Naujienų srautas

Veidai2019.04.17 20:05

Filmo „Išgyventi vasarą“ premjera: apie psichikos sveikatą prabilta dar garsiau

„Tikrai ne visiems – tik gero kino žiūrovams“, – taip pristatomas režisierės Marijos Kavtaradzės filmas „Išgyventi vasarą“. Ši drama į lietuvišką kino industriją įsiveržė su „nepatogia“ tema, paliečiančia psichikos sveikatos problemą. Nuo Toronto iki Lietuvos – toks buvo šios kino juostos, kurios premjeros trečiadienį nepraleido ir žinomi Lietuvos veidai, kelias.

Šį filmą kinomanai jau galėjo išvysti per tarptautinio kino festivalį „Kino pavasaris“, kur buvo išrinktas geriausiu lietuvišku filmu. Apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ laureatės M. Kavtaradzės debiutas pripažintas geriausiu Baltijos šalių filmu, taip pat sulaukė didžiulio susidomėjimo tarptautiniuose kino festivaliuose.

Filme „Išgyventi vasarą“ pasakojama, kaip neseniai psichiatrinėje klinikoje pradėjusi dirbti Indrė gauna užduotį – pervežti du pacientus iš Vilniaus į Palangą mainais už galimybę dirbti su pažangia tyrimų įranga. Ji leidžiasi į kelionę su bipolinio sutrikimo manijos fazę išgyvenančiu Pauliumi, ir savyje užsisklendusia Juste. 

Anot režisierės, kodėl ir kaip atėjo idėja sukurti filmą, kuriame nagrinėjamos psichinės sveikatos ir psichologinės temos, sunku pasakyti.

„Šią temą aš turėjau. Tai yra visų istorijų ir patirčių bendras mišinys. Tiesiog galvoje užsidegė lemputė. Ši tema yra labai aktuali”, – portalui LRT.lt sakė M. Kavtaradzė.

Jos manymu, žmonės vis dar labai bijo kalbėti apie psichologines problemas ar psichinę sveikatą ir jaučiama didelė atskirtis. Tačiau režisierė pastebi ir teigiamų poslinkių, nes paskutiniais metais apie tai kalbama daug daugiauir atviriau.

„Galbūt dabar yra mažiau slėpimo ir situacija gerėja, tačiau dar labai daug žmonių neina gydytis ir bijo tą daryti dėl to, nes svarsto, kas ką pagalvos. Taip vyksta dėl įvairių stigmų“, – mintimis dalinosi režisierė.

Pasak M. Kavtaradzės, filmų, kuriuose būtų nagrinėjamos psichinės sveikatos problemos, jai trūko.

Filmui „Išgyventi vasarą“ režisierė scenarijų kūrė pati, nes jai ypač patinka rašyti. Visos kino juostos kūrybos procesas – nuo pirmųjų scenarijaus žodžių iki premjeros Toronte rugsėjį – užtruko beveik trejus metus.

„Pats filmas yra kelio filmas. Žinojau jo pradžią ir pabaigą, todėl berašant pati keliavau su tais personažais. Man buvo labai malonu pačiai rašyti kino filmo scenarijų“, – sakė M. Kavtaradzė.

Nors filmas jau sulaukė apdovanojimų, tačiau režisierė neslėpė, kad žiūrovų įvertinimas yra pats svarbiausias, todėl ji išreiškė viltį, jog kuo daugiau žmonių dėl šio filmo eis į kino sales. M. Kavtaradzė prasitarė, kad pagrindinius tris filmo aktorius, kurie vaidins jos būsimame filme, ji žinojo prieš pradėdama rašyti scenarijų.

Pagrindinius vaidmenis filme sukūrė kylantys jaunosios kartos aktoriai Gelminė Glemžaitė, Indrė Patkauskaitė ir Paulius Markevičius. Kino filme „Išgyventi vasarą“ Justę vaidinanti G. Glemžaitė prieš pora metų taip pat yra gavusi „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą už geriausią antraplanį vaidmenį. Jaunoji aktorė portalui LRT.lt sakė, kad šįkart kuriant vaidmenį buvo reikalingas ne tik emocinis, bet ir fizinis pasiruošimas.

„Teko persidažyti plaukus, priaugti svorio. Tai buvo reikalinga, kad jausčiausi kitaip emociškai. Tačiau tai tikrai nebuvo sudėtingiausi dalykai. Visas filmavimų periodas nebuvo lengvas, tačiau tuo pačiu įdomus. Su visa komanda pajutome ryšį“, – sakė G. Glemžaitė.

Anot jos, psichologiškai sudėtingi vaidmenys „apvalo“ ir išlaisvina. Aktorė patikino, kad Justės personažas jai nebuvo visiškai svetimas, nes yra turėjusi panašių patirčių. G. Glemžaitė manymu, kad žmones labiausiai gąsdina tai, ko jie nepažįsta ir nežino.

„Kadangi niekas apie tai nekalba ir yra gėda, tai gaunasi užburtas ratas. Taigi kuo mažiau apie tai kalbame, tuo mažiau žinome, todėl tuo labiau viskas atrodo baisiau. Labai svarbu, kad pradedame apie tai kalbėti. Tačiau svarbu ir kaip yra kalbama. O šio filmo žvilgsnis į tokias problemas yra labai žmogiškas: nei pernelyg romantizuojantis, nei mistifikuojantys. Norima parodyti, kad visi esame panašūs“, – kalbėjo G. Glemžaitė.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi