Zachor. Atsimink. Žydiškieji Kėdainiai: gausiai pardavinėti rauginti agurkai, autentiška Žydų gatvė ir Gaono palikuonys

Sakoma, kad būti Kėdainiuose ir neparagauti agurkų – tai tas pats, kas būti prie jūros ir jos nepamatyti. Čia žydai plėtojo komercinę sodininkystę ir būtent jie – žydai, Kėdainius pavertė agurkų sostine, o viena pagrindinių prekių žydų parduotuvėse buvo rauginti agurkai. Du draugai aktoriai Dovilė Kundrotaitė ir Elijas Martynenko litvakų kultūros palikimo ieško Kėdainiuose.

Kėdainiai yra vienas pirmųjų miestų Lietuvos teritorijoje į savo daugiakultūrę bendruomenę įsileidę ir žydus. Tai buvo privatus Radvilų giminės miestas, pastarieji žinodami, jog žydai moka elgtis su pinigais, buvo raštingi, pasikvietė keletą žydų iš Vilniaus ir jiems leido įsikurti seniausioje Kėdainių aikštėje, Senojoje rinkoje.

Čia gimė ir vienas garsiausių rabinų, rašytojas, publicistas Mozė Lilenbliumas. Jis taip pat kritikavo vaikus žalojantį auklėjimą, žydų negebėjimą prisitaikyti modernėjančiame pasaulyje, jų moterų užguitumą.

Žydų mokslininkas, vienas didžiausių dvasinių ir intelektinių lyderių Naujųjų laikų žydų tautos istorijoje – Vilniaus Gaonas taip pat gyveno Kėdainiuose. Tuomet jis, 8-erių metų vaikas, buvo atvežtas į Kėdainius, kur jį nusižiūrėjo vienas pirklys ir apvesdino su savo dukra Chana.

Atkuriamoji dokumentika. Ved. Dovilė Kundrotaitė, Elijas Martynenko.

Elijas Povilas Martynenko
Vedėjas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau