Verslas

2019.06.11 18:42

Naujos etiketės papiktino pirkėjus: bendrovė sako, kad jos gali pastūmėti tėvus kalbėtis su vaikais apie seksą

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.06.11 18:42

„Atgauk jėgas ir mineralus po sekso“ – tokia etikete neseniai pasidabino mineralinio vandens „Vytautas“ buteliai ir sukėlė diskusijas socialiniuose tinkluose. Kai kuriems ši reklama atrodo šmaikšti ar provokuojanti, tačiau dalį papiktino, nes tokias etiketes mato ir vaikai.

„Uždraudė reklamuoti alkoholį, tai reklamuoja mineralinį“ – po socialiniame tinkle pasidalinta etiketės nuotrauka komentuoja viena vartotoja.

„Etikečių esmė – atkreipti dėmesį ir šokiruoti. Akivaizdu, kad tai pavyko“, – nuomone dalinasi kitas vartotojas.

„Ar galiu šitą mineralinį gerti šiaip sau? Jeigu, pavyzdžiui, ištroškau nuo karščio, o sekso nebuvo?“ – juokauja dar kitas komentatorius.

Tačiau tokia mineralinio vandens etiketė šmaikšti pasirodė ne visiems. Kai kurie socialinių tinklų vartotojai pasipiktino – tokias etiketes mato vaikai, kurie po to kelia klausimus arba netgi patys pasipiktina.

„Mūsų dukra pasižiūrėjo ir sako – ką čia jūs perkat? Tai aš irgi susimąsčiau. Padėjom į lentyną ir pasiėmėm kitą mineralinį. Šito daugiau nepirksim“, – socialiniuose tinkluose savo patirtimi dalinosi dar viena vartotoja.

Tikisi paskatinti pokalbį

Bendrovės „Birštono mineraliniai vandenys“ rinkodaros vadovė Aistė Miliūtė reaguodama į socialinių tinklų vartotojų pasisakymus LRT.lt teigia, kad bendrovė sprendimą sukurti būtent tokį etikečių dizainą priėmė stebėdama pasaulines tendencijas: „Vartotojai tikisi vis didesnio personalizavimo, tai ir paskatino keistis. Skirtingi tyrimai rodo, jog daugelis pirkėjų didesnį dėmesį į etiketę atkreipia tada, kai ji yra sukurta atsižvelgiant į jų gyvenimo būdą, pomėgius.“

Nors pirkėjams užkliuvo viena etiketė, iš tiesų mineralinio vandens butelius puošia dar šešios kitokios etiketės: „po kavos“, „po kraujo davimo“, „po maisto“, „po pirties“, „po sporto“ ir „po vakarėlio“.

Anot A. Miliūtės, naujųjų „Vytauto“ etikečių tikslas – ne tik priminti, bet ir edukuoti bei lengvai provokuoti pirkėjus. Pašnekovės aiškinimu, pirkėjams suteikiama galimybė pasirinkti etiketę, kuri jiems tinkamiausia, o didelių reakcijų sulaukusi etiketė „po sekso“ gali tapti ir priežastimi pokalbiui.

„Jeigu tėvai pasirinks šią etiketę arba vaikai ją pamatys, tai yra puiki proga pasikalbėti, paedukuoti tema, kuria kartais būna sunku pradėti kalbėti, bet tai reikalinga. Etiketės iliustracijose nėra nieko nešvankaus ar įžeidžiančio, o visos septynios skirtingos etikečių situacijos parodo, kuomet aukštos mineralizacijos vanduo mūsų organizmui itin svarbus“, –  sako A. Miliūtė.

A. Miliūtė: nenorime šokiruoti ar išgąsdinti

Atkreipus dėmesį, kad kai kurie vartotojai teigia iki šiol susidūrę tik su viena etikete – „po sekso“ – o kitų prekybos vietose nepastebėję, A. Miliūtė tvirtina, kad parduotuvių lentynose vis dėlto turėtų būti galima rasti ir kitomis šešiomis etiketėmis papuoštus butelius.

„Parduotuvių lentynose jau galima rasti natūralaus mineralinio vandens „Vytautas“ su visomis septyniomis skirtingomis etiketėmis – „po kavos“, „po kraujo davimo“, „po maisto“, „po pirties“ „po sekso“, „po sporto“ ir „po vakarėlio“. Etiketės parduotuvėse rotuojamos, tad tikimasi, kad tai paskatins pirkėjus žaismingai ieškoti vienos ar kitos savo norimos situacijos“, – sako A. Miliūtė.

Paklausta, ar nebijo, jog tokios etiketės, o ypač etiketė „po sekso“ gali sulaukti neigiamos reakcijos ir paskatinti pirkėjus rinktis kitą prekę, LRT.lt pašnekovė tvirtina – tikslas buvo pasiekti skirtingus žmones, todėl pagal etiketes kiekvienas ras saviškę.

„Nenorime šokiruoti, tiesiog priminti, kad pagalvotų apie save, pažiūrėtų į gyvenimo būdą, pomėgius. Nenorime išgąsdinti ir nemanome, kad tai padarysime“, – sako A. Miliūtė.

Siūlo priprasti – šokiruojančių reklamų matysime vis daugiau

Viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas teigia, kad prie tokių provokuojančių rinkos žingsnių derėtų pratintis – reklamos kūrėjai siekia išsiskirti ne tik reklamos, bet ir apskritai visos informacijos sraute.

Jis priduria – reikia nepamiršti ir to, kad pats prekės ženklas „Vytautas“ visada pasižymėjo kitokia komunikacija, o provokuojančios žinutės daug geriau atkreipia ne tik vartotojų, bet ir žiniasklaidos dėmesį.

„Ant ribos“ esančios žinutės įgalina išnaudoti visą socialinės medijos galią dar didesnei žinutės plėtrai. Turiu omeny, jeigu tai būtų paprastas, standartinis ėjimas, mes dabar apie tai nekalbėtume. Tačiau, paleidus tam tikrą kampaniją, su savo pasipiktinimu, palaikymu iš karto startuoja socialiniai tinklai. Tai sukelia tokį triukšmą“, – LRT.lt sako A. Katauskas.

Viešųjų ryšių ekspertas nesiryžta prognozuoti, ar po tokio žingsnio prekės ženklas gali prarasti dalį savo pirkėjų, kuriuos reklama paprasčiausiai papiktins. Jo aiškinimu, Lietuvoje nėra atlikta tyrimų, kuriais būtų galima pasiremti, tačiau, pastebi A. Katauskas, dažnai pasitaiko, kad vartotojus reklama papiktina, bet jie prekės ženklo nenubaudžia.

„Mes tiesiog elementariai Lietuvoje nelabai turėjome daug tokių atvejų, kur vartotojai dėl netinkamos komunikacijos prekinį ženklą baustų taip, kad prekinis ženklas būtų priverstas radikaliai kažką keisti. Taip, matėme atvejų, kai prekinis ženklas keičia savo komunikaciją, stabdo kampaniją. Ar čia bus tas atvejis, ar kils tokia pasipiktinimo banga, tikrai nedrįsčiau prognozuoti“, – teigia A. Katauskas.

Bandymas paskatinti pokalbį – bandymas atsimušti nuo kritikos

A. Katauskas taip pat teigia netikintis paaiškinimu, kad tokia etiketė gali tapti priežastimi tėvams pradėti pokalbį su vaikais apie seksą. Pasak LRT.lt pašnekovo, tai panašėja į bandymą nuo savęs nusimesti kritiką.

„Ko gero, tai yra paruoštukas, kaip bandyti atsimušti nuo kritikos. Čia yra visiškai logiškas dalykas. Žinoma, vien pagal pasakymą, kad tai tinkama po sekso, galima spręsti, kad tai nukreipta į suaugusiųjų publiką. Turiu omeny ne amžių, o apskritai tuos žmones, kurie supranta, kas tai yra“, – tvirtina A. Katauskas.

Jis priduria – šiuo atveju visiškai suprantamas ir tėvų pasipiktinimas, ypač, jeigu šis prekės ženklas šeimoje iki šiol buvo mėgstamas. A. Katausko vertinimu, bandymas tokias kampanijas paslėpti po kažkokia socialine tema, tėra išvedžiojimas ir išsisukinėjimas.

„Reikia vadinti daiktus savais vardais – tai yra provokuojanti reklaminė kampanija. Ji provokuojanti tam, kad atkreiptų pirkėjų dėmesį ir užtikrintų maksimalią nemokamą sklaidą socialinėje ir tradicinėje medijoje. Netikiu pasakymais, kad čia yra koks nors socialinės problemos sprendimas, kad žmonės apie tai per mažai kalba ir kad vaikams reikėtų apie tai aiškinti. Tikrai ne, nebūkime naivūs“, – sako A. Katauskas.

Jis įsitikinęs – provokuojančių reklamų ateityje matysime vis daugiau, o jų mastą apribos reklamų kūrėjų ir prekės ženklų drąsa.

„Provokuoti žmones į kažką reaguoti nėra labai sudėtinga. Klausimas – kiek užtenka drąsos pačiam prekiniam ženklui. Nemanau, kad prekinius ženklus ištiks kūrybinė krizė, nes turime labai daug dalykų, kurie jautrūs visuomenei. Jie bus naudojami“, – įsitikinę A. Katauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt