Verslas

2020.06.11 14:04

Deklaruojant pajamas galima atgauti iki 400 eurų už automobilių, būsto remontą, vaikų priežiūrą – kaip tai padaryti?

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.06.11 14:04

Iki deklaracijų teikimo pabaigos likus mažiau nei mėnesiui, gyventojai turėtų prisiminti, kad vis dar gali susigrąžinti iki 400 eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM) jei praėjusiais metais jiems buvo suteiktos būsto, automobilio remonto arba nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugos. Tai galima padaryti deklaravus pajamas naujojo gyventojų pajamų deklaravimo vedlio pagalba.

Norėdami pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata ir susigrąžinti dalį išlaidų, sumokėtų už būsto ar automobilio remonto, auklių paslaugas, gyventojai gali mokesčių administratoriui pateikti Gyventojo pranešimą apie išlaidas (PRC912 formą). Tokiu būdu duomenys apie patirtas išlaidas automatiškai perkeliami į gyventojo metinę pajamų deklaraciją arba reikia deklaruoti pajamas EDS vedlio pagalba.

Susigrąžinti iki 400 eurų GPM galima už dažymo ir tinkavimo, langų ir durų blokų montavimo, krosnies, šildymo katilo ar santechnikos remonto ar kito panašaus profilio statybos darbus. GPM lengvata negalima pasinaudoti statant naują būstą, modernizuojant daugiabučius namus bei perkant būsto remonto metu naudotas medžiagas.

Pasinaudoti GPM lengvata galima ir už sumokėtus automobilio mechaninius, kėbulo remonto, elektros įrangos, elektroninių įpurškimo sistemų remonto, purškimo ir dažymo, automobilio dalių, sėdynių, priekinių stiklų ir langų remonto darbus.

GPM lengvata galioja ir už suteiktas nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas.

Kaip teigia VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė, didžiausia išlaidų suma, nuo kurios galės būti susigrąžinta dalis GPM už šias paslaugas, yra 2 tūkst. eurų (prie šios sumos nėra priskaičiuojamos gyvybės draudimo įmokos ar įmokos už studijas).

Didžiausia suma, kurią galės susigrąžinti vienas asmuo, yra 400 eurų, jei jo pajamos buvo apmokestintos 20 proc. GPM tarifu. Bendra išlaidų suma (įskaitant įmokas už studijas, gyvybės draudimo įmokas, kt.), kuriomis gali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, negalės viršyti 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų.

R. Virvilienė atkreipia dėmesį, kad ypač svarbu atidžiai atrinkti pridedamus dokumentus.

„Visada būtina pridėti prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą (FR0508 forma) arba sąskaitą faktūrą, arba PVM sąskaitą faktūrą. Kai iš šių dokumentų turinio negalima nustatyti ar paslauga buvo apmokėta, taip pat pridedami sumokėjimą patvirtinantys dokumentai (pinigų priėmimo kvitas, kasos aparato kvitas ir pan.). Netinka tokie dokumentai, kaip atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktas ar išankstinė sąskaita-sąmata. Sąskaitose ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvituose turi būti įrašyti paslaugas gavusio asmens duomenys“, – komentuoja R. Virvilienė.

Pildant pranešimą (PRC912 formą) svarbu tinkamai nurodyti patirtas išlaidas. Pavyzdžiui, išlaidos už lengvojo automobilio techninio aptarnavimo darbus (sezoninį padangų keitimą, padangų pūtimą, plovimą, filtrų, tepalų keitimą) ar detales nėra priskiriamos lengvojo automobilio remonto paslaugai, išlaidos už statybines medžiagas – pastatų remonto paslaugai, išlaidos už papildomą vaikų ugdymą – auklių paslaugai.

Šioms išlaidoms mokesčio lengvata nėra taikoma, todėl pildant pranešimą jas iš bendros sumos reikia atimti. Pavyzdžiui, jei gyventojas, atlikdamas būsto remonto darbus perka sienų perdažymo paslaugą, GPM lengvata galios perdažymo darbams, bet ne patiems dažams. Taip pat, pildant pranešimą būtina nurodyti visą (su PVM) už paslaugas ar atliktus darbus sumokėtą sumą neatskaičiuojant PVM.

VMI atstovė spaudai Rūta Asadauskaitė LRT.lt teigia, kad kito būdo susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio permokos nėra – tai padaroma tik pateikus gyventojų pajamų deklaraciją. Tačiau, anot R. Asadauskaitės, siekiant susigrąžinti GPM permokas už būsto, automobilio remonto ar nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas, yra galimybė tai padaryti ir pasibaigus pajamų deklaravimui – po liepos 1 d.

„Jeigu (per metus – LRT.lt) tos išlaidos patiriamos, reikėtų pildyti PRC912 formą. Supildžius duomenis, kurių prašoma, gyventojas automatiškai perkeliamas į deklaraciją. Tokiu atveju jis gali būti tikras, kad per metus tie duomenys nepasimirš ir nepasimes – jie visi nukeliaus tiesiai į deklaraciją ir niekuo nereikės rūpintis.

Jeigu norima susigrąžinti, galima tai padaryti ir po liepos 1d. [...], tik tiek, kad po deklaracijos pateikimo grąžinimo terminas yra 90 dienų“, – sako R. Asadauskaitė.

2019 m. patirtas būsto, automobilio remonto ar nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas jau deklaravo daugiau nei 16 tūkst. gyventojų. Iš visų gyventojų, norinčių pasinaudoti šia lengvata, 70 proc. gyventojų pateikė informaciją apie automobilių remonto išlaidas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.