Labas rytas, Lietuva I d. Svarbiausių ir įdomiausių praeities įvykių saugotojai: kalėdiniuose atvirukuose – XX a. Lietuvos istorija

Gruodžio 13-oji, penktadienis. Nors už lango vis dar ruduo, Kalėdos – jau visai arti. „Labas rytas, Lietuva“ kviečia rytą sutikti kartu. Kaip ir kiekvieną rytą, trumpa žinių, spaudos bei portalų aktualijų apžvalga. Vedėjui Ignui Krupavičiui padeda Paulius Šironas bei Ignas Andriukevičius. Spaudos apžvalgoje ir LRT.LT publikacija „Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas: mokslininkai jau įnešė avansą, dabar valdžios eilė“.

Kino naujienos. Kaip ir kiekvieną penktadienį, siūlome susipažinti su naujausiomis kinų naujienomis, kurias parengė Audra Avižiūtė. Jūsų dėmesiui – 4 juostos: Mike van Diemo filmas „Tulpės, meilė, garbė ir dviratis“; B. Bunello fantastinė juosta „Zombi vaikas“; animacinis M. Shinkai japonų filmas „Orų mergaitė“ bei animacinė K. Atkinso juosta visai šeimai „Drąsusis Mozlis“.

Tęsiame pasiruošimo šventėms temą. Nors šįkart kino naujienose nėra kalėdinių juostų, prieššvientinės nuotaikos pasisemti galite sukurdami savo Kalėdų eglutę. Irmina Povė, kartu su pagalbininke, iš įvairiausių detalių, o taip pat jų pačių sukurtų žaisliukų, parodo, kaip namų sąlygomis tai padaryti.

Rubrika „Kalendorius“. Šiandien minima smuiko diena. instrumentas pasaulyje toks populiarus, kad jam nutarta skirti net atskirą dieną. Smuikas – keturias stygas turintis muzikos instrumentas. Tai yra pats mažiausias ir aukščiausiai suderintas instrumentas, priklausantis smuiko šeimai. Šiai šeimai taip pat priklauso violončelė ir altas. Manoma, kad smuikas pradėjo populiarėti apie XVI a.

Grįžkime į „Labas rytas, Lietuva“ studiją. Joje – atlikėja, keliautoja Gabrielė Vilkickytė, kuri pusę metų gyveno Honkonge. G. Vilickytė sako, kad Honkonge turėjo daug laisvo laiko, todėl nusprendė sukurti filmą, kuriuo siekė perduoti ją lydėjusią nuotaiką, atmosferą bei įspūdžius. Juokaudama dainininkė sako, kad kinai savotiškai panašūs į lietuvius – kiek užsisklendę savyje, nesišypso gatvėje bei parodo savo vidų tuomet, kai tampa artimesni.

Iškart po to – dar vienas pokalbis. Šįkart – su europarlamentaru, istoriku Liudu Mažyliu, kuris kolekcionuoja Kalėdų atvirukus. Anot istoriko, jie – tarsi istorijos saugotojai, nes daugelyje atvirukų atvaizduoti svarbūs ir įdomūs Lietuvos istorijos įvykiai. L. Mažylis trumpai apžvelgia kiekvieną atviruką ir pasidalina savo įžvalgomis, kaip vystėsi atvirukų dovanojimo tradicija Lietuvoje.

Nepriklausomybės Atkūrimo Aktro signatarai. Vladimiras Jarmolenko prisimena, kad jau išvakarėse buvo aišku, jog išrinkti deputatai paskelbs atkuriantys Lietuvos nepriklausomybę. O laisvi, pasak jo, tapo, kai buvo išvesta Rusijos kariuomenė. Šiandien signataras džiaugiasi, kad visuomenė vis labiau pakantesnė, tačiau nerimauja, kad žmonės per mažai skaito.

Dar viena spaudos apžvalga.

Ved. Ignas Krupavičius.