Aktualijos

2021.01.18 20:34

Baltarusijoje sumušta Lietuvos pilietė papasakojo apie patirtą siaubą: pamatę lietuvišką pasą talžė dar stipriau

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.18 20:34

Baltarusijos režimo omonininkai sumušė protesto akcijoje dalyvavusią Lietuvos pilietę. Minske gyvenusi Marija Matusevič rugpjūtį buvo sulaikyta dvi paras. Mergina papasakojo apie patirtą siaubą, o šiuo metu svarsto, kokių tolesnių veiksmų imtis.

Ji pasakojo, kad tikrasis siaubas prasidėjo Minsko Frunzės rajono vidaus reikalų skyriuje. Ji ir kitas vaikinas tiesiog vaikštinėjo gatve. Vėliau ją ir dar tris vaikinus Baltarusijos teisėsaugininkai įsodino į mikroautobusą ir vos uždarę duris pradėjo mušti.

Omoninkų sumušta Lietuvos pilietė: galvojau, kad lietuviškas pasas mane išgelbės, bet buvo tik blogiau

Pasak M. Matusevič, kai omonininkai sužinojo, kad ji Lietuvos pilietė, pradėjo mušti ir ją. Paleista iš areštinės Marija į Lietuvos ambasadą nesikreipė, persikėlė į Vilnių ir dabar svarsto, ar kreiptis į prokurorus. Užsienio reikalų ministerija kol kas situacijos nekomentuoja.

„<...> man atrodė, kad lietuviškas pasas mane kaip nors išgelbės. Nors galiausiai buvo tik blogiau. Nes aš lėlininkė (juokiasi)“, – sakė ji.

Dabar Marija jau šypsosi. Nors po dviejų parų, praleistų Minsko milicijos skyriuje, prireikė ir psichologų pagalbos. Minske gyvenusi ir ten užaugusi mergina Lietuvos pilietybę paveldėjo iš mamos. Įsitraukusi į protestus Baltarusijoje, omonininkų buvo sulaikyta dar jų pradžioje.

„Atsitiktinai rado mano lietuvišką pasą ir pradėjo kalbėti, kad aš Lietuvos lėlininkė, jog man moka, kad sugriaučiau šalį, kad mane pasodins iki gyvos galvos“, – sakė M. Matusevič.

LRT TELEVIZIJAI ji pasakojo, kad vaikinus mušė paeiliui tiek rankomis, tiek gumine lazda, o pakėlę smūgiuodavo į tarpukojį, kojas, tuomet per nugarą ir kaklą. „Iš pradžių manęs nelietė, tačiau vienas omonininkas prisiminė, kad turiu lietuvišką pasą, pasakė, kad Lietuvoje yra feminizmas, tai atsakysi kaip visi. Pradėjo mušti ir mane.

<...> Tuos, kurie mušami garsiai rėkė, mušė stipriau. Jei nerėkei, tave taip pat stipriau mušė. Jie tuo mėgavosi“, – pasakojo nukentėjusioji.

Visiems nukentėjusiesiems buvo suplėšyti drabužiai. Milicijos sporto salėje mergina praleido 12 valandų parklupdyta prie sienos be miego ir maisto. Vis dėlto didžiausi kankinimai, anot jos, vyko šaudykloje.

Dabar M. Matusevič svarsto kreiptis į Lietuvos prokurorus. Jie jau tiria Baltarusijos piliečio Maksimo Chorišino skundą dėl patirtų kankinimų. Teisininkai sako, kad, nepaisant to, jog Marija yra Lietuvos pilietė, o Maksimas ne, jų padėtis panaši, nes nusikaltimai įvykdyti Baltarusijoje.

„Valstybių pasmerkimas yra politinis klausimas, bet teisiniai keliai, teisinių institucijų įvertinimai yra svarbūs tiek ateičiai, tiek dabarčiai“, – kalbėjo Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis.

Užsienio reikalų ministerija šiuo metu aiškinasi situaciją ir ragina Mariją kreiptis į prokurorus.

Kai tik mergina buvo paleista, jai pasipiršo kankinimus kartu išgyvenęs širdies draugas. Pora jau aptarė, kad susituokę norėtų apsistoti Vilniuje. Baltarusija M. Matusevič uždraudė grįžti į šalį penkerius metus.

Populiariausi