Verslas

2020.06.02 09:59

Kaip mobilųjį telefoną iškeisti į „Porsche“?

LRT.lt2020.06.02 09:59

Penkiolikmetis Stevenas Ortizas gavo iš draugo nereikalingą „iPhone`ą“ ir nusprendė jį iškeisti į ką nors geresnio.

Vaikinas įkėlė mobilųjį telefoną į skelbimų portalą ir pasiūlė jo lankytojams mainytis. Sandoris įvyko – telefonas buvo iškeistas į „iPod“ grotuvą. Čia mainai atrodo gan lygiaverčiai – mobilusis mainais už muzikos grotuvą. Bet toliau prasideda įdomioji istorijos dalis – gautą grotuvą Stevenas sugebėjo išmainyti į motociklą! Atrodo nesąmonė ar apgavystė – kodėl kažkas norėtų keisti savo motociklą į mini grotuvą?

Penkiolikmečio Steveno Ortizo mainų istorija

Istorija paprasta. Žmogus garaže turėjo motociklą, kuris jam buvo visiškai nereikalingas, jis nei vairavimo teisių, nei noro važinėti neturėjo. Motociklas tik užėmė vietą ir rinko dulkes. O štai grotuvas jam jau seniai buvo būtinas tam, kad praskaidrintų ilgas keliones į darbą traukiniu. Taigi, pamatęs pasiūlymą skelbimų portale jis labai apsidžiaugė – pagaliau turėsiu grotuvą, o dar ir motociklu atsikratysiu!

Taip pat skaitykite

„Kai gavau motociklą, pasakiau sau – jei jau man pavyko to pasiekti, kur toliausiai mane gali nuvesti šie mainai?“ – pasakoja Stevenas.

Prekyba internete vaikinui nebuvo naujiena. Būdamas jaunesnis, jis už keliasdešimt dolerių pirko nenaudojamus draugų telefonus, juos sutvarkydavo ir parduodavo už tris kartus didesnę kainą.

Pradėjęs mainus nuo seno „iPhone`o“, penkiolikmetis skelbimų portale praleisdavo po 6 valandas per dieną. Užsispyręs vaikinas ieškojo, ką vertingesnio ir labiau geidžiamo galima gauti už jo turimą daiktą. Taip motociklą jis iškeitė į kompiuterį „MacBook Pro“, kompiuterį – į automobilį „Toyota“. Tuo metu Stevenui buvo penkiolika ir vairavimo teisių jis neturėjo, todėl „Toyotą“ išmainė į golfo automobilį, šį – į motociklą, jį – į kitą automobilį, kol galiausiai Stevenas į mokyklą atvažiavo sidabriniu sportiniu „Porsche“.

„Daug kas manęs klausia, ar galėtum iškeisti mano telefoną į mašiną? Aš sakau, o taip, tai nėra taip lengva, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.“

Žmonės mainosi, nes dalykus vertina skirtingai. Jei visi norėtų tik grotuvų ir niekam nereikėtų telefonų – Steveno istorija būtų pasibaigusi net neprasidėjusi. Jei motociklo savininkas motociklą vertintų labiau ar taip pat kaip grotuvą, jis nebūtų jo keitęs. Svarbu ne kuo blogesnį daiktą išmainyti į kuo geresnį ir taip kažką apgauti. Svarbu siūlyti tai, ko reikia kitam, kad gautum tai, ko nori tu.

Mainai visuomet naudingi abiem jų dalyviams. Vien tai, kad du žmonės apsikeičia daiktais, atneša naudos. Išmainius mini grotuvą į motociklą buvo sukurta naudos, nors nebuvo sukurta papildomų motociklų ar grotuvų.

O dabar, prieš skaitydamas toliau, gali pabandyti išspręsti testą ir laimėti prizą. Teisingiausiai ir greičiausiai atsakiusiam į šiandienos klausimus atiteks prizas – vadovėlis „Ekonomika per 31 valandą“! Vakar parengtą testą testą išsiprendė vartotojas Edvin, su kuriuos susisieksime netrukus!

Dalijimosi ekonomika – pirmyn į... praeitą?

Matas yra tatuiruočių meistras, gyvenantis Vilniuje. Jis turi pasiūlymą visą liepą daryti tatuiruotes studijoje Berlyne. Bėda, kad Mato butas Vilniuje liktų tuščias, už jį ir toliau reikėtų mokėti paskolą ir dar tektų nuomotis būstą Berlyne. Ne bėda! Matas gali užsiregistruoti platformoje, siūlančioje laikinai pasikeisti būstais. Galbūt koks vokietis mielai liepą praleistų Vilniuje, mainais Matui suteikdamas galimybę gyventi jo bute Berlyne.

Nori naujų kedų, bet neturi pinigų? Apsižvalgyk mainų platformose – galbūt kažkas kedus mielai keistų į tavo išleistuvių suknelę. Nori užsidirbti, bet neturi pakankamai laiko visos dienos darbui? Jei turi automobilį ir laisvus vakarus, gali užsiregistruoti pavėžėjimo paslaugų programėlėje.

Beveik kiekvieną dieną atsiranda nauja platforma, sujungianti žmones, kurie nori dalykų, su tais, kurie tuos dalykus turi. Kam kažką pirkti, jei gali pasiskolinti ar išsimainyti? Per pasaulį ritasi dalijimosi ekonomikos banga. Ji gali būti paremta tiek natūriniais, tiek piniginiais mainais.

Žmonės nuo senų laikų naudojosi vienas kito paslaugomis, skolinosi reikalingus daiktus ir už tai atsidėkodavo. Tik dažniausiai tokie mainai buvo apriboti kaimynystės, giminystės, bendruomenės, pažįstamų rato ar miesto laikraščio.

Šiandien dėl technologijų šis procesas gali vykti visame pasaulyje. Pavyzdžiui, jei nori nuvykti į Stambulą ir apsistoti pas vietinius, kad geriau pažintum miestą, tau nereikia ieškoti draugų draugų, kurie turi kitų draugų Stambule. Gali pasinaudoti viena iš trumpalaikės būsto nuomos platformų (AirBnb, Homestay ir pan.), kartais net laikinai savo būstą išmainyti į kitą.

Dalijimosi ekonomika nėra naujas reiškinys, bet technologijos jos ribas praplečia iki viso pasaulio.

Ar tai kažkas naujo, ar tie patys seni geri mainai? Žiūrėk vaizdo pamoką:

Ši pamoka – Lietuvos laisvosios rinkos instituto ir LRT projekto „Ekonomika aktyviai“. Kitų pamokų ieškokite visą šią savaitę portale LRT.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.