laureatė Dovilė Zelčiūtė, jai įteikta ir Kauno miesto savivaldybės Maironio premija. Poetė įvertinta už knygą „Šokiai Vilniaus gatvėje“. Dvi savaites trukęs ir dėl pandemijos į vasarą perkeltas festivalis baigsis sekmadienį, Vilniuje. Festivalis skaitytojus pakvietė į beveik pusantro šimto renginių, susitikimų su poetais, pokalbių, skaitymų ir koncertų.

Vytauto Didžiojo karo muziejus švenčia šimtmetį ir muziejininkai į parodą atrinko, jų nuomone, pačius vertingiausius eksponatus iš muziejaus fondų. Tarp jų – name Vilijampolėje rastas XVII amžiaus gobelenas, stalas, už kurio galbūt sėdėjo Napoleonas ir labai vertingas vėrinys „antkaklė“ – tik prieš kelias dienas patvirtinta, kad jame tikras kalnų krištolas.

Šiandien, meteorologų duomenimis, buvo karščiausia šios savaitės diena – vietomis karštis perkopė gerokai per trisdešimt laipsnių. Kaip iškęsti alinantį karštį, ieško ir patys gyventojai, ir miestai. Vilniuje Rotušės aikštėje įrengta mobili rūko sistema. Ji veiks per karščius, orams atvėsus įranga bus išmontuota.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau