Naujienų srautas

Tavo LRT2018.02.26 17:51

Dokumentikos cikle „Pasaulio teisuoliai“ – pribloškiančios istorijos apie lietuvių drąsą holokausto metais

LRT.lt 2018.02.26 17:51

Jau kovo 6 d. 21 val. LRT pradeda transliuoti dokumentinių filmų ciklą „Pasaulio teisuoliai“, pristatysiantį Pasaulio tautų teisuolio vardą pelniusių lietuvių istorijas. Pasaulio tautų teisuoliai – tai didvyriais pripažinti žmonės, kurie Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo, slėpė ir kitais būdais padėjo žydų tautybės žmonėms išvengti nacių režimo mašinos.

Šimtai lietuvių rizikavo savo ir savo artimųjų gyvybėmis tam, kad išgelbėtų tuos, kurie buvo pasmerkti mirti. Dokumentikos ciklas „Pasaulio teisuoliai“ atskleis dar negirdėtas lietuvių didvyriškumo istorijas holokausto akivaizdoje.

Apie išskirtinį televizijos projektą pasakoja filmų ciklo „Pasaulio teisuoliai“ idėjos autorius ir režisierius, žinomas prodiuseris Dominykas Kubilius. 

– Kas jus paskatino imtis Pasaulio tautų teisuolių temos?

– Pasaulio tautų teisuolių vardus yra pelnę beveik tūkstantis Lietuvos piliečių, bet, deja, šių žmonių pavardes žino nedaugelis. Dažnai tie, kurie holokausto metais gelbėjo žydų tautybės žmones, yra geriau žinomi užsienyje nei mūsų gimtinėje. Norėjome ištaisyti šią klaidą. Filmų tikslas – pristatyti kuo daugiau savo gyvybėmis (!) rizikavusių drąsių žmonių – nuo Lietuvos prezidentų, intelektualų, menininkų iki paprastų kaimo žmonių ir lietuvių darbininkų. Žydų gelbėjimo istorijos viena už kitą įspūdingesnės ir didžiojo ekrano vertos ne mažiau nei žymusis „Šindlerio sąrašas“.

– Kuo filmų ciklas „Pasaulio teisuoliai“ skirsis nuo kitų, anksčiau sukurtų dokumentinių filmų apie žydų gelbėtojus?

– Pradėdami savo projektą, mes žinojome, kad jau yra sukurta pavienių filmų apie žinomiausius teisuolius, tačiau sau išsikėlėme tikslą sukurti tokį filmų ciklą, kuriame svarbiausias vaidmuo tektų ne istorikams, o dar gyviems esantiems to meto įvykių liudininkams. Kai kuriems jų šiandien jau beveik šimtas metų, todėl mes norėjome dar suspėti kameroje įamžinti jų skaudžią patirtį. Kaip pasakys vienas iš filmų herojų: „Mes šias istorijas turime perduoti iš lūpų į lūpas, perduoti savo vaikams ir anūkams tam, kad šis baisiausias žmonijos laikotarpis niekada nebepasikartotų.“

– Dokumentinių filmų geografija labai plati – filmavote ne tik visoje Lietuvoje, bet vykote ir į Izraelį, Jungtines Amerikos Valstijas, Rusiją, kitas šalis.

 Kaip ir minėjau, svarbiausia mums buvo ne istorikų pasakojimai, o tikros žmonių istorijos, todėl vykome ten, kur mus vedė gyvų išlikusių liudininkų pėdsakai. Tiesa, šiandien didelė dalis išgelbėtų mūsų filmų herojų savo laiku pasiekė Pažadėtąją žemę, todėl Izraelyje su filmavimo grupe praleidome bene daugiausia laiko. Bendradarbiaujame ir su Jad Vašemo Holokausto atminties institutu Jeruzalėje, kuris žydų gelbėtojams suteikia Pasaulio tautų teisuolio vardus. Jad Vašemo mokslininkai, kaip ir mūsų kolegos iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus, mums padeda patikrinti kiekvieną gelbėjimo istoriją, atskirti faktus nuo kartais legendomis tapusių pasakojimų ir, žinoma, atrasti tuos gyvus liudininkus.

– Kas jus patį labiausiai nustebino kuriant šį dokumentikos ciklą?

– Mane nustebino du dalykai. Pirmasis, ir bene svarbiausias faktas, kad Lietuvoje žydų gelbėjime 1941–1944 metais dalyvavo labai garsūs to meto žmonės – Lietuvos prezidento K. Griniaus šeima, Sondeckių, Binkių šeimos, M. K. Čiurlionio žmona Sofija su dukterimi Danute ir žentu Vladimiru Zubovu, prof. V. Landsbergio mama Ona Jablonskytė-Landsbergienė ir kiti. Kai kurie jų net nepažinojo tų žmonių, kuriuos gelbėjo! Tiesiog padėjo, nes kitaip negalėjo, nesutiko likti nuošalyje, kai buvo žudomi nekalti žmonės. Tuo metu, kai gestapo kariai gatvėmis vaikščiojo ginkluoti automatais, kai susekus gelbėtojus būtų vietoje iššaudę visų jų šeimą – tie žmonės vis tiek rizikavo ir padėjo žydams.

Antrasis mane nustebinęs dalykas – tai, kad nė vienas iš Izraelyje kalbintų žmonių – holokaustą Lietuvoje išgyvenusių žydų – nekaltina lietuvių tautos dėl patirtų skriaudų. Šiandien yra žinoma, kad nacių veikloje dalyvavo ne tik vokiečiai, bet ir okupuotų valstybių kolaborantai, vadinamieji baltaraiščiai, ir iš vietos gyventojų sudaryti likvidavimo būriai. Ir nepaisant viso to, mūsų kalbinti žydai nejaučia nuoskaudos Lietuvai ir tik dėkoja savo gelbėtojams.

– Jau netrukus įvyks pirmojo iš dvylikos ciklo „Pasaulio teisuoliai“ filmo premjera – ar galite atskleisti, kokias istorijas išvys žiūrovai?

– Kiekviename filme pristatysime po dvi neįtikėtinas žydų gelbėjimo istorijas. Pirmoje serijoje papasakosime, kaip žymaus kompozitoriaus ir dailininko M. K. Čiurliono žmona Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė kartu su dukra Danute ir žentu – garsios grafų giminės ainiu Vladimiru Zubovu – buvo sukūrę tarsi gelbėjimo organizaciją, kuri rengė žydų pabėgimo iš geto planus, surasdavo jiems slaptavietes kaimuose, slėpė žydus ir savo namuose. Tai buvo neįtikėtino masto operacijos, kurios dešimtims žmonių išgelbėjo gyvybes.

Antroji istorija – apie gyvojo tautos patriarcho prof. V. Landsbergio mamą Oną Jablonskytę-Landsbergienę, kuri buvo garsi to meto akių gydytoja ir pasinaudojusi savo reputacija ir padėtimi gelbėjo žydų vaikus. Netikėtai, jau filmavimo metu, atskleidėme, kaip šios istorijos yra susipynusios – pasirodo, Čiurlionių šeima vienu metu savo namuose slėpė net V. Landsbergio dėdę, kuris buvo žydų tautybės. Tą profesorius išgirdo tik interviu metu, galite įsivaizduoti jo reakciją! Tuo šis projektas ir yra išskirtinis – mes pasakojame dar negirdėtas istorijas apie mūsų tautos didvyrius ir jų pasiaukojimą. Tie žmonės rizikavo viskuo, ką turi, kad išgelbėtų ne tik žydus, bet ir savo tėvynės – Lietuvos – garbę.

Dokumentinių filmų ciklo „Pasaulio teisuoliai“ premjera – jau kovo 6 d., antradienį, 21.30 val., per LRT TELEVIZIJĄ. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą