Panorama. Kaune – Tarptautinei moters dienai skirta eisena (su vertimu į gestų k.)

Italija skelbia masinį karantiną. Italijoje mirčių nuo koronaviruso skaičius išaugo iki 366: vien per pastarąją parą mirusiųjų padaugėjo iki 133. Siekdama stabdyti viruso plitimą, Italija skelbia drastiškas priemones. Į karantiną uždaromi 16 mln. žmonių – ketvirtadalis šalies gyventojų. Bet kas, norintis išvykti ar atvykti į karantino zonomis paskelbtas vietoves, įskaitant Milaną ir Veneciją, turės gauti leidimą. Pasaulio sveikatos organizacija giria Italija už sugriežtintą tvarką. Iki balandžio trečiosios skrydžius į Milaną, Bergamą ir Trevivą bei atgal stabdo skrydžių bendrovė „Wizz Air“, skrydžių iš ir į Milaną bei Veroną nevykdys „Air Baltic“.

URM rekomenduoja nevykti į Italiją. Italijoje plintant koronavirusui iš Lietuvos dvi bendrovės nutraukia tiesioginius skrydžius į labiausiai viruso paveiktas zonas. Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja nevykti į šią šalį, o laikinai esantiems karantino zonoje – iš jos išvykti.

Senatvės pensijos aritmetiką. Daugiau nei pusė dirbančių Lietuvos gyventojų savo būsimai senatvės pensijai „Sodros“ sistemoje pernai neužsidirbo tiek, kiek maksimaliai įmanoma. Mat jų alga buvo mažesnė nei vidutinė šalyje. Kad žmogus per metus įgytų vieną apskaitos vienetą, kuris senatvėje virs papildomais pensijos pinigais, turi 12 mėnesių gauti algą, bent jau prilygstančią vidutinei.

Trūksta švietimo įstaigų vadovų. Švietimo įstaigose trūkstant kelių šimtų vadovų, savivaldybių asociacija ministeriją ragina supaprastinti tvarką ir iš kandidatų nebereikalauti pedagoginio išsilavinimo. Mokyklų vadovų asociacijos prezidentas sako, kad kitais metais tuščių direktorių kėdžių švietimo įstaigose bus dar daugiau – esą įvestos penkerių metų kadencijos atvedė į aklavietę. Švietimo ministerija žada permainas.

Moterys prieš smurtą. Minint tarptautinę moters dieną Kaune surengtos eitynės, kuriomis siekta atkreipti dėmesį į smurtą prieš moteris. Susirinkusieji piktinosi ir teismų sprendimais prievartavimo bylose, ir kai kurių pareigūnų viešai reiškiamomis pozicijomis.

Užpultos moterų teisių aktyvistės. Policija Kirgizijoje sulaikė dešimtis moterų teisių aktyvisčių, sostinėje Biškeke surengusių protestą, per kurį reikalavo nutraukti smurtą prieš moteris. Pranešama, kad pirma protestuotojos užpultos kaukėtų vyrų. Atvykus policijai šie pabėgo, o pareigūnai suėmė apie pusšimtį protestuotojų. Kritikai sako, kad moterų teisių padėtis šešis milijonus gyventojų turinčioje Vidurio Azijos valstybėje prastėja: daugėja prievarta sudaromų santuokų bei smurto artimoje aplinkoje atvejų. O stiprėjant kraštutinės dešinės ideologijai šalies valdžia vis intensyviau imasi cenzūros.

Atliekų tvarkymo grimasos. Vilniuje sąskaitos už atliekų tvarkymą vidutiniškai gyventojams brango 60 procentų, tačiau iki šiol sustyguoti atliekų tvarkymą miestui ne visada pasiseka. Kaunas anksčiau žadėjęs kelti kainas – dar tik skaičiuoja kiek paslaugos nuo birželio brangtų. Pavyzdžiu Vilniui ir Kaunui galėtų būti Klaipėda. Ne tik šįmet keliais procentais atpigino paslaugas, bet dar dalija gyventojams nemokamai komposto.

Sinagogoje – vizualiųjų menų centras. Prieš daugiau nei šimtmetį statytuose Alytaus žydų maldos namuose bus įkurtas vizualiųjų menų centras. Sinagogos restauravimą planuojama baigti rudenį. Alytus neturi dailės galerijos, todėl čia numatyta rengti parodas, o atskiroje ekspozicijoje bus pristatyta miesto žydų istorija.

Ved. E. Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau