Panorama. Rusijoje – bene blogiausia padėtis pasaulyje: per parą nustatytą 11,5 tūkst. COVID-19 atvejų (su vertimu į gestų k.)

Po prezidento ir Seimo frakcijų lyderių pokalbio apie papildomą ekonomikos skatinimą, Gitanas Nausėda toliau laikosi savo siūlymo, kad reikėtų laikinai 5 proc. sumažinti gyventojų pajamų mokestį. Vyriausybė mokesčių naštą svarsto mažinti kitaip – didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį. Sutarimas kol kas nerastas. Tuo metu paramos verslui išmokėjimas ir toliau stringa – išmokėta vos 3,5 proc. žadėtos sumos.

Aplinkos apsaugos ministras Kęstutis Mažeika šįryt aiškinosi premjerui Sauliui Skverneliui, kaip medžioklės taisyklėse atsirado galimybė medžioti su lankais. K. Mažeika tikina, kad šį sprendimą suformavo patariamoji medžioklės taryba, o jis tik pasirašė. Premjeras neatlyžta – tokia priemonė yra neišdiskutuota, nereikalinga ir nepriimtina. Šalia Aplinkos ministerijos surengtas piketas. K. Mažeikos sprendimo nepalaiko nei partijos bendražygiai, nei opozicija.

Ir vėl beveik visi savaitgalį fiksuoti nauji COVID-19 užsikrėtimo atvejai – gydymo įstaigose. Virusas toliau plinta Antavilių pensionate ir sostinės klinikinėje ligoninėje Antakalnyje. Pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis patvirtintas Neringoje, taip vienas įvežtinis – vienuolikmečiam vaikui, kartu su šeimos nariu privačiu lėktuvu parskridusiam iš Maskvos. Toliau švelnėja karantino sąlygos: nuo šiandien į Lietuvą darbo reikalais gali atvykti Europos Sąjungos piliečiai. Bet tik lenkams nebus taikomas dviejų savaičių karantinas.

Daugeliui Europos šalių švelninant karantiną dalis gyventojų reiškia nepasitenkinimą, kad skirtingose šalies vietose jo sąlygos švelninamos nevienodai. Žmonėms plūstant į gatves ir grįžtant į darbus didėja nerimas dėl galimos antros viruso bangos. Apie naujus atvejus naktiniuose klubuose praneša Pietų Korėja, o šiąnakt penki atvejai užfiksuoti ir pandemijos epicentre – Uhane.

Nuo šiandien Palangoje jau laukiami poilsiautojai, kurie nori kurorte nakvoti: duris atvėrė trečdalis viešbučių, svečių laukia ir privatus sektorius. Nors verslininkai sako kainų nekėlę, akylesni poilsiautojai pastebi, kad vidurvasarį už nakvynę teks mokėti daugiau nei pernai.

Šalims po truputį atveriant sienas iš Rumunijos į Austriją specialiu traukiniu išvyko 300 slaugos darbuotojų. COVID-19- krizė parodė, kaip stipriai slaugos srityje Vakarų Europos valstybės yra priklausomos nuo darbuotojų iš Rytų Europos.

Lenkijos ir Lietuvos pasienyje gyvenantys ūkininkai, nuomojantys arba turintys žemės Lietuvoje, nuo šiandien gali atvykti ir ją dirbti. Jiems netaikomas reikalavimas grįžus dvi savaites izoliuotis. Ūkininkai tikisi, kad pavėluotus žemės darbus spės nudirbti per savaitę.

Per karantiną sugriežtėjus maisto saugos reikalavimams, prekybos centrai ėmė pakuoti daugiau gaminių, kurių iki tol nepakavo. Didesnę kai kurių pakuočių paklausą pastebi ir plastiko gamintojai. Gamtos mokslų atstovai sako, kad tai didesnės grėsmės gamtai nekelia, nes tokia plastiko pakuočių paklausa greičiausiai yra laikina, tačiau itin svarbu pasirūpinti, kad šis plastikas būtų tinkamai tvarkomas. Tačiau dėl koronaviruso paskelbtas karantinas smukdo Europos ekonomiką, o tai, pasak politologų, gali lemti, kad nauju Europos Sąjungos prioritetu taps ne Europos žaliasis kursas, kuriuo siekiama tausoti aplinką, o ekonomikos gelbėjimas.

Nors šiųmetė žiema buvo kaip niekad šilta, pavasaris bitininkų nelepina. Vėsus balandis neleido bičių šeimoms sustiprėti, tad šios nešti medaus neskuba. Prognozuojama, kad derlius bus menkesnis, dėl to medaus kainos kils. Tačiau pasaulyje siaučiantis koronavirusas Lietuvos bitininkams gali būti naudingas.

Kultūra. Londone gyvenanti menininkė Paulina Pukytė per karantiną pradėjo naują meninį projektą, kurį pristato socialiniame tinkle „Facebook“. Jį kūrė drauge su žaisline beždžionėle ir pavadino „Beždžioniavimo menu“. P. Pukytė sako šiuo projektu norėjusi atskleisti, kad per karantiną ribotos galimybės gali tapti kūrybos pagrindu.

Su vertimu į gestų k.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau