Verslas

2018.04.12 16:07

Sostinėje mitingavę pensininkai: skaudu dėl vyriausybės pažadų

LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA 2018.04.12 16:07

Lietuvos pensininkų sąjungos ir kitų nevyriausybinių organizacijų nariai ketvirtadienį mitingavo prie prezidentūros, iš kurios žygiavo į Vinco Kudirkos aikštę, kad primintų valdantiesiems priešrinkiminius pažadus mažinti socialinę atskirtį.

Kaip Eltai sakė Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas Petras Ruzgus, žmonėms taip pat skaudu dėl vyriausybės pažadų. „Žadėjo, žadėjo, kad pensijos didės 40 eurų, o žmonės to nesulaukė. Visokie paaiškinimai, kad tai darbo stažo trūksta, tai dar ko. 40 eurų pensininkui – dideli pinigai, o žmonės gavo mažiau, nei tikėjosi“, – sakė P. Ruzgus. 

Pasak vieno iš mitingo organizatorių, prie Lietuvos pensininkų sąjungos prisijungė dar 6 nevyriausybinės organizacijos.

„Mes nieko blogo neturime prieš vyriausybę, bet norime atkreipti dėmesį į sudėtingą pensinio amžiaus žmonių situaciją“, – sakė P. Ruzgus.

BNS nuotr.

Prezidentė: nepasitenkinimą lemia pažadai ir nežinomybė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė atkreipė dėmesį, kad pensijos nuo metų pradžios jau padidėjo ir dar didės. „Tai atitinka augančias valstybės galimybes, nes mūsų ekonomika sparčiai auga kelerius metus iš eilės. [...] Kiek žinau, kitą savaitę turėtų būti paskelbtos pensijų reformos gairės. Didele dalimi nepasitenkinimą lemia ir dalinami pažadai, ir ta nežinomybė. Kuo greičiau bus paskelbtos reformos gairės, tuo bus aiškiau“, – įsitikinusi šalies vadovė.

Ji vilėsi, kad vyriausybė sugebės aiškiai suformuluoti, kokia kryptimi, vykdant pensijų reformą, bus judama. D. Grybauskaitės tvirtinimu, svarbu, kad nebūtų supriešinti šalies žmonės ir net kartos: „Tik tokios reformos gali būti priimtinos, nes, ypač reformuojant pensijas, be galo svarbu, kad tai nebūtų daroma vienos ar kitos kartos sąskaita ir kad kartos nebūtų priešinamos.“

Vidutinė pensija turėtų siekti daugiau kaip 300 eurų

Pensinio amžiaus žmonės – vieni labiausiai skurstančių Lietuvoje.

Statistikos departamento duomenimis, šalyje 2016 metais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno daugiau nei penktadalis gyventojų – iš viso 630 tūkst. žmonių. Skurdo rizikos riba pernai buvo 282 eurai per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui.

BNS nuotr.

„Sodros“ skaičiavimais, vidutinė pensija šių metų gale turėtų siekti 332 eurus. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) duomenimis, šiuo metu senatvės pensijas gauna apie 600 tūkst. vyresnio amžiaus žmonių. 

Kaip skelbė Elta, po indeksavimo pensijos turėjo didėti 7 proc. 

Pristatydamas pensijų naujoves, „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius sakė, kad nuo gegužės pensijos dar didės, ypač tiems, kurie turi neįvertinto darbo stažo ir turintiems per 35 metus darbo stažo. 

„Iki rugsėjo mėnesio bus išmokamos nepriemokos, susidariusios, kol vyks perskaičiavimai“, – pabrėžė „Sodros“ vadovas.

Senatvės pensijos dydžiui įtakos turės didesnis nei 30 metų darbo stažas. Pasak M. Sinkevičiaus, prisidės po 80 centų už darbo metus. „Todėl, jei žmogus turės 40 metų darbo stažą, jo pensija dėl perskaičiavimo padidės dar 8 eurais per mėnesį. Ir tai – be indeksavimo“, – sakė „Sodros“ vadovas.

Paskaičiuota, kad vidutinė pensija didės 21 euru, metų gale vidutinė pensija turėtų siekti 332 eurus. 

BNS nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis indeksuojamas pensijas vadino tvaria socialinio modelio dalimi, kuri yra tęstinė.

„Prie sistemos dirbo mokslininkai, ir mes ją įgyvendinsime. Yra kelios vertės, kurios susikurs tai įgyvendinus. Pirmoji – sumažės pensininkų atskirtis, kuri kasmet augo. Statistika rodo, kad senoliai vargsta, skursta labiausiai iš visų socialinių grupių. Ta socialinė atskirtis turi nebegilėti. Užtikrinsime, kad pensijos augtų kartu su darbo užmokesčio fondu, kuris taip pat, planuojama, augs. Antra vertė – pensijos nebeturėtų priklausyti nuo politikų valios“, – pristatydamas pensijų naujoves yra sakęs ministras.

Kaip pabrėžė ketvirtadieninio mitingo ir eitynių organizatoriai, šių vyriausybės programos nutarimų jokia kita valdžia ar atskiros interesų grupės neturi teisės stabdyti ar atšaukti.

„Mes pasisakome už santarvę su dirbančiaisiais, už sąžiningą darbo užmokestį ir teisingas socialines išmokas. Neleiskime supriešinti Lietuvos jaunimo su vyresniąja karta!“ – teigia Vilniaus miesto „Bočių“ bendrijos nariai, gavę Vilniaus savivaldybės leidimą ketvirtadienį surengti mitingą Daukanto aikštėje, priešais prezidentūrą.

Renginyje pasisakė Seimo nariai, LPS „Bočių“, Pensininkų sąjūdžio, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos, profsąjungų ir kitų visuomeninių organizacijų atstovai.

Priėmus rezoliuciją, mitingo dalyviai patraukė Universiteto gatve ir Gedimino prospektu iki Vinco Kudirkos aikštės, kur savo reikalavimus įteikė vyriausybei.