Verslas

2021.12.09 12:47

Vilniečius šiurpina lapkričio šildymo sąskaitos: kai kam teks pakloti ir 100 eurų, o gruodį – dar daugiau

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.12.09 12:47

Rekordiškai kilusios gamtinių dujų kainos ir toliau šiurpina sostinės gyventojus. Lapkričio mėnesio sąskaitos už šildymą dvigubai didesnės nei praėjusiais metais, o gruodį, tikėtina, išvysime naujus rekordus.

Gruodžio 8 d. vakarą vilniečius pasiekė Vilniaus šilumos tinklų siųstos šildymo sąskaitos, jos dalį gyventojų privers gerokai patuštinti kišenes.

Pavyzdžiui, 1989 m. pastatytame mūriniame 3 kambarių 68 kv. m name gyvenanti pora už šildymą lapkričio mėnesį gavo 102 eurų sąskaitą, o praėjusiais metais teko mokėti 49 eurus.

„Didelio šoko nepatyriau, nes jau spalio mėnesio sąskaita buvo dvigubai didesnė nei praėjusiais metais, todėl paskaičiavau, kad lapkritį teks mokėti apie 100 eurų. Panašiai ir buvo“, – LRT.lt kalbėjo vyras.

Kito, 25 kv. m, buto, esančio 1979 m. statytame name, šildymo sąskaita taip pat padidėjo daugiau nei dvigubai. Praėjusiais metais už šildymą lapkričio mėnesį teko atseikėti 19,49 euro, o šiemet sąskaita jau 43,28 euro.

Vilniaus šilumos tinklai įspėja – gruodį teks mokėti dar daugiau

Vilniaus šilumos tinklų Klientų aptarnavimo departamento direktorius Laurynas Jakubauskas sako, kad tokį padidėjimą lėmė rekordinės dujų kainos ir šaltesnis nei įprastai lapkritis.

„Vilniaus šilumos tinklų kaina yra išaugusi dėl tarptautinio dujų kainų augimo, jos šiuo metu yra maždaug 6 kartus didesnės. Dėl to Vilniaus šilumos tinklų teikiama lapkričio mėnesio šildymo kaina yra pakilusi 95 proc., lyginant su praėjusių metų lapkričiu. Be to, šių metų lapkritis buvo 1 laipsniu vėsesnis nei praėjusiais metais“, – pažymi L. Jakubauskas.

Jis vardija, kad 2–3 kambarių senos statybos buto galutinė šildymo kaina už lapkritį turi būti apie 2 kartus didesnė.

„Jeigu praėjusiais metais senos statybos nerenovuotame name žmogus mokėjo 35 eurus, tai šiemet sąskaita sieks šiek tiek virš 70 eurų. Naujos statybos ar renovuotame name praėjusiais metais sąskaita siekė apie 20 eurų, o šiemet apie 40 eurų“, – sako Vilniaus šilumos tinklų atstovas.

L. Jakubauskas įspėja, kad gruodį sąskaitos bus dar didesnės, kadangi dujų kaina nemažėja, o gruodžio pirmosios dienos labai šaltos.

„Gruodžio pradžia buvo tikrai neįprastai šalta. Šaltukas kandžiojasi ir išnaudojami visi mūsų gamybiniai pajėgumai. Dujų kaina stabilizavosi, bet ji nemažėja ir svyruoja tarp 75–85 eurų už megavatvalandę“, – teigia L. Jakubauskas.

Kompensacijoms už šildymą Vilnius kitąmet skirs papildomai apie 5 mln. eurų

Vilniaus savivaldybė informuoja, kad mažas pajamas gaunantys gyventojai gali pasinaudoti šildymo kompensacija. Pažymima, kad daugiau kaip 16 tūkst. vilniečių jau pasinaudojo kompensacijomis už būsto šildymą – iki spalio 31 d. kompensuota apie 1,3 mln. eurų šildymo išlaidų.

Ar priklauso šildymo kompensacija, sostinės gyventojai gali pasitikrinti pasinaudodami skaičiuokle.

Taip pat verta pažymėti, kad antradienį Seimas priėmė įstatymo pataisas, pagal kurias nuo 2021 m. daugiau gyventojų galės gauti kompensacijas už būsto šildymo išlaidas.

„Kompensacijos už būsto šildymą gavėjų skaičius dar šiemet gali išaugti iki 22 tūkst. ir kompensacijoms 2021-aisiais skirsime apie 1,7 mln. eurų, o nuo 2022-ųjų sausio pasikeitus būsto šildymo kompensacijų apskaičiavimo metodikai dėl kompensacijų galės kreiptis dvigubai daugiau vilniečių (iki 30 tūkst.). Savivaldybė šildymo kompensacijoms papildomai skirs iki 5 mln. eurų“, – sako Vilniaus savivaldybės Socialinių išmokų skyriaus vedėja Ieva Paberžienė.

Informacija apie kompensacijas pateikiama Vilniaus savivaldybės interneto svetainės skiltyje „Socialinė parama“. Prašymus gyventojai gali teikti elektroniniu būdu, tel. 8 700 35545, el. paštu sis@vilnius.lt arba atvykę į Klientų aptarnavimo centrą Konstitucijos pr. 3 (tik su galimybių pasu).

Vilniečiai gali pasinaudoti būsto šildymo kompensacija, nepriklausomai nuo naudojamo šildymo būdo, t. y. tiek jei būstas šildomas centralizuotai, tiek kitos rūšies kuru (malkomis, anglimis, dujomis ar pan.), taip pat galima geriamojo vandens ir karšto vandens išlaidų kompensacija.

Butų savininkai, gaunantys būsto šildymo kompensaciją, gali kreiptis ir dėl teisės į kredito ir palūkanų apmokėjimą nustatymo daugiabučio namo modernizavimo atveju. Be to, sostinės gyventojai gali kreiptis į Vilniaus šilumos tinklus dėl dalies pabrangimo už šildymą atidėjimo.

Tokia galimybe kol kas nepasinaudojo nė vienas vilnietis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt