Panorama. Nors Europa atsiveria turistams, dalis šalių pataria to nelaikyti kvietimu (su vertimu į gestų k.)

Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Valdas Sutkus įtariamas kelių kyšių paėmimu iš kito įtariamojo korupcijos byloje – Lietuvos bankų asociacijos prezidento Manto Zalatoriaus. Nors Generalinė prokuratūra prašė, V. Sutkus – nesuimtas. Į namus paleistas ir M. Zalatorius, kuriam pateikti įtarimai dėl prekybos poveikiu. Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai apsilankė Seime, kur jiems buvo pateikti dokumentai. Kadangi teisėsauga galimus nusikaltimus sieja su neteisėtai vykdoma lobistine veikla, valdantieji vėl svarsto grįžti prie Lobizmo įstatymo.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nusprendė kreiptis į Seimo Biudžeto ir finansų komitetą, prašydama pateikti papildomos informacijos apie galimas verslo ir bankų asociacijų vadovų Valdo Sutkaus ir Manto Zalatoriaus iniciatyvas įstatymų leidyboje. Komisija sieks išsiaiškinti, ar per pastaruosius trejus metus V. Sutkus ir M. Zalatorius savo iniciatyva teikė siūlymų ar išvadų dėl teisės aktų ir ar jie buvo priimti į komiteto posėdžius.

Dėl karantino išaugus nedarbui mažiau mokesčių surenkanti „Sodra“ skaičiuoja, kad pensijoms ir kitoms išmokoms mokėti pradėtas naudoti rezervas rugsėjį baigsis. Dalį žmonėms jau išmokėtos sumos Vyriausybė „Sodrai“ šiandien kompensavo ir premjeras Saulius Skvernelis užtikrina – pensijoms pinigų užteks.

Vyriausybė atmetė prezidento Gitano Nausėdos siūlymą pusmečiui nuo liepos sumažinti gyventojų pajamų mokesčio tarifą nuo 20 iki 15 proc., bet pritarė anksčiau didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį nuo 350 iki 400 eurų.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba odontologijos sektorių išskiria kaip vieną rizikingiausių. Aštuoniuose iš dešimties atliktų tokių įmonių patikrinimų nustatomi pažeidimai.

Vyriausybė nepriėmė jokio sprendimo dėl daug kritikos sukėlusio Energetikos ministerijos siūlyto susitarimo su Baltijos šalimis, kuriuo Latvija ir Estija remia Lietuvos sprendimą nepirkti elektros iš Astravo atominės elektrinės, bet neprisiima tokio paties įsipareigojimo.

Jungtinėse Valstijose daugelyje miestų nesilaikoma komendanto valandos, protestai nerimsta, bet įtampos jau mažiau, nors šalies prezidentas užuot ėmęsis taikdario vaidmens grasina panaudoti kariuomenę, jeigu protestai nesiliaus.

Lenkijos prezidento rinkimai vyks birželio 28-ąją, pranešė Seimo pirmininkė po to, kai vakar Senate, aukštesniuose parlamento rūmuose, priimtos taisyklės, leisiančios balsuoti ir apylinkėse, ir paštu. Dėl koronaviruso epidemijos teko atidėti rinkimus, kurie buvo iš pradžių paskirti gegužės 10 d. Naujausios nuomonių apklausos rodo, kad valdančios partijos „Teisė ir Teisingumas“ remiamas ir antros kadencijos siekiantis Andrzejus Duda ėmė prarasti rinkėjų pasitikėjimą, šaliai susidūrus su ekonominiais sunkumais dėl koronaviruso pandemijos.

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka atleido šalies vyriausybę. Praėjusią savaitę jis paskelbė planuojantis suformuoti naują vyriausybę dar iki prezidento rinkimų, kurie įvyks rugpjūčio 9 d. Pasak A. Lukašenkos, kuris valdo Baltarusiją nuo 94-ųjų, įregistravus jį kandidatu į prezidentus visuomet būdavo skelbiama nauja vyriausybės sudėtis, esą siekiant padidinti rinkėjų pasitikėjimą. Taip daroma ir prieš artėjančius rinkimus, bet revoliucinių permainų vyriausybėje Baltarusijos lyderis nežada. Dabartinė vyriausybė, vadovaujama Sergejaus Rumaso, dirbo nuo 2018 m. rugpjūčio.

Po trijų mėnesių pertraukos nuo šiandien Italija įsileidžia keliautojus iš Europos, tikėdamasi atgaivinti svarbią ūkio šaką – turizmą. Tačiau bijoma, kad užsienio turistai atidės keliones į Italiją, ji Europoje labiausiai nukentėjo dėl koronaviruso pandemijos. Todėl kaimynės skeptiškai vertina Italijos vyriausybės mėginimą gelbėti turizmą, kai šalis išgyvena didžiausią nuo Antrojo pasaulinio karo laikų ekonomikos nuosmukį.

Lygiai prieš 32 m. 35 Lietuvos mokslo ir meno žmonės susibūrė į Iniciatyvinę Sąjūdžio grupę, siekusią Lietuvos išsivadavimo iš sovietų gniaužtų. Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis sako, kad žmonės patikėjo reikalingomis permainomis. Artėjo metas, kai Lietuva galutinai pasuks nepriklausomybės keliu.

Drevernos uostelyje į vandenį nuleistas legendinis kurėnas. Laivas pernai liepą netikėtai pateko į audrą Kuršių mariose. Juo plaukė du Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojai ir laivo kapitonas, pats laivą statęs itin patyręs laivybos ekspertas Romaldas Adomavičius. Laivas parvirto ant šono, kapitonas R. Adomavičius nuskendo. Po keleto parų laivas buvo ištemptas į krantą, pusmetį praleido laivadirbių dirbtuvėse ir šiandien vėl ruošiasi plaukti.

Po kūrybinių dirbtuvių, kaip galėtų keistis Vilniaus stotis, savivaldybė pristato tris galimus scenarijus. Stoties kaimynystėje gyvenantys žmonės teigia, kad kol kas nesprendžiama, ką daryti su tranzitiniu eismu – per piką stoties rajoną kerta tūkstančiai automobilių, juos norima nukreipti į kitą gyvenamąjį rajoną.

Ved. Eglė Bučelytė.

Su vertimu į gestų k.