Norintiems sugrįžti

2020.04.30 20:36

Dėl pandemijos emigrantas Jungtinėje Karalystėje prarado pajamas: kokios išmokos ir pagalba tokiu atveju priklauso?

Į LRT.lt rubriką „Lituanica“ skaitytojai vis dažniau kreipiasi finansiniais klausimais, o juos mielai gvildena mūsų ekspertai. Šįkart skaitytojas Valdemaras savo laiške pasakojo, jog jau aštuonerius metus gyvena Jungtinėje Karalystėje, tačiau dėl karantino prarado pajamas. 

„Gavau pirminę išmoką, bet kadangi dirbu sodininku ir prižiūriu sodus, turiu vykti ir konsultuoti žmones į namus dėl jų kiemų apsodinimų. Užsakymų sumažėjo taip, kad nebėra, ką daryti.

Gal galite patarti, kur dar kreiptis ir ką daryti, jei dirbu sau ir kaupiu pinigus sugrįžimui į šalį. Manau, kad tai dar labiau paskatins sugrįžti. Kas dar priklauso man dirbant pagal individualią sutartį, jei dabar negaliu uždirbti kiek anksčiau?“ – klausė jis savo laiške.

Skaitytojo laišką adresavome finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorei Valentinai White, o ji davė praktišką ir vertingą patarimą.

Ekspertės teigimu, Valdemarui derėtų kreiptis dėl universalaus kredito pašalpos ir tai padaryti kuo skubiau. „Dėl COVID-19 situacijos yra susidariusios ilgos laukimo eilės ir pašalpos paskyrimo gali tekti palaukti net apie mėnesį ir ilgiau. UC biuras gauna beprecedentį skaičių pašalpos prašymų ir nespėja apdoroti, todėl kreipkitės kaip įmanoma greičiau.

Tačiau turite žinoti, kad UC biuras nebespėja apdoroti prašymų dėl besikreipiančiųjų skaičiaus, todėl prireiks kantrybės. Jeigu skambinsite į jų biurą, darykite tai labai anksti ryte“, – praktišką patarimą pateikė ji.

Dar keletas V. White patarimų atsidūrusiesiems panašioje situacijoje

Patys pašalpą galite tvarkyti atidarę šią nuorodą https://www.gov.uk/apply–universal-credit.

Jeigu dirbate savarankiškai ir gyvenate su partneriu, turite vaikų ar gaunate pašalpas, reikia susisiekti su pašalpos teikėju (HMRC Tac Credit biuru) ir pranešti, kad laikinai neturite pajamų. Jums turi padidinti gaunamas pašalpas.

Taip pat Jungtinės Karalystės Vyriausybė patvirtino, kad dėl dabartinės COVID-19 situacijos savarankiškai dirbantys asmenys galės gauti 80 proc. savo pajamų išmoką / paramą. Ką reikia apie tai žinoti:

– išmokos dydis skaičiuojamas nuo pelno;
– vieno mėnesio paramos dydis – ne daugiau kaip 2500 svarų sterlingų;
– parama teikiama iki trijų mėnesių. Galimai bus pratęsta.

Kam priklausys ši parama:
– tiems, kas jau pateikė 2018–2019 metų deklaraciją;
– tiems, kurie savarankiškai dirbo 2019–2020 m. (jei veikla nebuvo užbaigta);
– tiems, kurių veikla sustojo arba sumažėjo dėl COVID-19;
– tiems, kurių pelnas yra ne didesnis negu 50 000 svarų sterlingų per metus (bus atsižvelgta į trejus paskutinius metus). Jeigu veiklą vykdote trumpiau nei trejus metus, bus skaičiuojama už tiek laiko, kiek dirbote.

Jeigu mokesčių deklaracijos už 2018–2019 metus dar nebuvote pateikę, turėjote tai padaryti iki balandžio 23 dienos.

Parama, kurią gausite, bus apmokestinama mokesčiais. Reiškia, ją reikės įtraukti į 2020–2021 metų deklaraciją.

Galvojate apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el.paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.