Savaitė. Taršių automobilių mokestis – ne vienintelė kitų metų mokestinė naujovė, žadami ir kiti pokyčiai šioje srityje

Šią savaitę buvo laukiama, kad premjeras Saulius Skvernelis, Seime vėl patvirtintas vyriausybės vadovu, prezidentui pateiks trijų ministrų kandidatūras. Tarsi ir pats premjeras neginčijo tokios nuostatos, tačiau, ketvirtadienį dukart susitikęs su prezidentu, jis taip ir neįvardijo kandidatų. Dar daugiau, vis garsiau kalbama, kad gali būti, jog jis apskritai keiis tik vieną ministrą, tada nereikės Seime balsuoti dėl vyriausybės programos, tada Saulius Skvernelis išlaikytų laisvas rankas keisti ministrus, kada pats to pageidaus.

Šią savaitę premjeras neslėpė, kad nuo kitų metų sausio 1 dienos bus įvestas taršių automobilių mokestis, keisis ir nekilnojamojo turto mokestis. Kol kas niekas tiksliai negali pasakyti, kokie bus šitie mokesčiai ir kas juos turės mokėti. Net pats finansų ministras negalėjo atsakyti, kiek tikimasi iš tokių mokesčių papildyti šalies biudžetą. Tačiau aišku, kad naujoje koalicijos sutartyje įvardyti piniginiai įsipareigojimai gerokai viršys įplaukas iš numatomų naujų mokesčių.

Borisas Johnsonas mėgsta įmantrias kalbas, bet neturi strateginės vizijos – tai Emanuelio Makrono žodžiai užpernai apie politiką, kuris šią savaitę tapo Jungtinės Karalystės premjeru ir puolė kartoti, kad užtikrins šalies išstojimą iš Europos Sąjungos spalio 31 d. Iki tada jį dar gali nuversti opoziciniai leiboristai, susivieniję su tais konservatoriais, kuriuos Johnsonas išmetė iš vyriausybės. Bet jis rengiasi bet kam ir rimtai grasina išstoti be susitarimo, jeigu kitos 27 šalys nepakeis to, kas netenkina Londono.

Šią savaitę įvyko ilgai lauktas buvusio specialiojo prokuroro Roberto Miulerio liudijimas Jungtinių Valstijų Kongrese. Beveik septynias valandas Miuleris atsakinėjo į dviejų komitetų narių klausimus, tačiau jis beveik neatskleidė nieko naujo, ko nebuvo ataskaitoje. Dažniausiai Robertas Miuleris į klausimus atsakinėjo vienu žodžiu – „taip“ arba „ne“. Buvęs Federalinio Tyrimų Biuro direktorius pabrėžė, kad Rusija sistemiškai kišosi ir toliau kišasi į rinkimus, tą darys ir kitąmet. Miulerio teigimu, Rusija norėjo, kad rinkimus laimėtų būtent Donaldas Trumpas, tačiau jo komandos sąmokslo su Rusijos vyriausybe įrodyti nepavyko.

Šalia Irano keliamos sumaišties Persijos įlankoje, Britanijos ir „Brexito“ svarbiausia ne tik šios savaitės žinia – Kinijos vyriausybės paskelbta nauja gynybos doktrina, kuri kelia dar didesnį galvos skausmą, nes tapo akivaizdu - Rusijos ir Kinijos bombonešiai drauge gali sukelti sumaištį, kuri baigtųsi tragiškai. Šią savaitę Pietų Korėja buvo priversta dar sykį pakelti savo karinius lėktuvus, kai du Rusijos bombonešiai kartu su Kinijos karo lėktuvais įskrido į Pietų Korėjos stebimą oro gynybos zoną. Tai buvo neeilinis incidentas, kuriame dalyvavo iš viso keturių šalių – Rusijos, Kinijos, Pietų Korėjos ir Japonijos karo lėktuvai. Jis įvyko virš Tokijo ir Seulo ginčijamos salos ir dar sykį parodė, kokia sudėtinga ir pažeidžiama padėtis Azijos Šiaurės Vakaruose, kur persipynę ginčai dėl salų, kurias Pietų Korėja vadina Tokto, o Japonija – Takešima, kur Kinija stiprina karinę galią.

Dano Rapšio judesys kainavo jam pasaulio čempionato auksą. Nors Lietuvos plaukimo federacija apskundė teisėjų sprendimą, galutinis sprendimas liko toks pat – diskvalifikacija. Kada tokia diskvalifikacija gręsia plaukikams? Šiandien „Savaitėje“ Lietuvos plaukimo federacijos viceprezidentas, trejų olimpinių žaidynių dalyvis, Europos čempionato prizininkas trumpajame baseine Saulius Binevičius.

Per Europą praslinko jau antra šią vasarą karščio banga, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Beniliukso šalyse privertusi termometro stulpelius šoktelėti virš 40 laipsnių žymos. Lietuva šios intensyvios karščio bangos išvengė, nors kaitra šalį kankino birželį, kai sumuštas to mėnesio šalies karščio rekordas. Nors karščio bangos Europoje nutinka natūraliai – mokslininkai sako, kad jos dabar smarkesnės, dažnesnės, o per kitus kelis dešimtmečius jau gali tapti ir visai įprastos. Šią savaitę nuo karščio leiipusių šalių meteorologai sutinka: kalta klimato kaita.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau