Verslas

2020.06.27 07:00

Lietuvoje įkūrė kvapnų verslą – tikisi, kad levandų žiedai taps pragyvenimo šaltiniu

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.06.27 07:00

Prieš aštuonerius metus iš Provanso atsivežta idėja Lietuvoje įkurti levandų ūkį tapo realybe. Biržų rajone esančio levandų ūkio savininkė teigia, kad vasarą lankytojų netrūksta, o savaitgaliais žydinčias gėles aplanko per 1 000 turistų. 

Turbūt mažai kas žino, kad apie 30 kilometrų į pietus nuo Biržų įsikūręs lietuviškasis Provansas. Tiesa, alyvmedžiai ir ryžiai čia neauga, nėra ir kalnų, tačiau pirmuosius žiedus čia skleidžia violetinės levandos, jų čia per 5–6 tūkst. krūmelių.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Aplink Lietuvą“! Visą vasarą žurnalistai keliaus po atokiausius šalies regionus ir miestelius, kalbins vietos gyventojus, verslininkus bei aktyvius bendruomenių narius, kad jų unikalias istorijas išgirstų visa Lietuva. Apie tai portale LRT.lt skaitykite kiekvieną savaitę.

Nors tūkstančiai levandų leidžiantis saulei nudažo lauką violetine spalva, ūkio savininkė Giedrė Jankūnienė pasakoja, kad iki tikro žydėjimo dar teks palaukti keletą dienų.

„Turi pasirodyti dar žiedeliai, tada sakome, kad jos pradeda žydėti. Kitas požymis – levandų laukas turi būti pilnas drugelių ir bičių, tai turėtų įvykti jau visai netrukus, todėl birželio 27 d. skelbsime sezono atidarymą“, – sako moteris.

Levandų ūkio savininkė pasakoja, kad idėja Lietuvoje įkurti levandų ūkį iš Prancūzijoje esančio Provanso regiono dar prieš aštuonerius metus buvo atvežta jos sesės.

„Idėja kilo sesei, kuri keliavo po Prancūzijos Provanso regioną. Grįžusi ji pradėjo pasakoti, kokios gražios levandos. Nors šiek tiek levandų mūsų kieme augo jau anksčiau, ji pasiūlė pasisodinti daugiau. Pagalvojau, kodėl gi ne, ir sutikau. Su kiekvienais metais levandų kieme tik daugėjo, o didžiausios levandos, kurias dabar matote, buvo pasodintos prieš aštuonerius metus“, – pasakoja levandų ūkio savininkė G. Jankūnienė.

Ji teigia, kad levandas pasodino dėl grožio ir tuo metu dar tikrai negalvojo, jog vieną dieną šis grožis taps šeimos verslu. Tačiau, levandoms paaugus, žmonės ėmė klausinėti, ar galima jas apžiūrėti, įsigyti levandų žiedų, tuomet ir buvo nuspręsta įkurti levandų ūkį.

Nuo to laiko ūkyje kasmet apsilanko tūkstančiai lankytojų. Dalis jų atvyksta iš užsienio, o tolimiausi svečiai čia buvo atvykę net iš Kanados ir Australijos.

Pagrindinės pajamos – iš lankytojų ir parduotuvėlės

Levandų ūkyje vasarą per vieną savaitgalio dieną apsilanko apie 500 žmonių. Tačiau norintiesiems tai padaryti teks susimokėti – bilietas į levandų ūkį kainuoja 2 eurus. Šalia ūkio yra parduotuvėlė, kurioje galima įsigyti gaminių, padarytų iš levandų.

„Bene pagrindiniai produktai yra levandų hidrolatas, levandų vanduo, sausi, kvapnūs maišeliai, arbata. Taip pat gaminame įvairius produktus su eteriniais aliejais“, – produktus, kuriuos gamina iš levandų, vardija G. Jankūnienė.

Prekių kainos įvairios, pavyzdžiui, 100 ml levandų hidrolato kainuoja 5 eurus, natūralaus lino kvapnus maišelis – 4 eurai, levandų žvakė – 3 eurai, levandų lapelių arbata – 5 eurai, levandų muilas – 5 eurai.

„Žmonės užsuka net ir po darbo valandų ir 10 val. vakare būna, atvažiuoja. Vieną dieną vienus produktus perka, o kitą – jau kitus“, – pasakoja G. Jankūnienė.

Levandų ūkyje parduodami ir augalų sodinukai, norintiesiems įsigyti jie atsieis 3 eurus.

Tačiau, kaip teigia ūkio savininkė, kol kas pragyventi tik iš levandų ūkio neišeina, todėl G. Jankūnienė Biržų technologijų ir verslo mokymo centre dirba istorijos mokytoja. Tačiau levandų ūkis, anot moters, iš pradžių buvęs hobiu, dabar tapo verslu, todėl moteris tikisi ateityje visą laiką skirti tik ūkio plėtrai.

„Kol kas ūkis dar reikalauja investicijų, o visos uždirbtos pajamos yra ir toliau investuojamos į ūkį. Jau ir dabar be pagalbinių rankų apsieiti negaliu. Turime tris nuolatinius darbuotojus. Visi jie gyvena Biržuose, o vietiniai pas mane nedirba, nes šalia labai sunku atrasti gerų darbuotojų. Pavyzdžiui, viena iš darbuotojų yra natūralios kosmetikos specialistė, ji prieš tai 15 metų dirbo Airijoje. Dabar ji kartu su vyru dirba pas mane“, – pasakoja ūkininkė.

Šimtus tūkstančių žiedelių tenka skinti rankomis

G. Jankūnienė pažymi, kad visos levandos yra skinamos tik rankomis, tai užtrunka, kadangi ūkyje yra per 5 tūkst. levandų krūmelių, o ant kiekvieno krūmelio – šimtai žiedelių. Dalis nuskintų levandų yra surišamos ir džiovinamos, o šviežios levandos yra distiliuojamos.

Moters kieme auga ‘Tikroji’ levanda. Jos teigimu, tai vienintelė rūšis, kuri tinka mūsų klimatui, jai nebaisios net lietuviškos žiemos.

„Tikros geros lietuviškos žiemos, kai šalta, daug sniego, levandoms nėra baisios. Levandoms blogiausia, kada yra daug lietaus ir staigiai pradeda šalti“, – įspėja biržietė.

Pirmus šimtą levandų krūmelių ūkininkė pasakoja įsigijusi Lietuvoje, o vėliau jas pradėjusi dauginti pati. Pats geriausias augalų dauginimo būdas, anot G. Jankūnienės, iš levandų išimti sėklytes ir jas pasodinti.

Nors gali pasirodyti, kad levandų ūkyje sezonas trunka tik vieną vasaros mėnesį, būtent tiek laiko žydi levandos, darbų čia netrūksta ir žiemą. Dažniausiai žiemos metu ruošiamasi vasaros sezonui, gaminama produkcija, važinėjama į muges.

Dalis žmonių vasarą taip pat teiraujasi, ar levandų ūkyje būtų galima susituokti ar švęsti gimtadienį. Čia savo vestuves praėjusių metų rudenį atšventė ir pati ūkio savininkė, tačiau ji tikina, kad kol kas durys šventėms čia uždarytos – reikia tam pasiruošti papildomai.

Koronavirusas paveikė ir levandų ūkį

G. Jankūnienė pasakoja, kad levandų augintojai konkuruoja tarpusavyje, nes Lietuvoje levandų ūkių yra ne vienas, todėl žmonėms reikia pasiūlyti išskirtinį produktą.

„Mūsų ūkis išsiskiria aplinka, taip pat auginame ir Damasko rožes“, – sako G. Jankūnienė.

Parduotuvės viduje yra ir kavos aparatas, todėl ūkio lankytojai gali ne tik grožėtis violetiniais žiedais, bet ir įsitaisę ant suoliuko išgerti kavos.

G. Jankūnienės teiraujuosi, ar koronavirusas paveikė ir levandų ūkį. Moteris tikina, kad nors kai kuriems gali pasirodyti, kad ūkiui įtakos tai neturėjo, juk levandos žydi tik vasarą, nerimo dėl ateities karantino metu būta.

„Nuplaukė kelios mugės, kai kurias nukėlė, todėl tikrai buvo momentas, kada galvojau, kaip reikės išsimokėti. Tačiau sulaukėme Vyriausybės paramos ir dabar, kada karantinas baigėsi, jau laukiame ir turistų“, – sako G. Jankūnienė.

Moteris taip pat tikina, kad niekada nesigailėjo sprendimo atidaryti levandų ūkį, o jei kas klaustų dabar, ar ji vėl leistųsi į šią avantiūrą, moteris tikina, kad tai darytų be jokios abejonės