Zachor. Atsimink. Alumi ir prieskoniais kvepiantis Jurbarkas, kuriame gyveno „Izraelio žemės vertinimo profesijos tėvas“

Tarpukariu, plaukiant Nemunu pro Jurbarką, atsiverdavo neįtikėtinas vaizdas – didžiulė medinė sinagoga ir Švenčiausios Trejybės bažnyčia. Kiek tolėliau stovėjo ir evangelikų liuteronų maldos namai.

Nemunas buvo aukso gysla Jurbarko žydams. Čia veikė muitinė, būdavo pakraunami ir iškraunami laivai, upėje knibždėjo garlaiviai. Net trečdalio Lietuvos laivų savininkai buvo Jurbarko litvakai. Gyvenimas tarpukariu Jurbarke ne virė, bet kunkuliavo: karčiamose netilpo lankytojai, o šalia kai kurių užeigų būdavo net slapti kambarėliai upeiviams.

Jurbarko bravoras, priklausęs žydams Fišui ir Miliui, 1922 m. išvirdavo 5000 kibirų alaus per metus. Jį parduoti veždavo net į Šiaulius ir Kauną. Vėliau bravorą nusipirko „L.B. Volfas – Engelman“ su ketinimu uždaryti, kad nebebūtų konkurencijos Kauno aludariams. Tačiau alus buvo toks geras ir paklausus, kad bravoras sėkmingai gyvavo iki pat 1940-ųjų.

Pats miestelis kvepėjo beigeliais, buvo daug kepyklėlių, prieskonių parduotuvių, o ypatingu būdu – ant žalio karklo keptos žuvies į Jurbarką paragauti atvykdavo net pats Lietuvos prezidentas Antanas Smetona.

Iš Jurbarko kilęs litvakas Maxas Zarnitskis tapo vyriausiuoju Izraelio matininku ir buvo laikomas „Izraelio žemės vertinimo profesijos tėvu“. 1930 m. jis suprojektavo modernius bauhaus architektūros stiliaus daugiabučius namus Tel Avive, kurie stovi iki šiol. O Jurbarke gimęs garsus aktorius ir režisierius Konstantinas Glinskis laisvai kalbėjo jidiš kalba. 1919 m. jis laikinai buvo grįžęs dirbti į gimtąjį miestą, kur Jurbarko žydai mielai prisidėdavo prie jo statomų spektaklių – siūdavo kostiumus, parūpindavo aktoriams grimo.

Jurbarko žydai buvo gana įtakingi ne tik verslo, bet ir politiniuose reikaluose. Jie rinko aukas ginklų fondui Vilniaus kraštui išvaduoti. 1938 m. Izaoko Fridmano vadovaujami už surinktas aukas nupirko net kulkosvaidį.

1927 m. į Jurbarką atvykęs prezidentas A. Smetona lankėsi ne tik katalikų bažnyčioje ir evangelikų maldos namuose, bet ir abiejose sinagogose, o atidengiant paminklą Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui Vytautui, ceremonijoje dalyvavo ir miestelio rabinas.

Atkuriamoji dokumentika. Ved. Dovilė Kundrotaitė, Elijas Martynenko.

Elijas Povilas Martynenko
Vedėjas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau