Panorama. Europos pienininkai protestuoja: laukuose barstė pieno miltelius (su vertimu į gestų k.)

Siekdama sušvelninti koronaviruso krizės pasekmes valstybė pusmetį labiau rems vienišus asmenis, mokės didesnes pašalpas įsidarbinus, kompensuos daugiau išlaidų už būstą ir jo šildymą. 200 eurų vienkartinės paramos gaus senjorai ir rizikos grupės asmenys. Šie pinigai būtų išmokėti rugpjūtį. Opozicija teigė, kad taip bandoma papirkti rinkėjus prieš rinkimus spalį ir siūlė šiuos pinigus sumokėti jau birželį arba pradėti mokėti dalimis. „Sodros“ vadovė sako, kad tai padaryti būtų galima tik atsisakius kai kurių kitų įstatymais nustatytų išmokų mokėjimo.

Europos pieno tarybos protestas – septynių Europos šalių laukuose barstyti pieno milteliai. Lietuvos pieno gamintojai nesutinka su Europos Komisijos siūlymu remti privatų pieno produktų saugojimą, o ne pieno gamybos mažinimą, kompensacijas skiriant žemdirbiams. Už žaliavinį pieną ūkininkams mokama kaina yra kritusi iki istorinių žemumų. Pienininkystės ūkiai išsiparduoda gyvulius.

Kultūros taryba po dienos sustabdė savarankiškai dirbančių kūrėjų paraiškų skirti kompensacijas nuo koronaviruso sukeltos krizės priėmimą. Per parą sulaukta beveik 900 prašymų, pinigų ir šiam pareiškėjų skaičiui neužteks.

Klaipėdoje – vienoje pirmųjų savivaldybių – pradedama testuoti vaistininkus ir prekybos darbuotojus. Pirmiausia bus tikrinami vyresni nei 60 m. ir tiesiogiai su klientais bendraujantys darbuotojai. Tiesa, prekybos centrai registruoti savo darbuotojų testavimui neskuba.

Platų testavimą daugelis Europos šalių vadina raktu į atsivėrimą. Vis daugiau jų skelbia apie karantino švelninimą, nors aukų skaičius perkopė 150 tūkst. Net daugiausiai gyvybių netekusi Jungtinė Karalystė šį vakarą sako jau matanti kelią į atsivėrimą, kai paskelbta, kad ekonomikos nuosmukis gali būti didžiausias per 300 m. Bet daugelyje šalių aštrėja ginčai – Ispanijoje ir Italijoje regionai reikalauja atsiverti sparčiau, Prancūzijoje priešingai – vyriausybės žingsnius vadina skubotais.

Kitur pasaulyje – rekordai ir antirekordai. Indija pradeda didžiausią repatrijavimo operaciją – iš milijono užsienyje įstrigusių piliečių žada susigrąžinti penktadalį. Brazilijoje – mirčių rekordas visame pietų pusrutulyje. Tuo metu Jungtinėse Valstijose ekspertai prognozuoja 100 tūkst. mirčių dar gegužę, o bedarbių šią savaitę padaugėjo dar 3 mln. Donaldas Trumpas sako, kad viruso ataka skaudesnė už Perl Harboro užpuolimą. Bet daug kur žmonės ima laužyti karantino suvaržymus.

Dėl karantino gyventojai vis dar vangiai naudojasi viešuoju transportu. Kai kuriuose miestuose fiksuotas ir po 80 proc. kritimas. Švelninant karantino sąlygas kol kas tik sostinėje fiksuojamas didesnis augimas, čia jau keičiami anksčiau smarkiai apkarpyti tvarkaraščiai. Daugėja ir tarpmiestinių reisų, atnaujinami maršrutai į mažesnius miestus.

Seimas priėmė naujos redakcijos LRT įstatymą. Numatoma, kad prie LRT tarybos bus įkurti 3 komitetai – Audito ir rizikos valdymo, Pirkimo ir investicijų politikos bei Turinio. Taip pat numatoma įsteigti LRT etikos kontrolieriaus pareigybę. Naujas LRT įstatymas pradėtas rengti atlikus parlamentinį tyrimą dėl nacionalinio transliuotojo ūkinės, finansinės veiklos. Tyrimo išvados Seime pritarimo nesulaukė, o komisijos sudarymą Konstitucinis Teismas pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai.

Katalikų vyskupai nusprendė leisti bažnyčiose atviras mišias ir sekmadieniais – iki šiol mišias dalyvaujant žmonėms buvo galima laikyti visomis kitomis dienomis, išskyrus sekmadienius. Sekmadienio mišios su tikinčiaisiais atnaujinamos jau šį savaitgalį.

Lenkijos Seimas patvirtino, kad prezidento rinkimai vyks tik paštu, nors opozicija ir tarptautinės organizacijos sako, kad tai neužtikrins skaidrumo ir sąžiningumo. Likus vos trims dienoms iki balsavimo, valdantieji konservatoriai šiąnakt sutarė jį atidėti bent iki birželio ir išvengė aštrios politinės krizės ar net naujų Seimo rinkimų. Bet naują kritikos bangą sukėlė susitarime numatytas valdančiosios koalicijos nurodymas, ką turėtų nuspręsti Aukščiausiasis teismas.

Į Lietuvos jūrų muziejų per pusantro mėnesio atgabenta dešimtys nusilpusių Baltijos pilkųjų ruonių jauniklių. Žmoniją užpuolus koronavirusui, ruoniai turi savo virusą-žudiką. Biologai sako, kad grėsmę ruoniams kelia šylantis klimatas.

Šiandien trečia diena, kai po vidurdienio varpinės dūžių Katedros aikštėje buvo galima pastebėti stovinčius ar šokančius, ryškius rūbus dėvinčius žmones, dainuojančius tą pačią dainą. „Tyli daina prie Katedros“ – akcija, skirta simboliškai išreikšti paramą kultūrai: lygiai 12 val. saugiais atstumais išsirikiavę kultūros lauko atstovai įsijungia sutartą dainą ir visi drauge ją dainuoja. Kelių minučių trukmės hepeningas primena – paraštėje ir nežinioje likusiems kūrėjams rūpi, kas bus toliau. Akcijos sumanytojai pabrėžia, kad kultūros sektoriui skirti 68 mln. skamba įspūdingai, tačiau realybė gali būti kiek kitokia, todėl svarbu parodyti, kad jiems svarbūs priimami sprendimai, jų argumentacija ir formuojami prioritetai.

Kaune, Laisvės alėjoje po rekonstrukcijos pradėjo veikti atnaujintas interaktyvus fontanas. Išlaikant senąją architektūrą Kauno simboliu laikomame fontane vandens purslai suderinti su muzikos garsų ir šviesų pliūpsniais.

Su vertimu į gestų k.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau