Naujienų srautas

Tavo LRT2018.08.13 22:17

Pristatyta antroji „Neregėta Lietuva“: įamžinti lazeriai ir vėžį gydančios mikroschemos

Ventės ragas iš paukščio skrydžio, Virginijaus Šikšnio karpomi genai ant adatos galiuko ir tradiciniai Velykų margučiai. Fotografas Marius Jovaiša pristato antrąją „Neregėta Lietuva“ fotografijų knygą, kurios idėją brandino penkerius metus, o prieš dvejus pradėjo įgyvendinti: „Labiausiai intriguojanti knygos dalis – išmanioji Lietuva. Pagalvojau, kodėl gi nepasivaikščiojus po laboratorijas ir neparodžius, ką ten veikia mokslininkai?“

 „Pirmoji fotografijų knyga „Neregėta Lietuva“ atsirado prieš dešimtmetį ir tai buvo mano, kaip fotomenininko pradžia. Po dešimties metų norėjau atrasti dar vieną neregėtą Lietuvos kampą ir dabar pristatau prieš penkerius metus kilusią idėją – knygą, kuri ne tik pristato mūsų krašto gamtą, bet ir pasakoja apie praeitį bei parodo ateitį, kurią kuriame šiandien“, – naują, dar kol kas neišleistą, fotografijų rinkinį pristato M. Jovaiša.

Anot fotografo, naujoje knygoje persipins trys temos: gamta, paveldas ir ateitis: „Kalbėdami apie praeitį mes turime nepamiršti pačių gražiausių margučių, tautinių juostų, verbų. Tai bus viena dalis mano knygos. Kita, labiausiai intriguojanti – išmanioji ateitis. Garsėjame lazeriais, daug pasiekiame biotechnologijų srityje.

Taip M. Jovaiša dvejus metus praleido fotografuodamas įvairiuose mokslo slėniuose, įmonėse, kuriančias inovatyvius produktus, biotechnologijų laboratorijose, robotikos centruose.

„Prasidėjo nepamirštama kelionė po nematomą pasaulį, nes įprastai tokios įmonės pasislėpusios visai netoliese, žinomų gatvių sankryžose, bet jokių prašmatnių iškabų nematyti. Dažnai tokios technologiškai pažangios kompanijos nesireklamuoja, nes jos, tarkime, gamina produkciją kariuomenei, todėl ir viešintis labai negali“, – pasakoja M. Jovaiša.

„Neregėtos Lietuvos“ kūrėjas aplankė Lino Mažučio laboratoriją, įamžino profesoriaus biochemiko Virginijaus Šikšnio darbą, nufotografavo beaides kameras, diodus, lazerius, rankų darbo lietuvių mokslininkų mikroschemas, galinčias aptikti įvairius pakitimus žmogaus odoje ir daug kitų inovatyvių lietuvių mokslininkų atradimų ir tyrimų.

„Lankydamasis laboratorijose iš pradžių sudalyvauju kelių valandų ekskursijoje. Per jas suprantu, kaip stipriai mokslininkai atsidavę savo darbui. Kartais net sunku suvokti, ką jie ten daro, o ką jau sakyti apie realų tų atradimų pritaikymą. Man viskas taip įdomu! Pats laisvalaikiu skaitau knygas apie biochemiką ir astrofiziką. Kai aš turiu progą pašnekėti su žmonėmis, kurie ne tik skaito, bet ir rašo apie tai knygas, tai man didžiausia laimė“, – tikina M. Jovaiša.

Pasak fotografo, įamžinti mokslinius procesus nėra lengva, prireikia išmonės ir įvairiausių prietaisų, neišvengiami ir kuriozai.

„Tekdavo specialiais prietaisais jungtis prie mikroskopų, nes kitaip nieko nepamatysi. Pavyzdžiui, profesorius V. Šikšnys genus karpo ant adatos galiuko, tad plika akimi nieko nepamatysi. Kartais reikėdavo įjungti garo arba dūmų gaminimo mašiną, kad pasirodytų lazerio spindulys. Sykį nuo dūmų įsijungė priešgaisrinė signalizacija ir teko evakuoti Fizikos institutą“, – prisimena M. Jovaiša.

Anot jo, fotografijos džiugino ir pačius mokslininkus – jie jau seniai nebuvo pažvelgę į savo darbą per meninę prizmę: „Staiga kažkas atvažiuoja, liepia viską susitvarkyti, išvalo, išstumdo. Man netinka laboratorijose vyraujantis kūrybinis chaosas, nes nuotraukoje turi matytis vienas pagrindinis objektas. Bet su visais mokslininkais užmezgiau labai gerą ryšį. Jie sakydavo, kad kai visai kitu kampu pasižiūri į darbą, kyla įkvėpimas.“

Naujojoje „Neregėta Lietuva“ knygoje skaitytojus džiugins ir gražiausių Lietuvos kraštovaizdžių fotografijos, kurios, anot M. Jovaišo, atspindi per pastarąjį dešimtmetį pasikeitusią šalį.

„Lietuva išgražėjo, miestai susitvarkė. Be to, technologijos patobulėjo, dabar galiu dronais pasiekti tas vietas, kurių nepasiekčiau su skraidyklėmis“, – pasakoja fotografas.

Pasak M. Jovaišos, antra „Neregėtos Lietuvos“ knyga jau ruošiama spaudai, dėliojami paskutiniai kadrai. Iš viso knygoje bus apie 600 nuotraukų, kiekviena trumpai aprašyta. Per pristatymus planuojama aplankyti apie 60 Lietuvos bibliotekų.

„Labai tikiuosi, kad šis projektas parodys Lietuvą iš kitos pusės, o jaunimui įkvėps tikėjimo, kad ir čia galima veikti įdomiai, ir čia galima pasiekti mokslo viršūnių“, – portalui LRT.lt sako fotografas M. Jovaiša.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą