Daiktų istorijos. Pandemijos, su kuriomis teko susidurti mūsų protėviams, vitražai Lietuvoje ir Holivudo žvaigždė iš Lietuvos

Didįjį Ketvirtadienį pasikalbėkime apie pandemijas, kurios siaubė Lietuvą ir kurias teko ištverti mūsų protėviams: ištisą dešimtmetį siautęs didysis maras, choleros, raupų, vidurių šiltinės epidemijos, trys ispaniškojo gripo bangos, nuvilnijusios per mūsų tėvynę... Su Ispanija, beje, ši liga nieko bendra neturėjo – atkeliavo, kaip ir daugelis užkratų, iš Azijos. Ir visa tai ištvėrė prieš mus gyveniusios kartos. Ištversim ir mes.

Kaip gimsta paveikslas iš spalvoto stiklo – vitražas? Ar esate kada regėję patį seniausią Lietuvoje vitražą – šiandien prikeltą naujam gyvenimui garsių Austrijos dirbtuvių šedevrą? Jis slepia įprastingą istoriją. O ar žionote, kad garsieji Oginskių koplyčios langai iš spalvų buvo sunaikinti visai ne Antrojo pasaulinio karo metu, o entuziastingai išbarškinti kaip tik kuriant filmą apie jį Vilniuje „Belarusfilmo“ darbuotojų... Ir apie vis dar gyvus spalvoto stiklo paveikslus.

Ar esate kada girdėję apie pasaulinio garso Holivudo žvaigždę iš Seredžiaus – Alą Jolsoną? Pasak ekspertų, sugebėjimo valdyti publiką jam pavydėjo pats Charlie Chaplinas, o vinilinių plokštelių Alas parduodavo gerokai daugiau už Franką Sinatrą. Jo vardu pavadintos gatvės Amerikoje, o Šlovės alėją puošia net trys Alo Jolsono žvaigždės. Norite pažinti šį šaunuolį iš žavingo miestelio prie Nemuno?

Ved. Saulius Pilinkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau