Tavo LRT

2018.09.22 11:22

E. Daugėlaitė: besiruošdama popiežiaus vizitui, dalyvavau savanoriškuose mokymuose

Atsakomybė vesti popiežiaus Pranciškaus vizito transliaciją – dar vienas puikus profesinis iššūkis, sako LRT TELEVIZIJOS laidų vedėja Eglė Daugėlaitė. Portalui LRT.lt žurnalistė pasakoja, kad visą savaitgalį LRT komanda dirbs kaip vienas darbštus bičių avilys ir nušvies kiekvieną įvykį: „Tie, kas klausys transliacijos per radiją, stebės per televiziją ar portalą, pajus pastangas ir, svarbiausia, jei negalės dalyvauti gyvai, pasijus lyg patys ten buvę.“

LRT TELEVIZIJOS laidų vedėja E. Daugėlaitė vedė 100-mečio Dainų šventės renginį, taip pat prisideda ir prie dar vieno svarbaus įvykio – popiežiaus Pranciškaus apsilankymo Lietuvoje.

– Kaip ruošėtės istoriniam įvykiui – popiežiaus apsilankymui Lietuvoje?

Kai sužinojau, kad man patikėta atsakomybė vesti Jo Šventenybės popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje transliaciją, pasijutau priimanti dar vieną šių metų profesinį iššūkį. Pasiruošimas toks, kaip ir kiekvienai didelei transliacijai: skaitymas, bendravimas su popiežiaus vizito organizatoriais, kontaktavimas su pašnekovais, kurie atvyks į studiją.

Vieną savaitgalį teko dalyvauti ir savanorių mokymuose, norėjau pajusti pasirengimo dvasią, tai tikrai įdomi patirtis. Vilniuje dalyvavo 500 savanorių, tiek pat ir Kaune. Lietuvoje dirba didelė komanda, labai tikiuosi, kad tie, kas bus susitikimuose, lauks atvykstant popiežiaus. Tie, kas klausys transliacijos per radiją, stebės per televiziją ar portalą, pajus pastangas ir, svarbiausia, jei negalės dalyvauti gyvai, pasijus lyg patys ten buvę.

Kiek laiko rengėtės popiežiaus Pranciškaus vizitui?

To turbūt negalima nusakyti valandomis. Tikintieji tam ruošiasi visą gyvenimą, kiti skaičiuoja 25-erius pasirengimo metus nuo Jono Pauliaus II vizito, treti tam ruošiasi pusmetį, kai buvo oficialiai pranešta apie popiežiaus atvykimą.

V. Radžiūno/LRT nuotr.

Kieno komentarus taip pat išgirs LRT TELEVIZIJOS bei portalo LRT.lt žiūrovai?

Tai bus kviestiniai svečiai, kurie turi ką pasakyti. Dalyvaus buvęs Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis diplomatas prie Šventojo Sosto Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto doc. Vytautas Ališauskas, bažnyčios istorikas prof. Paulius Subačius, jėzuitas Tėvas Antanas Saulaitis SJ, kunigas Algirdas Toliatas, VU Istorijos fakulteto doc. dr. Arūnas Streikus, sociologė ir antropologė Irena Eglė Laumenskaitė, Katalikų radijo apžvalgininkas Giedrius Tamaševičius, redaktorė Rūta Tumėnaitė, Dalia Mackelienė, ambasadorius Žygimantas Pavilionis.

Jūs vedėte Dainų šventės finalinę Dainų dieną, o šįkart komentuojate popiežiaus vizitą. Kodėl jums įdomu prisidėti prie šių įvykių?

Tai įeis į mūsų valstybės istoriją. Kada daugiau, jei ne dabar, galima prisidėti prie šių svarbių įvykių. Popiežiaus vizito laukėme 25 metus. Kai lankėsi Jonas Paulius II, man buvo penkeri, tad mano prisiminimai – migloti.

Dabar, sąmoningiausiu savo gyvenimo laikotarpiu, galiu prisidėti ir būti šio istorinio vizito dalimi. Neabejoju, kad šis apsilankymas bus aprašytas istorijos vadovėliuose ir įeis į LRT TELEVIZIJOS istoriją – komanda dirbs kaip vienas darnus bičių avilys, nušvies kiekvieną įvykį.

Po svarbiausių susitikimų kolega Virginijus Savukynas ves specialias pokalbių laidas, kuriose aptars dienos įvykius, rodysime dokumentinius filmus, LRT KULTŪROS kanalu viskas bus pranešama gestų kalba. Manau, kad kiekvienam dirbančiam žiniasklaidos srityje negaila nė vienos darbo valandos, ypač tuo atveju, kai niekas nežino, kada toks įvykis pasikartos. Žinoma, asmeninis indėlis svarbus ne tik kaip žurnalistei, bet ir kaip katalikei.

Kaip atrodys šios dvi dienos nuolatinių transliacijų?

Popiežiaus apsilankymas – tai ne tik Šventojo Tėvo vizitas pas tikinčiuosius ir netikinčius, bet ir valstybinės reikšmės vizitas, kai Lietuvą aplanko aukščiausias Vatikano vadovas. Be išimties svarbūs ne tik susitikimai, bet ir vietos, kurias popiežius aplankys. 

Tad transliacijų metu bus daug prasmingos Lietuvai simbolikos, atkreipiant dėmesį į svarbius ir neretai labai skaudžius mūsų istorijos metus, nepamirštos lieka sukaktys, svarbios mūsų šalies tikintiesiems. Ypatingas dėmesys bus skiriamas jaunimui, popiežius Pranciškus jaunuoliams sakys kalbą Vilniaus Katedros aikštėje. Transliacijų tikslas ne tik nušviesti, bet ir leisti išgirsti, įsiklausyti ir dalyvauti susitikimuose bei maldoje, neišėjus iš savo namų.

Ką manote apie popiežių Pranciškų? Kokios jo savybės jus žavi?

Būtų kur kas lengviau pasakyti įspūdžius apie asmenybę, jei būtų tekusi garbė su popiežiumi susipažinti. Kiek teko skaityti, mane žavi popiežiaus paprastumas, kurį tikrai pamatysime ir šio vizito metu. Be to, gebėjimas vietoje ir laiku pajuokauti, atrasti kelią ne tik į tikinčio, bet ir į suabejojusio savo tikėjimu žmogaus, širdį.

Popiežiaus atvykimas į Lietuvą, manau, bus paprastesnis, toks, koks jis ir yra. Taip pat gali būti spontaniškų sustojimų, vykstant iš vieno susitikimo į kitą, –  tam ruošiamės, nes šis popiežius ne kartą akcentavo kaip netikslinga viską apjuosti griežtų taisyklių juosta. Taip jau yra įvykę ne vieno vizito metu užsienyje. Man patinka, kad popiežius akcentuoja, kaip svarbu išgirsti jaunimo balsą, taip pat nenusigręžia nuo visai Europai svarbių temų.

V. Radžiūno/LRT nuotr.

Ar sekate kitus popiežiaus vizitus, klausote pamokslų?

Kai kurias transliacijas esu stebėjusi, klausausi įžvalgų ir komentarų. Neseniai popiežius lankėsi Sicilijoje, klausiausi jo kalbos, tačiau šis vizitas Lietuvoje neabejotinai bus tas, kuriame pasistengsiu girdėti kur kas daugiau, o į iškilusius klausimus turėsiu prabangą studijoje gauti greitus atsakymus, komentarus ir įžvalgas.

Ar popiežiaus vizitas padarys įtaką visuomenei?

Aš manau, kad po šio vizito dar ilgai kalbėsime apie įtaką, postūmį. Ir, žinoma, lauksime pirmųjų ženklų, kas keičiasi.