Panorama. Baltarusijoje tęsiasi žmogaus teisių aktyvistų kritikuojami teismai (su vertimu į gestų k.)

Vakcinuotis nuo COVID-19 sutiktų beveik du trečdaliai šalies gyventojų. Kompanijos „Spinter“ atlikta apklausa rodo, kad tikrai nenori skiepytis tik dešimtadalis lietuvių. Likusi dalis – greičiau nenori arba neapsisprendusi. Tarp didžiausių žmonių baimių – šalutiniai poveikiai, ar vakcina išbandyta. Ekspertai aiškina, kad tokie nuogąstavimai nepagrįsti. Abejonių dėl skiepų sako neturintys ir jau pasiskiepiję buvę Lietuvos vadovai.

Antanas Guoga Vyriausiajai rinkimų komisijai patvirtino atsisakantis Seimo nario mandato. Jo įgaliojimai nutrūks rytoj. Pagal sąrašą į Seimą išrinktam Guogai pasitraukus, jo vietą parlamente užims pirmas už brūkšnio rinkimuose likęs Artūras Skardžius.

Programišiai nutekino dar vienos lietuviškos įmonės duomenis. Šįkart „Darnipora.lt“ duomenų bazę su esą 400 tūkst. elektroninio pašto adresų ir slaptažodžių, kartu siūloma įsigyti duomenimis su visa klientų asmenine informacija. Ekspertai primena, klientų duomenys – brangi prekė, todėl verslui būtina daugiau investuoti į saugumą, o gyventojams susirūpinti skaitmenine higiena.

Baltarusijoje tęsiasi žmogaus teisių aktyvistų kritikuojami teismai. Minsko teismas, uždaręs duris diplomatams ir nepriklausomai žiniasklaidai, šiandien teisė žurnalistę ir gydytoją dėl medicininės informacijos apie Ramaną Bandarenką atskleidimo. Jiems gresia iki trejų metų kalėjimo, nes paskelbė, kad Bandarenka buvo blaivus, kai jį, kaip įtariama, mirtinai sužalojo kaukėti pareigūnai. Bandarenkos žūtis sukėlė didelį atgarsį Baltarusijoje, o režimo teisėsaugininkai skelbė, kad jis buvo neblaivus.

Prieš pirmadienį Briuselyje vyksiančią Užsienio reikalų tarybą, kurioje bus svarstomi ES ir Rusijos santykiai, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako gavęs signalų, kad šįkart bus patvirtintos sankcijos Rusijai. Tarybos išvakarėse Lietuvos iniciatyva Briuselyje vyks ES užsienio reikalų ministrų susitikimas už uždarų durų su Navalno bendražygiais: Leonidu Volkovu ir Ivanu Ždanovu. Kurių šalių ministrai dalyvaus, kol kas neatskleidžiama. Dar prieš mėnesį Briuselis pažadėjo – jei Aleksejus Navalnas bus įkalintas, bus rimtai pasižiūrėta į sankcijų Rusijai klausimą.

Kalbėdamas šiais metais virtualiai surengtoje Miuncheno saugumo konferencijoje, Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pažadėjo daryti viską, kad Vašingtonas susigrąžintų europiečių pasitikėjimą. Jis sako, kad Amerika grįžo, o kartu grįžo ir transatlantinis bendradarbiavimas. Jis paragino sąjungininkus suvienyti jėgas pasaulinėje kovoje tarp demokratijų ir autokratijų, kuri, sako, pasiekė „lūžio tašką“.

Lenkijoje per savaitę naujų koronaviruso atvejų skaičiui išaugus penktadaliu, vyriausybė įspėja, kad prasidėjo trečioji pandemijos banga. Prieš savaitę sušvelninti karantino ribojimai gali būti vėl sustiprinti. Mokyklas uždaro Estija, kur viruso paplitimas tarp Europos Sąjungos šalių atsilieka tik nuo Čekijos

Pirmadienį duris atveria viena iš Vilniaus mokyklų – testuojami jos mokytojai, pradinukai ir jų šeimos. Mokyklos direktorius sako, kad grįžta didžioji dalis moksleivių, išskyrus tris klases. Jie liks mokytis nuotoliniu būdu.

Europos Komisija pareiškė, kad vežėjų veiklą griežtinančios naujos Europos Sąjungos taisyklės didintų taršą ir kenktų Europos Sąjungos vidaus rinkai. Vyriausybė teigia, kad Komisijos paskelbta išvada sudaro prielaidų tikėtis, jog po metų turinčios įsigalioti taisyklės bus pakeistos. Lietuva ir dar aštuonios šalys pernai nesėkmingai bandė blokuoti naujojo Mobilumą paketo nuostatas, kurios įpareigoja vežėjus kas aštuonias savaites grįžti į įsisteigimo valstybę ir apriboja transporto paslaugų teikimą kitoje šalyje. Susisiekimo ministras Marius Skuodis sako, kad ši išvada patvirtino Lietuvos nuosekliai dėstytus argumentus, jog naujosios taisyklės yra protekcionistinės ir žalingos.

Sniego nepagailėjusi žiema gali vesti į derliaus pagailėjusį pavasarį. Ūkininkai, ant kurių laukų sniego danga storiausia, nerimauja, kad neteks dalies derliaus, nes šis po sniegu sušus, dirvoje gali įsiveisti kenkėjai ir pelėsis, o tai reikš didžiulius nuostolius. Klimatologai paguosti negali – prognozuoja, kad ateityje šylant klimatui atvejų, kai daug sniego iškrinta ant dar neįšalusios žemės, daugės.

Po septynių mėnesių kelionės Marse sėkmingai nusileido NASA marsaeigis „Perseverans“. NASA sako, kad marsaeigis – puikios būklės. Sudėtingiausia žmonijos į kitą planetą pasiųsta laboratorija Marse ieškos senovės gyvybės pėdsakų. Taip pat padės rengtis žmonių misijoms, kurias NASA viliasi pradėti vykdyti jau kitą dešimtmetį.

„Pasivaikščiojimai po Romą“ – tai pokalbiai su šiame mieste gyvenančiais, jį gerai pažįstančiais kultūros žmonėmis, kuriuose nušviečiamos Romos lankytinos vietos, meno paminklai, gatvės, krautuvės, kavinės, interjerai, miesto kasdienybė ir romiečių gyvenimo būdas. Dingęs ir esamas šio miesto pasaulis, jo dvasia ir regimybė. Visuose šiuose „pasivaikščiojimuose“ skaitytoją – keliautoją lydi profesionalai – atskirų epochų dailės ir architektūros mylėtojai bei specialistai.

Ved. Eglė Bučelytė