Panorama. Rytoj gali būti grąžintas privalomas apsauginių veido kaukių dėvėjimas (su vertimu į gestų k.)

Po daugiau nei savaitės tvarkymo, šią popietę vėl pradėjo veikti e-sveikatos sistema. Tiesa, likus valandai iki šios žinios, Prezidentas Gitanas Nausėda iš atostogų atšaukė ekonomikos ir inovacijų ministrą Rimantą Sinkevičių, pareiškęs, kad atostogos tokiu metu – netoleruotinos. Kad sistema veikia, Registrų centrui patvirtino didžiosios gydymo įstaigos, tačiau centro vadovas Saulius Urbanavičius sako, kad tai tik darbų pradžia. Dabar e-sveikatos serveriams bus ieškoma ir naujų vietų, ir rezervinių sistemų.

Šalyje daugėja koronaviruso infekcijos atvejų, kurių užsikrėtimo aplinkybių Visuomenės sveikatos centro specialistams nepavyksta nustatyti. Tokių atvejų pastaruoju metu fiksuojama kasdien - taip pat ir per praėjusią parą.

Lenkija reiškia viltį, kad pirmosios koronaviruso bangos patirtis leis išvengti naujo sienų uždarymo, jei kils antroji banga. Tą patį žada Vokietija. Ten naujų atvejų kone dukart daugiau negu prieš savaitę, ir pareigūnai sako, kad šuolį nulėmė aplaidumas. Britanijos premjeras sako įžiūrįs antrosios bangos pradžią Europoje. Pasaulio sveikatos organizacija sako, kad antroji banga nepriklauso nuo metų laiko. Amerikoje dvi bendrovės pradėjo masinius savo vakcinos bandymus, Donaldas Trumpas tikisi jos dar šiemet.

Prezidentui paskelbus, kad Briuselyje pavyko susiderėti dėl didesnių tiesioginių išmokų, užvirė ginčai. Žemdirbiai sako nelaikantys to didele pergale, nes ir po septynerių metų Lietuvos ūkininkų išmokos nesieks ES vidurkio. Be to, smulkieji ūkininkai piktinasi, kad iš išmokų daugiausia naudos turės didieji. Šie teigia, kad ir dabar intensyviau remiami maži ūkiai. Pasak Prezidento, bus siūloma nustatyti maksimalias tiesioginių išmokų ribas, kad stambieji ūkininkai negautų neproporcingai daug naudos, tačiau žemės ūkio ministras nepritaria tokiam ribojimui, nes esą tai mažintų ūkių konkurencingumą.

JAV teisingumo departamento vadovas pareiškė, kad smurtas vakariniame Portlando mieste per porą mėnesių vykstančius protestus yra vyriausybės užpuolimas, ir kad jis vykdys iškilmingą pareigą užtikrinti teisės viršenybę. Susidūrimai tarp protestuotojų ir pareigūnų tampa viena iš pagrindinių temų artėjant prezidento rinkimams. Donaldas Trumpas prieš miesto valdžios valią pasiuntė federalinių pareigūnų riaušėms malšinti ir sulaukė kritikos, kad jie su protestuotojais elgiasi taip, kaip slaptoji policija.

Klaipėdos rajono gyventojai išsigando bendrovės „Raguvilė“ planų: komunalines paslaugas teikianti bendrovė keliolika kilometrų nuo Klaipėdos esančiuose Šimkuose įsigijo sklypą ir esą planuoja perdirbti padangas. Bendrovės vadovas sako, kad padangos čia būtų tik smulkinamos, o ne deginamos. Tačiau gyventojai surinko parašus ir prašo savivaldybės bendrovės užmojus stabdyti.

Pirmadienį Lietuvoje nustatyti 8 nauji koronaviruso atvejai. Ne visų jų kilmė aiški. Ką tai sako apie epidemiologinę padėtį, ko tikėtis rudenį atšalus orui ir kaip reikia tam rudeniui pasiruošti? Laidoje „Dienos tema“ – pokalbis su Rolanda Lingiene iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ir Vytautu Kasiulevičiumi iš Vilniaus universiteto (VU) ir Santaros klinikų.

Šiemet, minint 250-ąsias kompozitoriaus Liudvigo van Bethoveno gimimo metines, LRT KLASIKA organizuoja ilgiausią Lietuvoje fortepijoninės muzikos maratoną – vieną ryškiausių kultūros įvykių, skirtų paminėti visame pasaulyje švenčiamą datą. Šeštadienio koncertams jau aktyviai rengiasi jame dalyvausiantys atlikėjai.

Lietuvos klimatas tampa vis palankesnis egzotiniams vaisiams. Panevėžio rajono ūkininkė šalia pomidorų ir agurkų augina arbūzus bei melionus. Ir sako, pastarųjų derlius ne ką prastesnis. Moteris kol kas iš to verslo daryti neplanuoja, esą per daug rizikinga. Tačiau pirkėjai sako, mieliau rinktųsi lietuvišką vaisių, nei iš svetur.

Ved. Ignas Andriukevičius.

Su vertimu į gestų kalbą.