Savaitė. JAV ir Irano konfliktas: galių manevrų kaina – daugiau nei 200 atsitiktinių žmonių aukų

Trys mėnesiai skiria dvi ekologines katastrofas. Po gaisro Alytuje aplinkosaugininkai kaltinti, kad ir toliau leido teršti įmonei, kurioje buvo nuolat randama pažeidimų. Šią savaitę tapo žinoma, kad įmonė „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias leido teršalus, įtariama, kasdien, su vadovybės žinia, ne vienus metus. Ir vėl kilo klausimas, kaip vietos aplinkosaugininkai per ilgus metus nerado teršalus pilančio vamzdžio. Patys aplinkos apsaugos pareigūnai aiškina, kad jiems trūksta galių, tikrinti gali tik įspėję įmones, todėl sukontroliuoti jų yra tiesiog nepajėgūs.

2013-ųjų sausį įsigaliojo naujas Žvalgybos įstatymas, pagal kurį kontržvalgybininkai prarado teisę oficialiai įspėti asmenį, jei jis balansuoja ties nusikaltimo riba, sąmoningai ar to nežinodamas kenkia valstybės nacionalinio saugumo interesams. Saugumo departamentui atimta ikiteisminio tyrimo funkcija. Tačiau pasikeitė geopolitinė situacija, aktyvėja tarptautinis terorizmas, kai kurie suvaržymai kartais trukdo Lietuvos žvalgybai tinkamai atlikti savo funkcijas. Antiteroristinis VSD padalinys atkurtas kiek anksčiau, o gruodį Prezidentas pateikė Žvalgybos įstatymo pataisas.

Prezidentas Gitanas Nausėda šią savaitę pasiūlė baigti diskusijas dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus galimybių likti poste, dar kartą pakartojęs, kad tam LLRA narys neturi ne tik moralinių savybių, bet ir kompetencijos. Premjeras šią savaitę buvo susitikęs su prezidentu, tačiau nė viena pusė komentarų neteikė. Reikia manyti, jokių naujų susitarimų nebuvo pasiekta. Vytautas Kamblevičius Seimo frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas, vienas iš koalicijos tarybos dalyvių šįvakar „Savaitėje“.

Per keturių dienų masinį gedulą apraudojęs Jungtinių Valstijų nukautą generolą Qassemą Suleimanį, Iranas žadėjo „žiaurų“ atsaką. Vos palaidojus Qassemą Suleimanį, Islamo Respublikos raketos skriejo į dvi karines bazes IrakE, kur dislokuotos amerikiečių ir koalicinės pajėgos, įskaitant karius iš Lietuvos. Bet žvalgybos informacija leido atakoms pasiruošti – aukų nėra, nuostoliai minimalūs. Vašingtonas paskelbė, kad Iranas atsitraukė, o Iranas – kad atkeršijo. Iranas išvengė karinio konflikto, kurį pralaimėtų, o Vašingtonas gali kalbėti apie sustiprintą saugumą. Tačiau galių manevrų kaina – daugiau nei 200 atsitiktinių žmonių aukų.

Bet ar atsipirks ilgainiui? Ar Amerika turi strategiją, o ne vien nori nebūti Irano pažeminta, kaip 79-aisiais? Per savaitę taip ir nepaaiškėjo, ar Qassem Suleimani išties rengė naujus išpuolius, ar nubaustas už ankstesnius. Neaišku, ir ar jo netektis pakirs Irano įtaką daugeliui regiono konfliktų – juk, šiaip ar taip, daug kas rėmėsi asmeniniu pasitikėjimu, kurio joks įpėdinis nepaveldės, ar, priešingai, išlaisvins Teheraną keršyti Amerikai svetimomis rankomis.

Niujorke prasidėjo du mėnesius turintis užtrukti seksualiniais nusikaltimais kaltinamo kino prodiuserio Harvey Weinsteino teismas. Į posėdžius šią savaitę su vaikštynėjęs 67-erių buvęs kino magnatas atrodė pažeidžiamas ir silpnas. Bet apsistatęs galinga advokatų komanda, kuri nusiteikusi visą teismo procesą pateikti kaip šališką. Esą visuomenė Weinsteiną jau nuteisė be teismo, o tai apsunkina prisiekusiųjų žiuri atranką. Negeras ir teisėjas, sudrausminęs Weinsteiną, kai šis per posėdį rašinėjo žinutes.

Ved. N. Pumprickaitė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau