Verslas

2017.09.17 20:01

Sutelktinis finansavimas Lietuvos verslui – vis dar sudėtingai pasiekiamas

Pasaulyje daugiau nei dešimtmetį egzistuoja sutelktinio finansavimo modelis ir veikia apie šimtas tokio finansavimo platformų, tačiau Lietuvoje verslininkams kyla sunkumų norint jomis pasinaudoti.

Dar prieš trejus metus vos keturis kilogramus sveriantys oranžiniai paspirtukai buvo tik Vilniaus dailės akademijos studento Igno Survilos galvoje. Idėją pateikęs sutelktinio finansavimo platformoje „Kickstarter“, vaikinas ne tik surinko 6 tūkst. svarų jai įgyvendinti, bet ir rado naujų investuotojų, kurie prisidėjo prie tolesnės verslo plėtros.

„Būtent tos platformos dėka mes radome investuotojų būtent Šveicarijoje, kurie toliau investavo į kompaniją. Kartu sukūrėme kompaniją Ženevoje ir pradėjome vystyti skirtingus produktus“, – pasakojo „Citybirds“ filialo Lietuvoje vadovas I. Survila.

Dar viena sėkminga lietuvių sutelktinio finansavimo istorija – brolių Emilio ir Gedimino Strimaičių bei Dominyko Gobės įkurta laikrodžių įmonė „SGS Watches“. Jiems pavyko keturis kartus viršyti užsibrėžtą sumą.

„Finansavimas atkeliavo, kas nustebino, iš viso pasaulio. Stengiamės labiau pateikti savo laikrodį gal Amerikos auditorijai, nes iš ten anksčiau turėjome daugiau klientų, bet pastebėjome, kad turime klientų tiek iš Europos, tiek iš Azijos šalių. Surinkome, tikslaus skaičiaus nepasakysiu, bet buvo apie 80 tūkst. eurų“, – sakė „SGS Watches“ savininkas Emilis Strimaitis.

Sutelktinis finansavimas – tai projektų finansavimo būdas, kai specialioje platformoje viešai paskelbtą verslo idėją finansuoja su tuo projektu nesusiję finansuotojai.

Tačiau Lietuvoje įregistruotos ir banko sąskaitą turinčios įmonės negali dalyvauti „Kickstarter“ platformoje.

„Iš tikrųjų yra daug problemų ir bėdų dėl to, kad bent jau tada, kai aš dalyvavau, prieš trejus metus, tai Lietuva dar nebuvo tarp tų šalių, kuri, kai galėjai tiesiog aplikuoti į tą platformą ir, kiek žinau, dar šiandien mes susiduriame su ta pačia problema. Ir būtent banko sąskaitą atsidaryti privalai arba Didžiojoje Britanijoje, arba Olandijoje, arba Švedijoje, arba kitose išvardintose šalyse, kur yra įmanoma“, – teigė I. Survila.

„Turim Lietuvos banką, įsisteigusi „Fintech“ organizacija, tai su jais kalbamės ir bandom įtraukti į jų dienotvarkę šitą klausimą, kad visos valstybės mastu, ne vieno banko, bet visos valstybės mastu būtų galima kalbėtis, kad Lietuva būtų atvira ir Lietuvos sąskaitos ir Lietuvos įmonės galėtų labai lengvai pasiekti“, – kalbėjo SEB banko inovacijų vadovas Arvydas Plėta.

Pasak jaunųjų verslininkų, Lietuvoje dar kyla problemų, pavyzdžiui, įteisinant surinktas lėšas. Praėjusiais metais priimtas įstatymas, kuris sudarė sąlygas organizuoti sutelktinio finansavimo platformas ir Lietuvoje.

„Kadangi įstatymas yra pakankamai naujas, tai nėra dar populiarus ir didelis skaičius minios finansavimo platformų, tačiau jau veikia viena įmonė „FinBee verslui“, kuri per šią platformą suteikia galimybę minios finansavimo būdu finansuoti projektus paskolų forma“, – sakė advokatas Povilas Junevičius.

Šiuo metu pasaulyje egzistuoja daugiau nei šimtas sutelktinio finansavimo platformų, kurių populiariausios „Kickstarter“ ir „Indiegogo“.