Panorama. Turkija ir Rusija sutarė dėl paliaubų Sirijoje (su vertimu į gestų k.)

V. Bakas prieš VSD vadovus. Prezidentas neketina nuo pareigų nušalinti valstybės saugumo departamento vadovo ir jo pavaduotojo. To reikalauja Seimo narys Vytautas Bakas, paviešinęs jam žvalgybininko pateiktą informaciją, esą prieš prezidento rinkimus saugumo departamentas galėjo rinkti informaciją apie Gitano Nausėdos komandą ir kitą kandidatą – Vygaudą Ušacką. Dabar Bakas departamento vadovus kaltina ir darant spaudimą šią informaciją suteikusiam pranešėjui. Darius Jauniškis kaltinimus atmeta, o prezidentas pabrėžia, kad ši istorija – klaidinantis faktų interpretavimas ir bandymas diskredituoti svarbiausias šalies institucijas.

Aistros dėl priemonių prieš koronavirusą. Šiauliuose nuo kornaviruso gydomos moters savijauta gera, tačiau pakartotinis mėginys ir toliau teigiamas. Į namus ji gali būti išleista pirmadienį. Iki šiol Lietuvoje dėl koronaviruso tirta daugiau nei du šimtai trisdešimt žmonių, naujų atvejų nenustatyta. Nepaisant to, toliau ruošiamasi galimam protrūkiui: šalyje nurodyta skelbti gripo epidemiją, svarstoma uždrausti iš šalies išvežti kai kuriuos vaistus. Jau kitą savaitę vienuolika įmonių pradės gaminti dezinfekcinį skystį, tačiau šis klausimas sukiršino sveikatos apsaugos ministrą ir premjero patarėją. Skirmantas Malinauskas šiandien paskelbė pasitraukiantis iš pareigų.

Koronapanikos įtaka kainoms. Seime įregistruotas siūlymas per ekstremaliąją situaciją šalyje leisti Vyriausybei reguliuoti būtiniausio maisto ir vaistų kainas. Koronavirusas jau didina prekybininkų sąnaudas, bet galutinėse prekių kainose tai esą dar neatsispindi. Ekonomistų teigimu, žmonės dabar gali mažiau pirkti, kol suvalgys tai, ką per paniką graibstė. Bet viruso poveikis gali pasimatyti balandžio statistikoje. Su skurdu kovojančių nevyriausybininkų teigimu, kainų tema Lietuvoje labai jautri, nes kiekvienas centas svarbus daugiau nei dešimtadaliui gyventojų.

Koronavirusas keičia gyvenimo ritmą. Koronaviruso protrūkis keičia gyvenimo ritmą. Pasaulyje į pamokas neina apie tris šimtus milijonų vaikų. Apie laikiną mokyklų ir universitetų uždarymą paskelbė ir Iranas, Graikija ir Italija. Pastaroji – didžiausias koronaviruso židinys Europoje. Mirus 148 asmenims, Italija paskelbė 7.5 milijardo eurų kovos su virusu planą. Apie pirmąją viruso auką pranešė Šveicarija ir Kalifornija – šioje valstijoje paskelbta nepaprastoji padėtis

Visagine užpulta lietuvių kalbos mokytoja. Įtariama, kad Visagine dėl tautinės neapykantos sumušta mokytoja – už tai, kad moko lietuvių kalbos. Nusikaltimu įtariamas dvidešimt ketverių metų Rusijos pilietis, turintis leidimą gyventi Lietuvoje. Policija vyrą sulaikė. Nemalonumai gresia ne tik už šį užpuolimą, bet ir už socialiniuose tinkluose platinamus įrašus, kuriuose jis žada susidoroti su vaikams nepatinkančiais tėvais ar mokytojais.

Neužgijusių praeities žaizdų padariniai. Istorinės dvidešimto amžiaus žaizdos iki šiol daro poveikį Lietuvos ir kaimyninių valstybių visuomenėms – apie tai ir apie istorinių traumų gydymą kalbėta Vilniuje surengtoje tarptautinėje konferencijoje. Į ją atvyko ir Nobelio literatūros premijos laureatė, baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič.

Rusija ir Turkija skelbia paliaubas Sirijoje. Turkija ir Rusija sutarė dėl paliaubų Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje, jos įsigalios nuo vidurnakčio, paskelbė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Eedoganas.

E. Warren traukiasi iš kovos. Elizabeth Warren traukiasi iš kovos dėl teisės tapti demokratų kandidatu rinkimuose, tai CNN patvirtino šaltinis. „The New York Times“ pirmieji pranešė, kad E. Warren pasitraukia iš lenktynių dėl JAV prezidento posto. Senatorė ir buvusi teisės profesorė E. Warren dalyvavo kampanijoje, skirtoje kovai su korupcija ir pakeitimui ekonomikos taisyklių.

Mesti rūkyti – per 6 savaites. Skaičiuojama, kad Lietuvoje kasdien rūko daugiau nei trečdalis vyrų ir apie dešimtadalį moterų. Tai daugiau nei vidutiniškai visoje ES. Sveikatos apsaugos ministerijai skyrus lėšų, Priklausomybės ligų centras norintiems mesti rūkyti pradeda teikti nemokamas konsultacijas ir medikamentus. Tokia paslauga Lietuvoje teikiama pirmą kartą.

Ginčai dėl globos namų pertvarkos. Vykdant globos namų pertvarką, per porą metų planuojama įsteigti apie 90 grupinio gyvenimo namų žmonėms, turintiems proto ir psichikos negalią. Tačiau Šakių rajono, Lukšių gyventojai sako, kad savivaldybė su jais dėl statybos vietos nesitarė, trūksta informacijos ir reikalauja pakeisti sprendimą. Rajono valdžia atkerta, jog apie grupinių namų steigimą informacija buvo skelbta vietos spaudoje .

Kovo 11-osios Akto paroda. Kovo 5-ąją, ketvirtadienį, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus atidaryta paroda „…nuo šiol vėl Nepriklausoma. Kovo 11“. Parodoje apsilankysiantys žmonės galės išvysti 1990-ųjų Kovo 11-osios Akto originalą. Pašnekovė, Lietuvos valstybės naujojo archyvo direktorė Danutė Kontrimavičienė, teigia, jog minėtasis dokumentas dienos šviesą išvysta itin retai – yra siekiama apsaugoti valstybės nepriklausomybės atkūrimą įrodantį dokumentą.

Lietuvos kino apdovanojimai. Pernai nutrūkus Sidabrinių gervių apdovanojimams, Lietuvos kino centras ėmėsi iniciatyvos ir paskelbė, kad nuo šiol bus organizuojami Lietuvos kino apdovanojimai, kuriuos organizuos Lietuvos kino centras kartu su LRT.

Ved. M. Žiedas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau