Savaitė. Prezidento rodomas palankumas premjerui – prasta žinia Ramūnui Karbauskiui

Kai Žiežmarių ir Biržų gyventojai pasipriešino, kad šalia įsikurtų protinę negalią turintys žmonės ir aštuoni našlaičiai, išgirdome daug jautrių politikų žodžių. Prezidentas skatino piliečių jautrumą ugdyti per švietimą, premjeras tikino, kad neįgalieji ir tėvų neturintys asmenys patys neapsigins ir jiems gali padėti tik valstybė. Bėda ta, kad šie ir panašūs žodžiai ir lieka tik skambiomis frazėmis. Toks požiūris –sovietinis, kuomet visuomenei nereikėjo paliegusių, sutrikusios psichinės sveikatos žmonių.

Vyriausybės formavimas užsitęsė visą leistiną terminą, tačiau trečiadienį, demonstruodami gerus tarpusavio santykius ir pabrėždami, kad vieši kandidatų žeminimai, kartais lydimi patyčių, jau praeityje, premjeras su prezidentu paskelbė Ministrų kabineto sudėtį su žadėtu trijų pavardžių atnaujinimu. Politologai tikina –naujoji Vyriausybė niekuo nepranašesnė už buvusiąją, o prezidento rodomas palankumas premjerui – prasta žinia Ramūnui Karbauskiui.

„Savaitės“ interviu: kandidatas į eurokomisarus Virginijus Sinkevičius. Nors ir teigiamai įvertintas pačios Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen, V. Sinkevičius sakosi vis tiek abejojantis savo sėkme – mat užbaigtos ne visos jo, kaip eurokomisaro, patvirtinimo procedūros. Numanydamas, kokią poziciją užims, pašnekovas savo spėjimų neatskleidžia.

Pasaulis šią savaitę su nerimu sekė, kaip dviejų giliausių ekonomikų kova gilėja, o šansai Kinijai ir Amerikai sutarti sparčiai nyksta. Donaldas Trumpas ėmėsi net kelių Amerikos ekonomikai rizikingų žingsnių. Rinkimai artėja, o D. Trumpo pastangos atkurti ligšiolinę pusiausvyrą eina perniek ir kenkia vartotojams. Negana to, jis pripažino muitus kiniškoms prekėms ir paskelbė pastarąją valiutos manipuliatore.

Ar kai dauguma nusprendžia mažumos likimą, demokratija lieka? Tokį klausimą užduoda analitikai, svarstantys, kad Kašmyre didžiausia pasaulio demokratija save vadinanti Indija demokratijos testo neišlaikė. Kai Parlamente dauguma nubalsavo už Kašmyro autonomijos panaikinimą, kašmyriečiai ne tik negalėjo nebalsuoti: „komendanto valanda“ ir tūkstančiai kariškių gyventojus visai atribojo nuo pasaulio. Tiesa, kai aptvarai dings, numatomas dar vienas separatistinis judėjimas. Naujojo Delio sprendimas padidins įtampą ir santykiuose su Pakistanu.

Po kiekvienų masinių šaudynių Amerikoje pasipila raginimai griežtinti ginklų kontrolę. Po to, kai prieš savaitę per parą dviejuose miestuose buvo nušauta 30 žmonių, tikimasi ginklų kontrolės reformų. Tačiau apžvalgininkai ironizuoja: respublikonai ir prezidentas, dažnai kaltę dėl šaudynių suverčiantys psichinės sveikatos būklei, šalyje greičiau reformuos sveikatos apsaugą, nei ims riboti galimybę įsigyti ginklų.

Kai Lietuvos ūkininkai skaičiuoja sausros nuostolius, Jungtinės Tautos perspėja, kad besikeičiantis klimatas kels vis ekstremalesnių reiškinių ir maisto tiekimas vis dažniau bus trikdomas. Nauja, daugiau kaip šimto mokslininkų paremta ataskaita informuoja, kad žmonijos laukia sunkūs pasirinkimai, kam naudoti dirbamą žemę: teks spręsti, ar plėsti pasėlius, ar plėsti miškų plotus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau