(Pra)Rasta karta. Vinokuras apie saugumiečių represijas už hipizmą sovietmečiu: mes tau įrodysime, kad esi nusikaltėlis

Net ir didžiausios tarybinės stagnacijos metais daugelis jaunų žmonių neprisitaikė prie režimo, kalbėjo, reikalavo ir atvirai kovojo už laisvę. Naujoje dokumentinėje laidoje „(Pra)Rasta karta“ sausio 14 d., ketvirtadienį, 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ pasakojimai kaip, kuo ir su kuo gyveno jauni žmonės sovietmečiu.

Didmiesčiuose sovietmečiu jaunimo bruzdėjimai tampa vis drąsesni, o provincijoje, kur visi viską vieni apie kitus žino – lieka tarp namų sienų. Provincijos mokyklos būdavo centras, apie kurį sukosi jaunuolių gyvenimas. Tuo metu mokytojo profesijai buvo skiriamas didžiulis dėmesys, nes jo misija – ugdyti būsimus socialistinės santvarkos statytojus.

Aukštasis mokslas sovietmečiu atvėrė galimybes gyventi geriau ir sočiau, tačiau nebuvo prieinamas visiems. Daugelis žmonių, mokyklą baigusių sovietmečiu, puikiai prisimena, kaip jie, jei gerai nesimokė, po aštuntos klasės buvo išmetami į profesinio orientavimo mokyklas.

Tiems, kurie buvo milicijos įskaitoje ar saugumo stebėjimo lauke, aukštasis taip pat buvo nepasiekiamas. „Kas čia per pankas? Kodėl tu pankas? Ar tu čia prieš sovietų sistemą eini?“ – mokykloje girdėtus klausimus prisimena atlikėjas Andrius Mamontovas.

Savo jaunystės laikų prisiminimais dalinasi: aktorius, rašytojas, vienas pirmųjų hipių Lietuvoje Arkadijus Vinokuras, muzikantas, aktorius, legendinės grupės „Foje“ lyderis Andrius Mamontovas, žurnalistė, televizijos laidų vedėja Algimanta Žukauskienė, kovos menų treneris, buvęs neformalaus jaunimo atstovas Marijus-Chrizostomas Tumas, keramikė, buvusi neformalaus jaunimo atstovė Eglė Mickevičienė.

Ved. Rūta Sinkevičienė