Panorama. Lietuvoje karantinas pratęstas iki balandžio, su išimtimi kaukės lauke tampa neprivalomos

Lietuvoje karantinas pratęstas iki balandžio, tačiau atlaisvintas judėjimas 6 didžiųjų miestų ir jų rajonų ribose. Kitose savivaldybėse ribojimai pratęsti iki kovo vidurio. Vyriausybė švelnina kaukių dėvėjimo reikalavimus, jų nebereikės lauke, jei 2 metrų atstumu nebus kitų žmonių.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad Lietuvoje nustatyta 11 užsikrėtusiųjų britiškąja koronaviruso atmaina. 6 žmonės iš Vilkaviškio, 4 – Kauno, vienas iš Marijampolės.

Šaliai įstrigus karantine ir daliai verslų metus normaliai nedirbant, itin skausmingi tapo visi mokesčiai, tarp kurių – ir bankams. Seimo biudžeto ir finansų komitetas aiškinosi, kodėl bankų įkainiai verslui Lietuvoje didesni nei Latvijoje ir Estijoje. Bet pripažino, kad atpiginti paslaugas galėtų tik naujų bankų atėjimas.

LVŽS siūlo kriminalinės žvalgybos įstatymo pakeitimus. Pagal juos žvalgybą būtų galima taikyti ir prezidentui. Tačiau ir valdantieji, ir kitų opozicinių partijų atstovai tokiam siūlymui nepritaria. Teisininkai taip pat nemato pagrindo – prezidentą stebėtų jam pačiam pavaldžios institucijos.

Pasaulyje įsibėgėja vakcinacijos programos. Ganą pasiekė pirmoji skiepų siunta pagal pasaulio sveikatos organizacijos sukurtą skiepų dalijimosi programą „Covax“.

Tūkstančiai laukiantys vairavimo egzamino dar turės palaukti – „Regitra“ praneša, kad iki balandžio jie dar nevyks. Būsimieji vairuotojai sako, kad vairuotojo pažymėjimas ne tik dėl patogumo – be jo negali dirbti, pavyzdžiui, tolimųjų reisų vairuotojais. „Regitra“ sako, kad pavasarį prasideda dar ir motociklų sezonas, todėl vėl pradėjus rengti egzaminus krūviai gali smarkiai išaugti.

Ilgai laukę galimybės atnaujinti veiklą, muziejai, bibliotekų skaityklos ir galerijos liko nusivylę: Vyriausybė net nesvarstė kultūros įstaigų atvėrimo klausimo. Muziejai teigia esantys priversti galvoti apie didesnes bilietų kainas ar pakeistą darbo laiką.

Venesuela ES ambasadorę paskelbė nepageidaujamu asmeniu šalyje. Vidaus reikalų ministras pareikalavo, kad ji per 3 ateinančias paras paliktų šalį. Briuselis Karakasą ragina apsigalvoti, ir pabrėžia, kad ambasadorės išsiuntimas tik dar labiau didina šalies izoliaciją.

Nuversta paskutinė Ispanijos diktatoriaus Francisco Franco skulptūra. Franco skulptūra pastatyta 1978-taisiais, praėjus trejiems metams po diktatoriaus mirties. Skulptūra pašalinta remiantis 2007-taisiais priimtu istorinės atminties įstatymu.

Vokietijos teismas trečiadienį nuteisė vieną buvusį Sirijos prezidento Basharo al Assado slaptosios policijos pareigūną, padėjusį kankinti kalinius, o žmogaus teisių gynėjai tikisi, kad ši svarbi nutartis nustatys precedentą kitoms byloms.

Policija skelbia, kad kol kas nėra žinių, kad pasinaudojant iš bendrovės „CityBee“ pagrobtais klientų duomenimis būtų bandoma įvykdyti nusikalstamas veikas. Iki šiol į pareigūnus kreipėsi beveik pora šimtų žmonių, kurie tik informavo apie jų duomenų pagrobimą.

Smiltynėje, pakeliui į Lietuvos jūrų muziejų, istorinių laivų ekspoziciją papuošė povandeninis laivas. Tai – vienintelis toks mūsų šalyje pastatytas laivas, išbandęs ir Kretingos rajono tvenkinius, Danės upę, Kuršių marias, Šventosios uostelį ir netgi paniręs prie Estijos krantų.

Kol Lietuvos muziejai vis dar laukia, kada galės atnaujinti veiklą ir atverti savąsias ekspozicijas, Vilniuje netrukus bus atidaryta nauja parodų erdvė. Nacionalinio muziejaus padalinys, kuris vadinsis „Istorijų namai“, sieksiantis sukurti jaukią erdvę, kurioje norėsis būti ir pažinti.

Viena Vinipego mokyklų nusprendė dalį pamokų perkelti į lauką net žiemą. O kad šios būtų įdomesnės, surentė specialų statinį – sniego tvirtovę. Mokytojai pasakoja, kad pernai įsismarkavus žiemai prie mokyklos statė skulptūras, užklupus pandemijai nusprendė, kad tvirtovė-mokykla bus kur kas naudingesnė. Ant ledo suolų susėdę šiltai aprengti mokiniai tikina, kad per tris dienas pastatyta tvirtovė – puikus įrodymas, kad mokytis lauke galima ir žiemą.

Ved. Marijus žiedas.