Daiktų istorijos. Siuvinėjimo istorija, sinagogos Lietuvoje ir paskutinysis Lietuvos partizanas

LRT TELEVIZIJOS laida „Daiktų istorijos“

I tema. Kitokia siuvinėjimo pusė: vizualieji istorijos metraščiai, kurti ne tik moterų
Jei manote, kad siuvinėjimas tai tik moterų laisvalaikio užsiėmimas – labai klystate! Viduramžiais siuvinėjimas buvo profesionalų amatas. Dygsniuodavo ištisi cechai, beje, dažnai – vyrų. Aukso ir sidabro gijas pridaigstydavo išimtinai vyrai, o Kinijoje šis kruopštus darbas buvo patikimas tik mergaitėms iki 14 metų. Vyresnės, neva, jau negebėjusios įžiūrėti subtilybių.

II tema. Sinagogos – ne tik religinių apeigų vieta, bet ir bendravimo erdvė su bendraminčiais
Artėjant žydų pavasario šventei – Pesachui – buvome maloniai įleisti į Vilniaus choralinę sinagogą ir galėjome stebėti religines apeigas. Galėjome klausti ko panorėję, todėl galime ir Jums papasakoti kodėl judėjai, besimelsdami linguoja, kam reikalinga dėžutė ant kaktos ir virvelėmis apsukta ranka? Kodėl religingi žydai augina peisus, o jų žmonos skuta galvos plaukus, kada sinagogos iš susirinkimų namų tampa kulto pastatais, kaip minimas Šabatas ir kodėl judėjai švenčia Toros skaitymo pabaigtuves? Dar sužinosite, kad hebrajų raštai ne tik į kitą, nei mums įprasta, pusę rašomi, bet dar ir neturi balsių – jos yra nuspėjamos.

III tema. Paskutinysis Lietuvos partizanas Stasys Guiga-Tarzanas – idealistas, paaukojęs gyvenimą tėvynei
Istorija apie partizaną Stasį Guigą-Tarzaną gali stebinti, gluminti, kelti nuostabą ar susižavėjimą, bet abejingų palikti negali! Šis žmogus su ginklu išsislapstė iki 1986-ųjų! Davęs priesaiką, jos niekada nesulaužė ir taip paaukojo savo gyvenimą Lietuvos nepriklausomybės vilčiai. Tuo metu, kai mūsų šalis gyveno „brandaus socializmo“ nušviesta, jis gyveno naktimis. Skaldydavo malkas ar šienaudavo pievas „pasirėdęs“ moteriška suknele. Niekada nesukūrė šeimos, neturėjo vaikų ar draugų. Vienas, su bičiule ir Lietuva! Mirė Stasys nuo plaučių uždegimo, nes neleido iškviesti daktaro, likus dviems metams iki Sąjūdžio bangos. Buvo palaidotas pirmiausia tvarte, o vėliau – jo paties prašymu – miške, kartu su ginklo broliais.

Ved. Saulius Pilinkus.

Pilinkus Saulius
Vedėjas
Pilinkus Saulius, Mildažytė Edita, Ramoškaitė Asta, Minkevičienė Monika
Redaktorius
Vyšniauskas Vytautas
Operatorius
Bytautaitė Lolita
Prodiuseris
Bogdanienė Eglė, Pauliukevičiūtė Rita, Verba Vaidotas, Petroševičiūtė Audronė, Tallat-Kelpša Jonas, Levinas Simas, Ber Krinsky Sholom, Vičas Darius, Baltakis Stasys, Dalgeda Sigitas
Pašnekovas
Guiga-Tarzanas Stasys, Činčikaitė Ona
Asmenybė
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau