Verslas

2018.07.16 22:26

Asbesto stogams pakeisti gali prireikti net šimto metų – trūksta pinigų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.16 22:26

Ekspertai tvirtina, kad du trečdaliai Lietuvos provincijos stogų yra uždengti šiferiu, turinčiu kenksmingo sveikatai asbesto. Tačiau seni šiferio stogai keičiami lėtai, nes daugelis kaimo žmonių sako neturintys tam pinigų.

Apytikriais Aplinkos ministerijos duomenimis, Lietuvoje yra beveik 90 tūkst. pastatų, turinčių senus šiferio stogus. Jeigu jų keitimas ir asbesto atliekų šalinimas vyks tokiu tempu, kaip iki šiol, tam gali prireikti ir šimto metų.

Dešimtus metus vykdoma asbesto šalinimo programa stringa dėl lėšų stokos. Šį finansinį laikotarpį – iki 2020-ųjų – stogams keisti numatyta daugiau nei 11 mln. eurų parama iš Kaimo plėtros programos. Ja kasmet pasinaudoja per tūkstantį pareiškėjų. Šiemet tam buvo skirta daugiau nei 2 mln. eurų, tačiau pageidaujančiųjų kur kas daugiau. Tad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) dabar papildomai skiria dar milijoną eurų.

Ne mažiau nei pakeisti šiferio stogus, svarbu ir tinkamai sutvarkyti kenksmingas asbesto atliekas. Aplinkos ministerija kompensuoja seno šiferio, kitų asbesto turinčių gaminių surinkimo iš gyventojų ir atvežimo į sąvartynus išlaidas, o darbus organizuoja savivaldybės.

Išsamiau – Salomėjos Pranaitienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt