Tavo LRT

2017.07.10 19:41

Kokius artimiausius orus išpranašavo septyni miegantys broliai

Rūta Kupetytė, Saulius Liauksminas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2017.07.10 19:41

Senolių pastebėjimas, kad liepa – vienas lietingiausių vasaros mėnesių, teisingas, LRT RADIJUI sako sinoptikė Izolda Marcinonienė. Jos teigimu, tai patvirtina ir paskutinių 23 metų stebėjimų duomenys – net 16 metų iš eilės savaitė po septynių miegančių brolių buvo ypač lietinga.

– Liepos 10-oji – Septynių miegančių brolių diena. Senovėje buvo tikima, kad jei šią dieną be perstojo lyja, tai lis dar septynias dienas, o gal net septynias savaites. Jei šią dieną visai nelyja, irgi nėra gerai, nes tai pranašauja sausrą, todėl derlius bus mažas. Kiek jūs, kaip sinoptikė, tikite šiais spėjimais?

– Jau senoliai pastebėjo, kad liepa – vienas lietingiausių vasaros mėnesių. Ir tai tiesa. Peržvelgiau paskutinių 23 metų duomenis, kurie parodė, kad antra savaitė tikrai gana lietinga.

Sakykim, lietinga liepos 10-oji buvo 17 metų, be lietaus – tik šešerius metus. Taigi du trečdalius minėto laikotarpio lijo. Iš tų 17 metų net 16 metų iš eilės visa savaitė buvo lietinga.

Be to, turbūt dauguma prisimena, kad 2016 m. liepą lijo išskirtinai ilgai – septynias savaites, beveik iki rugpjūčio 20 d. Taigi tai – tikrai lietingas laikotarpis.

– Šiandien sostinėje, regis, saulėta ir, ko gero, nelis. Ar tai reiškia, kad rytoj, poryt ir kitomis dienomis taip pat nelis?

– Tie senolių pastebėjimai neveikia atvirkščiai. Archyviniai duomenys parodė, kad visiškai nelijo tik šešis kartus. Tarkim, 1993 m. vasara buvo išskirtinai lietinga, bet tada liepos 10-ąją niekur Lietuvoje nelijo.

– O kokį orą prognozuotumėte artimiausioms septynioms dienoms?

– Antroji savaitė numatoma truputį vėsesnė ir gerokai drėgnesnė už standartinę klimato normą. Taigi šiandien išskirtinė diena, tad reikėjo pasidžiaugti saule. Rytiniuose rajonuose buvo šilta – 21–25 ℃, pietiniuose rajonuose – iki 26 ℃ ir be lietaus. Vakarop, deja, prie pietvakarinių rajonų jau priartės debesų zona ir naktį tuose regionuose pradės lyti.

Panašu, kad antradienis bus išskirtinai lietingas, kaip ir ketvirtadienis. Dienomis lietūs vietomis ir smarkūs, nes pietvakarių ciklonai tikrai gana aktyvūs ir vandeningi. Temperatūra antradienį dar išlieka gana aukšta – visoje Lietuvoje daugiau nei 20 ℃, prie jūros gal 19 ℃. O pietrytiniuose ir rytiniuose rajonuose dar gali užsilikti 25 ℃ ar net 27 ℃ šilumos.

Vis dėlto diena numatoma gana audringa – galima perkūnija ir škvalinis vėjas, kuris gali pasiekti 15–18 m/s, tad reikėtų būti atsargesniems.

Trečiadienio naktis ne tokia lietinga, dieną trumpi lietūs. Ketvirtadienis vėl vandeningas, drėgnas ir jau gerokai vėsesnis.

Trečiadienio ir ketvirtadienio naktys apsiniaukusios. Trečiadienio naktis gana šilta – 13–18 ℃, ketvirtadienio – 11–16 ℃. Trečiadienio dieną temperatūra dar sieks 18–23 ℃, o ketvirtadienį gal bus 14–19 ℃.

Vėliau lietingos dienos turėtų baigtis. Naktimis lietūs prislops, palynos tik vietomis, ypač pirmoje nakties pusėje. O dienomis daugelyje rajonų trumpi lietūs ir daugiau saulutės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt