Verslas

2020.10.01 15:17

13-osios pensijos idėja Seime rado užtarimą – Kūčių ir Kalėdų stalui senjorams nori dalyti po 200 eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.10.01 15:17

Seimas po pateikimo pritarė, kad pensijas gaunantys asmenys nuo kitų metų gruodžio mėnesį sulauktų 13-osios pensijos, kurios dydis siektų 200 eurų. Reaguodamas į kaltinimus, kad taip neva bandoma papirkti rinkėjus, įstatymo projekto autorius Zbignevas Jedinskis pažymėjo, kad visi bando patikti savo rinkėjams ir tai nėra nieko blogo.

Už 13-osios pensijos skyrimą balsavo 48 Seimo nariai, prieš – 10, susilaikė – 6. Tai dar ne galutinis balsavimas.

Įstatymo projektą pateikė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) nariai Vanda Kravčionok ir Zbignevas Jedinskis.

Įstatymo aiškinamajame rašte pažymima, kad senjorai ir šalpos pensijų gavėjai priversti riboti maisto produktus arba pirkti pačius pigiausius, atsisakyti reikalingų vaistų, riboja pramogas, kultūrinius poreikius, neperka naujų daiktų vietoj nusidėvėjusių, stengiasi taupyti vandenį, šilumą, todėl siūloma sprendžiant šias problemas jau nuo kitų metų pensininkams mokėti 13-ąją pensiją, kurios dydis siektų 200 eurų.

13-ąją pensiją siūloma mokėti gruodžio mėnesį, kad senjorai turėtų galimybę papildomus pinigus išleisti gausesniam Kūčių ir Kalėdų šventiniam stalui.

„Kada žmonės daugiausia eina į parduotuves? Būtent prieš Kalėdas. Ir tas laikotarpis yra pats palankiausias, kad žmonės gautų išmokas ir galėtų sau paišlaidauti“, – Seime teigė Z. Jedinskis.

Konservatorė Gintarė Skaistė Seime pažymėjo, kad toks LLRA-KŠS siūlymas yra akivaizdus bandymas patraukti rinkėjų balsus prieš rinkimus.

„Paskutinį posėdį prieš rinkimus bandote kaip Kalėdų seneliai padovanoti 200 eurų. Skurdo naikinimas nėra susijęs su vienkartinėmis išmokomis, o daug nuosekliau būtų didinti senatvės pensijas, kurios yra mokamos kas mėnesį, o ne dovanoti dovanas kartą per metus“, – stebėjosi G. Skaistė.

Į tai Z. Jedinskis sureagavo atsakydamas, kad visi Seimo nariai teikia įstatymus, kad patiktų rinkėjams, tačiau ne visi tarnauja oligarchams.

„Mes, čia visi sėdintys, teikiame įstatymus, kad patiktume rinkėjams, ir nėra čia nieko blogo. Tik yra vienas skirtumas. Dalis iš mūsų tarnauja bankininkams, oligarchams, neaiškios kilmės finansinėms struktūroms, fondams, o mes tarnaujame paprastiems piliečiams, kurie dirba, dabar yra pensijoje, yra atsidūrę ant skurdo ribos“, – atkirto jis.

Liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat stebėjosi, kad toks pasiūlymas buvo pateiktas tik dabar, kada iki rinkimų liko mažiau nei 2 savaitės

„Kaip taip įvyko ir koks sutapimas, kad paskutinis posėdis prieš rinkimus ir jūs siūlote šį įstatymo projektą, kurį įgyvendinti turėsite ne jūs. Taip pat norėčiau paklausti, kokiais duomenimis jūs remiatės, kad ši asmenų grupė nusipelnė, kaip jūs pats sakote, gausesnio Kūčių stalo“, – Seime klausė liberalų atstovė.

Jei įstatymo projektui būtų pritarta, pretenduoti į 200 eurų siekiančią 13-ąją pensiją galėtų: socialinio draudimo senatvės (išankstinės senatvės, senatvės pensijos neįgaliajam) pensijos; socialinio draudimo netekto darbingumo (invalidumo) pensijos; socialinio draudimo našlių pensijos; socialinio draudimo našlaičių pensijos; maitintojo netekimo pensijos; ištarnauto laiko pensijos; kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas; šalpos senatvės pensijos; šalpos neįgalumo pensijos; šalpos pensijos už invalidų slaugą namuose; šalpos našlaičių pensijos; socialinės pensijos; šalpos kompensacijos gavėjai.

Biudžetui atsieitų apie 180 mln. eurų

Įstatymo projektas mokesčių mokėtojams atsieitų apie 180 mln. eurų per metus, o šie pinigai, Z. Jedinskio teigimu, būtų surinkti apmokestinus bankų turtą.

„Seimo stalčiuose guli mūsų projektas – bankų apmokestinimo projektas. Mūsų projektas numato, kad bankai mokėtų turto mokestį. Pagal tuos skaičiavimus būtent šitas mokestis ir padengtų šitas išlaidas vienkartinei pensijai“, – Seime ketvirtadienį teigė įstatymo projekto autorius Z. Jedinskis.

Į tai reaguodamas Seimo narys Algirdas Sysas teigė, kad LLRA-KŠS noras patikti rinkėjams suprantamas, tačiau pažymėjo, kad „Sodra“ turi savo atskirą biudžetą, todėl bankų turto apmokestinimas „Sodros“ biudžeto nepadidins.

„Ačiū, gražu klausyti. Kas nenori būti geras visų sąskaita? Man suprantamas noras patikti rinkėjams. Tą matome prieš kiekvienus rinkimus. Aš galbūt ir palaikyčiau tokią idėją, bet man kyla klausimas. Šių metų „Sodros“ biudžetas yra deficitinis ir metus baigsime su minus 50 mln. eurų. Dalyti yra lengva, tačiau iš kur paimsite pinigus, kad galėtume išmokėti 180 mln.

Aš jums aiškinu dar kartą, šiais metais „Sodros“ biudžetas yra deficitinis. Norint turėti didesnį „Sodros“ biudžetą, reikia didinti atlyginimus. Jeigu jūs siūlytumėte atlyginimus padidinti, tai aš dar suprasčiau, tada pinigų „Sodroje“ gali susikaupti daugiau. O jūs dabar kalbate apie bankus, parduotuves, bet į „Sodrą“ šie pinigai nepatenka. Jeigu jūs šitą suprasite – bus lengviau“, – piktinosi A. Sysas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė, kad svarstyti apie 13-ąją pensiją reikia, tačiau galutinį sprendimą, jo teigimu, turėtų priimti jau kitas Seimas.