Verslas

2018.04.17 20:26

Gatvių apšvietimas: kas efektyvu ir kada esame matomi iš kosmoso

Minint Pasaulinę energetikų dieną, Lietuvos energijos įmonės „Energijos sprendimų centras“ komercijos vadovas Marius Kairys papasakojo, kokiais šviestuvais yra apšviestos šalies gatvės.

„Lietuvoje kas naktį įsižiebia per 200 tūkst. šviestuvų. Turime nuo labai senų ir neefektyvių gyvsidabrio šviestuvų iki modernių LED šviestuvų, kurie šviečia balta spalva. Šviestuvų spalva skiriasi, nes senieji natrio šviestuvai yra geltonos spalvos ir šviečia į visas puses, todėl iš kosmoso geriau matomi miestai. LED šviestuvai yra efektyvūs tuo, kad visą šviesą ir energiją šviesai pagaminti sukoncentruoja ten, kur jos reikia, t. y. į gatvę ir šaligatvį“, – apie skirtumus pasakoja M. Kairys.

Pašnekovo teigimu, dėl LED šviestuvų efektyvumo dauguma šalies pėsčiųjų perėjų yra apšviestos būtent šiais šviestuvais. Tokiu būdu perėjos labiau išsiskiria iš bendro apšvietimo srauto ir pėsčiųjų matomumas yra geresnis.

Džiugina tai, kad savivaldybės po truputį keičia senus šviestuvus į LED.

„Tai yra ganėtinai šiuo metu atpigusi technologija ir jau turime pavyzdinį miestą Lietuvoje – Lazdijus, kur būtent visa savivaldybė yra modernizuota LED šviestuvais, įdiegta valdymo sistema ir mūsų specialistai paskaičiavo, kad savivaldybė sutaupo apie 75 proc. elektros energijos, skirtos gatvių apšvietimui. Taip pat atsiranda ir finansinių modelių savivaldybėms ir verslui, kai neinvestavus nei vieno euro pagal ESCO modelį galima modernizuoti apšvietimą“, – sako M. Kairys.

Išsamiau – įraše.