Verslas

2018.06.13 20:17

Seime teikiamas siūlymas palengvinti skolininkų gyvenimą

Seimo narė Dovilė Šakalienė siūlo įstatymo pataisomis palengvinti skolininkų gyvenimą. Siūloma, kad žmonės turėtų būsto apsaugą – 24 mėnesius jis būtų apsaugotas nuo atėmimo. Taip pat optimizuoti pranešimo apie skolas procesą, sumažinti iš atlyginimo išskaičiuojamos dalies sumą. Siekiama, kad vienas anstolis administruotų visas žmogaus skolas, nes tai sumažintų administracinę naštą.

„Mes tikrai nesiūlome kažko tokio, kas būtų nesąžininga. Tai yra labai normali praktika kitose Europos Sąjungos šalyse, kuriose atlyginimai yra didesni, nei Lietuvoje, bet skoloms padengti išskaičiuojama 20–30 proc. atlyginimo“, – aiškina D. Šakalienė.

Pasak Seimo narės, įvertinus iniciatyvos partnerių, nevyriausybinių organizacijų, didžiulio skurdo mažinimo tinklo, duomenis, paaiškėjo, kad po skolų išskaičiavimo kai kuriems žmonėms per mėnesį pragyvenimui lieka tik 59 eurai.

„Mes kalbame apie tai, kad žmonės privalo turėti galimybę atiduoti skolas ir kartu išlikti gyvi“, – apibendrina ji.

Koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovo Girvydo Duoblio teigimu, statistika rodo, kad beveik 300 tūkst. gyventojų yra įklimpę į skolas: „Toks skaičius įrodo, kad sistemiškai blogai organizuojamas skolų skaičiavimas ir visi kiti procedūriniai dalykai.“

Anot G. Duoblio, todėl ir yra teikiamas toks pasiūlymas – reikėtų peržiūrėti sistemą ir sukurti sąlygas, kurios leistų kiek įmanoma didesnei visuomenės daliai atiduoti skolas ir toliau gyventi.

„Priėmus tokias įstatymo pataisas, padidėtų žmonių skaičius, kurie atiduos skolas, taip pat tų, kurie piktybiškai vengs tas skolas atiduoti“, – dėsto jis.

Eksperto manymu, esama skolininkų administravimo sistema skatina ir šešėlinę veiklą.

Daugiau apie tai – laidos įraše.