Verslas

2021.07.26 17:55

Atlyginimai paaiškina nenorą skiepytis: daugiausia nepaskiepytų žmonių – tarp mažiausias pajamas gaunančių asmenų

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.07.26 17:55

Mažiausius atlyginimus gaunantys asmenys skiepijasi rečiausiai, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Savo ruožtu verslininkai tikina, kad paskiepytų darbuotojų skaičius auga, o labiausiai prie to prisidėjo privalomas testavimas.

Tarp darboviečių, kuriose vakcinuota tik 0–10 proc. darbuotojų, atlyginimo vidurkis siekia 884 eurus. Tokių įmonių/įstaigų Lietuvoje yra 570, o jose dirba per 40 tūkst. darbuotojų.

Tarp darboviečių, kuriose vakcinuota 40–50 proc. darbuotojų, atlyginimo vidurkis yra 1 143 eurai. Šalyje veikia 2 600 tokių įmonių/įstaigų, o jose dirba per 152 tūkst. asmenų.

Didžiausios, 90–100 proc., vakcinavimo apimtys pasiektos tarp darboviečių, kuriose vidutinio darbuotojų atlyginimo vidurkis siekia 1 693 eurus. Tokių įmonių Lietuvoje yra 720, o jose dirba per 40 tūkst. darbuotojų.

„Pastebime ryškų dėsningumą – kuo mažesnė įmonės darbuotojų dalis yra vakcinuota, tuo mažesnis tos darbovietės vidutinis darbuotojų atlyginimas. Tad dirbančio asmens vakcinacijos statusas sufleruoja apie to asmens darbo užmokestį“, – praneša Lietuvos statistikos departamentas.

Darbdavių atstovas: tokie rezultatai nestebina

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas tikina, kad aukštesnes pajamas gaunantys žmonės atsakingiau žiūri į darbą, todėl ir skiepijasi dažniau.

„Tokie rezultatai manęs nestebina. Gali kažkam patikti arbe ne, bet įmonėse, kur mokami didesni atlyginimai, dirba žmonės, kurie yra atsakingi. Jie investuoja į save. Jų atsakomybės ribos, požiūris į darbą yra aukštesnis. Jų mąstymo gebėjimai, situacijos vertinimas yra aukštesnis negu tų, kurie kažkaip kitaip gyvena, kurių poreikiai nėra dideli, užtenka pavalgyti, išgerti, televizorių pažiūrėti“, – įsitikinęs D. Arlauskas.

Jo pasiteiravus, kaip paspartinti skiepijimą įmonėse, kuriose darbuotojai nenori to darytis, D. Arlauskas tikina, kad kalbomis skiepijimo tempų nepadidinsi.

Gali kažkam patikti arbe ne, bet įmonėse, kur mokami didesni atlyginimai, dirba žmonės, kurie yra atsakingi.

D. Arlauskas

„Kalbomis mes nieko nepadarysime. Net visokie vieši parodomieji veiksmai, kai skiepijasi žinomi žmonės, neveikia. Kartais yra net atvirkštinė reakcija. Kuo labiau kažkas demonstruoja, tuo labiau kiti netiki. (...) Paskatinti skiepijimą galime tik per ekonominę motyvaciją. Jeigu asmuo nesiskiepydamas ko nors negaus, tik tai jį paskatins skiepytis“, – sako darbdavių atstovas.

Privalomas testavimas padidino skiepijimo apimtis

Nuo pirmadienio tam tikrų profesijų nepaskiepytiems ir nepersirgusiems COVID-19 atstovams įvedus privalomą periodinį testavimą, įmonių vadovai tikina, kad tai paskatino darbuotojus skiepytis.

Restoranus „Charlie Pizza“, „La Crepe“, „Katpėdėlė“ ir kitus valdančios įmonės „Amber food“ vadovas Gediminas Balnis sako, kad privalomas testavimas viešojo maitinimo sektoriaus įmonėms paspartino darbuotojų vakcinaciją.

„Prieš 2 savaites turėjome 40–50 proc. paskiepytų darbuotojų, tačiau šiandien turime jau 60–70 proc. Vyriausybė mums davė pirmą ginklą – privalomą testavimą. Eilės, kurios susidaro norint testuotis, sukelia daug nepatogumų darbuotojams. Kartą pamatę, kaip tai yra nepatogu ir kad tai reikės daryti kas 10 dienų, darbuotojai verčiaus vakcinuojasi“, – sako G. Balnis.

Jo teigimu, darbuotojai nenori skiepytis dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai sakoma, kad to nedaroma dėl sveikatos problemų.

„Viena iš neracionaliausių priežasčių, kurią pateikia darbuotojai, kad jie turi kažkokių ligų ir bijo, kad vakcina turės neigiamą poveikį. Nors tokie žmonės kaip tik turėtų būti skiepijami pirmiausia ir turėtų norėti apsisaugoti“, – sako G. Balnis.

Savo ruožtu sporto aprangos prekių parduotuvių tinklo „Sportland“ vadovas Juras Vėželis sako, kad įmonėje dirbantys jauni asmenys nesiskiepija, nes to nedaro ir jų tėvai.

J. Vėželis taip pat tikina pastebėjęs, kad siekdami išvengti privalomo testavimo jo darbuotojai pastarosiomis dienomis suskubo skiepytis.

„Darome apklausas ir matome, kad rodikliai gerėja. Pirmas gerėjimo etapas buvo prieš tai, kada skelbta, jog prekybos sektoriaus darbuotojams bus privalomas testavimas. Antras etapas prasidėjo dabar, kada įsigaliojo privalomo testavimo tvarka. Tai tikrai paskatino vakcinaciją įmonėje. Praėjusią savaitę darėme apklausą, tai vakcinuotų buvo 68 proc. Manau, dabar jų bus daugiau“, – sako J. Vėželis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.