Žinios. Anot „Baltųjų pirštinių“, per rinkimus fiksuota per 800 pažeidimų

Rezultatai po pirmojo rinkimų į Seimą turo rodo, kad į parlamentą patenka 6 partijos. Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai po pirmojo turo gavo 23 vietas parlamente. Antroje vietoje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, jai tenka 16 mandatų. Trečioje vietoje Darbo partija su 9 mandatais Seime. Socialdemokratai ir Laisvės partija turi po 8 vietas. Šeštoje vietoje – Liberalų sąjūdis, kuriems tenka 6 mandatai. Likusios partijos neperžengia 5 proc. kartelės, reikalingos patekti į Seimą.

Daugiausia vietų pirmajame rinkimų ture laimėjusios konservatorių partijos lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad jo partija ėjo ne skaldymosi, linijų brėžimo ar politinės atskirties didinimo, o santarvės ir sutarimo paieškos keliu. Gabrielius Landsbergis po pirmojo rinkimų turo kalba apie planus naujajame Seime suformuoti plačią valdančiąją santarvės koaliciją, kuri galėtų aprėpti daugiau rinkėjų lūkesčių.

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė tikino, kad norėtų savo prioritetus įgyvendinti dirbdama valdančiojoje koalicijoje, tačiau pabrėžia, kad „savo sielos nepardavinės dėl kėdžių“. Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen pabrėžia, kad svarbiausia, jog liberalių pažiūrų rinkėjai turėtų kuo didesnį atstovavimą Seime.

Antroje vietoje likusios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad prašys centro-kairės partijų, jog antrajame ture paremtų jų kandidatus. Jeigu pasisektų išsiveržti į pirmąsias pozicijas, Karbauskio teigimu, vienintelė partija, su kuria jie neitų į koaliciją, yra Laisvės partija. Tačiau jeigu tektų dirbti opozicijoje, valstiečiai esą būtų racionali opozicija ir rengtųsi kitiems rinkimams. Karbauskis apgailestauja dėl dabartinių koalicijos partnerių socialdarbiečių ir Lenkų rinkimų akcijos nesėkmės daugiamandatėje apygardoje. Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas teigia nematantis galimybės dirbti koalicijoje su konservatoriais, ir nors lūkesčiai pirmajame ture nepasiekti, viltis deda į antrąjį turą. Pasak Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho, nepaisant to, kas formuos Vyriausybę, jo vadovaujama partija yra pasiruošusi bendradarbiauti.

Vienmandatėse apygardose po pirmojo turo pergalę iškart iškovojo trys kandidatai: Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė, surinkusi per 60 proc. balsų, bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos atstovai – Beata Petkevič, surinkusi 59 proc. balsų, ir Česlav Olševski, jį palaikė beveik 53 proc. rinkėjų. Antrajame ture susirungs 54 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, 32 Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, 12 socialdemokratų ir Laisvės partijos, 9 Liberalų sąjūdžio atstovai, 4 Socialdemokratų darbo partijos ir 2 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovai.

Daugelio partijų sąrašų lyderių laukia kova antrajame ture. Premjeras Saulius Skvernelis Pilaitės-Karoliniškių apygardoje varžysis su konservatore Radvile Morkūnaite-Mikulėniene. Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen kovos su konservatoriumi Mykolu Majausku. Socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas susirungs su pirmajame ture pirmaujančiu Tėvynės sąjungos atstovu Edmundu Pupiniu. Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė Pasaulio lietuvių apygardoje varžysis su konservatorių kandidate Dalia Asanavičiūte. Konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis Kaune Centro–Žaliakalnio apygardoje varžysis su „valstiečių“ kandidate Audrone Jankuviene. „Laisvės ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis antrajame ture rungsis su konservatoriumi Jonu Gudausku, o toje pačioje apygardoje kandidatavęs Darbo partijos sąrašo lyderis Vigilijus Jukna į antrąjį turą nepateko. Antrajame ture jau nesirungs ir Socialdemokratų darbo partijos lyderis Gediminas Kirkilas, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos sąrašo lyderis Zbignevas Jedinskis, Centro partijos-Tautininkų vadovas Naglis Puteikis, Krikščionių sąjungos lyderis Rimantas Dagys.

Vienmandatėse apygardose kovoja ir keletas šios vyriausybės ministrų. Panemunės apygardoje kandidatavęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antrajame ture varžysis su dabar pirmaujančia Tėvynės sąjungos atstove Gintare Skaiste. Nemenčinės apygardoje kandidatavusi vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė antrajame ture kovos su konservatoriumi Justu Džiugeliu. Jonavos apygardoje Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius antrajame ture susitiks su socialdemokratu Eugenijumi Sabučiu. Sūduvos pietinėje apygardoje kandidatavęs Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika antrajame ture susirungs su konservatoriumi Vaidu Šalaševičiumi. Dainavos apygardoje Žemės ūkio ministras Andrius Palionis taip pat dalyvaus antrajame ture ir varžysis su socialdemokrate Jūrate Zailskiene. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius į antrąjį turą vienmandatėse nepateko.

Organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovė sako, kad per rinkimus užfiksuota daugiau nei 800 galimų pažeidimų ir registruota apie 150 atvejų, kai rinkėjams nebuvo užtikrinta teisė balsuoti izoliacijoje.

Šaltiniai praneša, kad Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai susitikime Liuksemburge sutarė į sankcijų Baltarusijos režimo pareigūnams sąrašą įtraukti neteisėtą prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

Nobelio ekonomikos premija atiteko amerikiečių ekonomistams Paul‘ui Milgromui ir Robertui Wilsonui už darbą komercinių aukcionų srityje.

Orai.

Ved. Simona Vasiliauskaitė.