Savaitė. Vienas iš Baltijos kelio organizatorių Arūnas Grumadas: ši akcija buvo referendumas už visišką nepriklausomybę

Vienas pirmųjų dekretų, kurį pasirašė prezidentas Gitanas Nausėda, buvo skirtas premjero Sauliaus Skvernelio vyriausybei patvirtinti. Joje – 14 ministrų. Ar jie visi sulauks kitų metų rinkimų, neaišku ir todėl, kad prezidentas neslepia, jog ministerijų skaičių galima būtų mažinti. Jis paminėjo, kad Ekonomikos ir inovacijų ministeriją būtų galima sujungti su Energetikos, o Socialinės apsaugos ir darbo – su Sveikatos apsaugos. Pritarimą tokie prezidento pamąstymai rado ir valdančiųjų, ir opozicijos gretose, bet yra ir skeptiškų vertinimų. Iš vyriausybės tuo metu ateina žinia, kad visos ministerijos turėtų būti sukeltos į vieną vietą. Turto banko atliktoje studijoje arba ministerijų miestelio projekte pasirinktos 4 vietos Vilniuje, kur toks miestelis galėtų įsikurti. Kaip ekonomiškiausias variantas įvardijama vieta prie Seimo, dabartinė automobilių stovėjimo aikštelė. Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius teigia, kad Seimo valdyba tos studijos dar nėra mačiusi.

Seime šią savaitę pradėta narplioti istorija, kai kurių parlamentarų prilyginama Mindaugo Basčio atvejui. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai paprašė Valstybės saugumo departamento atsakyti, ar yra žinoma apie Seimo narės Irinos Rozovos dalyvavimą Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesijoje Tbilisyje birželio 20–21 dienomis, kai Rusijos Dūmos nario komunisto Sergejaus Gavrilovo provokacija sukėlė didžiulius neramumus ir protestus Sakartvele. Seimo nariams kilo klausimų, ar nėra požymių, kad Kremlius šią organizaciją naudoja siekdamas sumažinti savo tarptautinę izoliaciją, švelninti tarptautines sankcijas ir kaip platformą „rusiškojo pasaulio“ plėtrai? NSGK pradėjo savo tyrimą, kai visi Seimo nariai gavo Sakartvelo parlamento Europos reikalų komiteto vicepirmininko Georgio Kandelakio raginimą Lietuvai nutraukti ryšius su Tarpparlamentine ortodoksų asamblėja, kurios veikloje dalyvauja ir Lietuvos parlamentarė Irina Rozova. Pasak Sakartvelo atstovo, šios organizacijos veikloje dominuoja Maskva, todėl dalyvavimas joje tik padeda įgyvendinti Rusijos darbotvarkę. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė I. Rozova yra asamblėjos Žiniasklaidos priemonių komisijos pranešėja – rengia metinius raportus, įvairius pareiškimus.

Vienas iš įspūdingiausių įvykių siekiant mūsų nepriklausomybės – Baltijos kelias – kitą savaitę minės 30-metį. 1989 metų rugpjūčio 23 dieną 19 valandą gyva grandinė, nusitęsusi 600 kilometrų, sujungė Lietuvą, Latviją ir Estiją. Taip buvo paminėtas trijų valstybių nepriklausomybes palaidojęs Molotovo-Ribentropo pakto 50-metis ir simboliškai išreikštas tuomet dar viešai neįvardytas šitų trijų valstybių siekis vėl tapti nepriklausomoms. Ta diena tapo didžiausio protesto prieš Sovietų Sąjungą diena. Dar po 7 mėnesių Lietuva paskelbs atkurianti savo nepriklausomybę. Arūnas Grumadas – vienas iš Baltijos kelio organizatorių – šįvakar LRT TELEVIZIJOS laidos „Savaitė“ studijoje.

Baltijos kelio organizatoriai Latvijoje pripažįsta, kad iki paskutinės akimirkos nerimavo, ar žmonių grandinė nenutrūks jų šalyje. Tuo metu Latvijoje daugiau nei pusė gyventojų buvo rusakalbiai, tai buvo labiausiai sovietų militarizuota Baltijos šalis. Rusakalbių problema Rygą persekioja iki šiol. Atkūrus nepriklausomybę, pilietybę įgijo tik etniniai latviai, rusakalbiai gavo kitos spalvos nepiliečio pasus. Taip latviai siekė užsitikrinti, kad niekas nesutrukdytų nepriklausomybei. Tačiau dabar, po kone 30 metų, dalis rusakalbių jaučiasi užmiršti, apgauti, nusivylę, ypač tie, kurie kartu stovėjo Baltijos kelyje ir kovojo dėl nepriklausomybės. Nors dabar jie gali gauti pilietybę išlaikę egzaminus, net ir tą padarę, sako, kad taip neteisinga.

Kas nutiko praėjusią savaitę per branduolinį incidentą Rusijos šiaurėje, prie Archangelsko, neaišku iki dabar. Žinoma tik, kad trumpam buvo šoktelėjęs radiacijos lygis, ir kad keli metus rengto bandymo dalyviai žuvo. O visa kita paskendę klaidinimuose ir slėpimuose. Pareigūnų žodžiai atrodo tyčia tokie migloti, kad liktų gyvuoti 2 pagrindinės versijos: kad bandytas arba branduolinis variklis, unikalus ir sunkiai įmanomas, arba branduolinis maitinimo elementas, įprastas ir naudojamas seniai. Neaišku, ar, kaip sakė Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas, buvo bandoma naujoviška raketa, kurią Rusijos vadovas Vladimiras Putinas anonsavo pernai. Bet aišku, kad rizikingas bandymas buvo svarbesnis net už galimą žmonių paniką, kurios Kremlius šiaip jau vengia. O kai net taikos metu su pavojingomis technologijomis Rusija nesusitvarko, panikai malšinti vėl imasi slaptumo. Kaip kadaise Černobylyje.

Ne ekonomika ir ne valstybės valdymas, o homoseksualų teisės skaldo rinkimams spalį besiruošiančią Lenkijos visuomenę. Atrodo, kad būtent šis klausimas bus pagrindinis, pagal kurį lenkai balsuos arba už konservatyvią dabartinių valdančiųjų „Teisės ir teisingumo“ partiją, arba už liberalų bei kairiųjų opoziciją. Partija „Teisė ir teisingumas“, paskelbusi karą gėjams, eina jau gerai pramintu keliu: per praeitus rinkimus sėkmingai rinkėjus mobilizavo gąsdindama migrantais ir pabėgėliais. Bet kitaip nei pabėgėlių gausa, LGBT bendruomenė Lenkijoje iš tiesų yra ir tapo realiu neapykantos taikiniu. Prieš mėnesį Balstogėje ta neapykanta prasiveržė chuliganų išpuoliu prieš pirmųjų miesto eitynių už lygybę dalyvius, o žmogaus teisių aktyvistai ir opozicija dėl to kaltina valdančiuosius ir Katalikų bažnyčią.

Festivalis pavirto į purvo jūrą, bet pažadą organizatoriai įvykdė: muzikos buvo, o taika išlaikyta – prieš 50 metų apie Vudstoką rašė „New York Times“. Skeptikai ir per jubiliejų kartoja, kad 3 lietingos rugpjūčio dienos – sudievinamos. Po kojomis pūvančio šieno ir marichuanos kvapas bei keletas tūkstančių sužeistųjų – tai tik hipių linksmybės ir nieko daugiau. Galbūt Vudstokas Jungtinių Amerikos Valstijų ir nepakeitė, bet tapo 7-ojo dešimtmečio arba Vudstoko kartos simboliu, įrodžiusiu, kad susiskaldymo ir chaoso Amerikoje metais chaosas gali būti taikus. Ir nepakartojamas. Deja, planai paminėti festivalio 50-metį sugriuvo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau