Istorijos detektyvai. Didžiulės šukos Brazdžioniui, Žygimanto Senojo valdymas ir Lietuvos policija tarpukariu

Įminkite istorinę mįslę. Artimas poeto Bernardo Brazdžionio bičiulis, rašytojas Antanas Gustaitis, Brazdžionių naujakurystės Vistoje proga, jiems atsiuntė sveikinimą ir dideles šukas. Čia ir kyla klausimas – kodėl Bernardui Brazdžioniui buvo reikalingos tokios didelės šukos?

Pasakojimų ciklas apie Lietuvos valdovus po Vytauto Didžiojo mirties. Šį kartą – artimesnė pažintis su Žygimantu Senuoju. 42 metus Lietuvą valdęs Žygimantas savo valdymo laikotarpiu pamatė pirmąjį Lietuvos Statutą, turėjo atlaikyti antrosios žmonos Bonos Sforzos politinę įtaką, o žymiausia pergale laikomas triumfas Oršos mūšyje. Koks jis buvo kaip valdovas pasakojo VU rektorius, istorikas Rimvydas Petrauskas.

Tarpukario policija. Galima veltis į ilgas diskusija, ar šiandien policininko darbas pakankamai vertinamas ir gerbiamas, tačiau tokių diskusijų nebūtų pačioje Lietuvos policijos atsiradimo pradžioje. Istoriniai faktai rodo, kad tada į pareigūnus žiūrėta visai be pagarbos. Apie to priežastis ir policijos kūrimąsi po 1918-ųjų – su istoriku Kęstučiu Noreika.

Ved. Virginijus Savukynas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau