Širdyje lietuvis. Lietuvos vėliava pasipuošusi bažnyčia Čikagoje, lituanistinė mokykla Dubline ir Švedijos lietuvių bendruomenė

Geltona, žalia ir raudona – tokias spalvas matys tūkstančiai keleivių, besileidžiančių viename didžiausių pasaulyje Los Andželo oro uoste. Vietos lietuviai trispalvės spalvomis nudažė kone 300 kv. m. švento Kazimiero lietuvių parapijos salės stogą – nuo šiol, kur yra mažoji Lietuva, žinos ne tik praeiviai. Pačios brangiausios kiekvienam lietuviui spalvos bus matomos ir iš paukščio skrydžio. Los Anželo lietuviai tikisi, kad vėliava pateks ir į Lietuvos rekordų knygą kaip didžiausia tautinės vėliavos spalvų dekoracija užsienyje.

Lietuvos himnas – svarbiausia giesmė, kurią išmoksta kiekvienas lietuvis. Septynioliktus metus skaičiuojančioje Dublino lituanistinėje mokykloje „4 vėjai“ ji skamba ne tik svarbiausiomis progomis. Čia mokosi kone 400 Airijoje gyvenančių lietuvių vaikų. „4 vėjai“ – didžiausia lituanistinė mokykla Europoje ir viena didžiausių pasaulyje. Oficialiai Airijoje gyvena apie 40 tūkst. lietuvių, tačiau patys tautiečiai mano, kad jų čia turėtų būti kone dvigubai daugiau, trečdalis įsikūrę būtent šalies sostinėje. Iš pradžių mokykloje vaikų buvo 10 kartų mažiau. Dabar ji jau turi 3 padalinius ir visi jie užpildyti. Tačiau mokyklos direktorius sako, kad tam prireikė dešimties metų.

Dažnai matome tik gražiąsias pasaulio lietuvių bendruomenių gyvenimo puses. Šventės, dainos, šokiai, gerumas. Tačiau labai retai užsimenama apie pinigus. O mokėti tenka kone už viską. Už paslaugas, patalpas. Pinigai padeda išspręsti ir kone kasdien kylančius labai žemiškus klausimus. Pavyzdžiui, reikia padėti tautiečiui: kas už tai sumokės? Lietuvių bendruomenė Švedijoje rado kaip bent iš dalies išspręsti pinigų klausimą. Gavo tautinės mažumos statusą ir valstybės subsidijas. Rūta prisimena, kaip ir pati, ir jos bendraminčiai laisvu laiku skaitė įstatymus ar tiesiog bendravo su kitais lietuviais, kad įkalbėtų juos tapti bendruomenės nariais – ne tik faktiškai, bet ir popieriuose.

Savaitės lietuviu šiandien skelbiame žurnalistą, televizijos laidų vedėją, rašytoją ir visuomenininką Andrių Tapiną. Andrius neseniai atsiėmė Globalios Lietuvos apdovanojimą už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje. Rugpjūtį į Laisvės TV ir LRT organizuotą akciją „Laisvės kelias“, skirtą palaikyti iš Aleksandro Lukašenkos režimo bandančius išsivaduoti baltarusius, susirinko apie penkiasdešimt tūkstančių žmonių. Skambant Lietuvos ir Baltarusijos himnams, jie susikibo už rankų taip sudarydami grandinę nuo Katedros aikštės Vilniuje iki pat Baltarusijos sienos. „Laisvės kelias“ tapo ryškiu įvykiu ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio žiniasklaidoje.