LRT RADIJO žinios. Afrikinis kiaulių maras plinta po Europą

Beveik 16 tūkst. pernai nuo sausros nukentėjusių ūkininkų šiandien turėtų gauti kompensacijas. Pasak Nacionalinės mokėjimų agentūros, išskirtines išmokas, suderintas su Europos Komisija, skiria Žemės ūkio ministerija. Iš viso skiriama kiek daugiau nei 4 mln. eurų. Nacionalinės mokėjimų agentūros atstovė Edita Bagdonienė teigia, kad išmokų sumos – labai įvairios. Rugpjūtį panašią paramą gaus ir nuo 2018-ųjų sausros nukentėję gyvulininkystės ir paukštininkystės ūkiai.

Pareigūnai sako, kad mažiausiai 115 žmonių dingo, nuskendus migrantų laivui prie Libijos krantų. Baiminamasi, kad jie neišgyveno. Išgelbėti 134 asmenys. Anksčiau skelbta, kad galėjo nuskęsti 150 žmonių. Pasak Karinių jūrų pajėgų atstovų, laivu plaukė 250 migrantų iš įvairių Afrikos ir arabų šalių. Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra teigia, kad tai gali būti daugiausiai gyvybių Viduržemio jūroje nusinešęs incidentas šiais metais. Per pirmus keturis šių metų mėnesius Viduržemio jūroje žuvo per 160 žmonių. Nuo 2017 m. nelegalių migrantų Viduržemio jūroje gerokai sumažėjo.

JAV federalinė valdžia po šešiolikos metų pertraukos atnaujina mirties bausmes. Generalinis prokuroras Viljamas Baras pranešė nurodęs Federaliniam kalėjimų biurui paskirti mirties bausmių datą penkiems už sunkius nusikaltimus nuteistiems kaliniams. Jos bus atliktos nuo šių metų gruodžio iki kitų sausio. Pasak Baro, įgyvendinti paskirtas bausmes valstybė privalo, nes tai yra skolinga aukoms ir jų artimiesiems. Žmogaus teisių aktyvistai reiškia susirūpinimą, kad bausmės bus atliktos per trumpą laikotarpį ir nebus laiko byloms peržiūrėti. Šis vyriausybės žingsnis sulaukė ir kai kurių demokratų kritikos. Mirties bausmės Amerikoje gali būti paskiriamos nacionaliniu ir valstijos lygiu. Pastaruosius 16 metų federaliniu lygiu šios bausmės atliekamos nebuvo.

Didžiosios Britanijos bendrovė „British Airways“ atnaujina prieš savaitę sustabdytus skrydžius į Egipto sostinę. Bendrovė praneša, kad į Kairą vėl bus skrendama, įvertinus saugumo situaciją. Praėjusią savaitę vienai dienai skrydžius į Egiptą buvo sustabdžiusi ir Vokietijos „Lufthansa“, tačiau abi didžiosios Europos oro linijų bendrovės detaliai nepaaiškino, kodėl jos priėmė tokį sprendimą. Praeitą savaitgalį Britanijos Užsienio reikalų ministerija įspėjo į Egiptą vykstančius savo piliečius, kad yra padidėjusi su orlaiviais susijusių teroristinių išpuolių rizika. Taip pat buvo svarstoma, kad tokį sprendimą galėjo lemti incidentas su britų tanklaiviu, sulaikytu Irano ir galimu Londono atsaku. Pernai Egiptą aplankė daugiau kaip 400 tūkst. britų.

Slovakijoje užregistruotas pirmasis šalyje afrikinio kiaulių maro atvejis. Ligos protrūkis užfiksuotas viename kaime netoli sienos su Vengrija. Užkratas išplito nedideliuose ūkiuose, kur laikoma po kelias kiaules. Pranešama, kad bus sunaikintos visos kiaulės, esančios trijų kilometrų spinduliu nuo ligos židinio. Kaimyninėje Vengrijoje šiais metais buvo nustatyta šimtai šernų susirgimo afrikiniu kiaulių maru atvejų.

Klaipėdoje prasideda jubiliejinė 60-oji Jūros šventė, truksianti tris dienas. Jos programoje – tradiciškai apie šimtas renginių. Šiandien vidurdienį bus atidaryta šventės mugė, vakare klaipėdiečių ir miesto svečių laukia didžioji šventės dalyvių eisena. Į Dangę įplauks ir prie Karališkosios krantinės prisišvartuos istorinių laivų flotilė. Šventės akcentu organizatoriai vadina prancūzų gatvės teatro spektaklį „Perlas“ apie ką tik gimusio perliuko kelionę jūros dugnu.

Orai.