Naujienų srautas

Tavo LRT2017.06.19 15:41

R. Maskoliūnas rekomenduoja geriausius filmus LRT mediatekoje

LRT.lt 2017.06.19 15:41

Vėsius vasaros vakarus daugelis mėgsta praleisti su filmais. Kino apžvalgininkas Rolandas Maskoliūnas sako, kad vertėtų prisiminti lietuviškų filmų klasiką ir rekomenduoja penkis filmus, kuriuos galima rasti LRT mediatekoje.

Jausmai

Režisierių Algirdo Dausos ir Almanto Grikevičiaus vaidybinis filmas pagal latvių rašytojo Egono Livo romaną apie pokarį „Velniakaulio dvyniai“. 1997 m. kino forume „Dešimt“ kino kritikų, kino režisierių ir žurnalistų „Jausmai“ pripažinti visų laikų geriausiu lietuvišku filmu. Įdomu tai, kad filmas nebuvo turėjęs oficialios premjeros. Valstybinis kinematografijos komitetas kino juostą įvertino palankiai ir parengė labai geras recenzijas, tačiau netikėtai filmas buvo uždraustas cenzūros.

Jo žmonos išpažintis

Režisieriaus Almanto Grikevičiaus filmas apie keturiasdešimtmetės moters psichologinę krizę: ji bando susikurti meilės iliuziją – ieško savęs meilėje ir meilės savyje.

Filmo herojei Irenai negyvena taip, kaip ji svajojo. Ji dirba ne pagal specialybę, romantiška meilė ir susižavėjimas chirurgu Jonu, už kurio ji ištekėjo, praėjo. Jų dukrai jau trylika. Atrodė, kad Ireną prikels meilė Ričardui, dėl kurio ji pasiryžusi palikti šeimą, bet ir čia filmo herojė nusivilia.

Pagrindinius vaidmenis atlieka aktoriai Rūta Staliliūnaitė, Juozas Budraitis ir Leonidas Filatovas. Su jais vaidina Nelė Savičenko, Liubomiras Laucevičius, Kostas Smoriginas, Gražina Baikštytė, Nijolė Oželytė, Saulius Balandis, Ona Knapkytė ir kiti.

Scenarijaus autorius – Vytautas Žalakevičius, operatorius – Donatas Pečiūra.

Vaikai iš Amerikos viešbučio

Režisieriaus Raimundo Banionio filmas apie lietuvių „hipių“ kartą, apie metą, kai susidegino Romas Kalanta, kai prasidėjo menininkų emigracija, kai suaktyvėjo slaptųjų tarnybų veikla.

Vaidina: Augustas Šavelis, Gabija Jaraminaitė, Rolandas Kazlas, Jūratė Onaitytė, Jurga Kaščiukaitė, Gediminas Karka, Linas Paugis ir kiti. Scenarijaus autorius – Maciejus Drygas, operatorius – Jonas Tomaševičius.

Moteris ir keturi jos vyrai

Režisieriaus Algimanto Puipos vaidybinis filmas pagal danų rašytojo Holgerio Drachmano novelę „Romanas kopose“. Veiksmas perkeltas į senųjų laikų Mažąją Lietuvą. Griežtai nesilaikoma etnografijos, specifinių to krašto žmonių charakterio bruožų, daug realijų, iškeliami universalūs dalykai: moteris, kaip visko pradžia – žmona, mylimoji, sesuo, motina. Vienas geriausių lietuvių kine moters (J. Onaitytė) vaidmuo. 1997 m. kino forume „Dešimt“, renkant visų laikų geriausią lietuvišką filmą, skirta šešta vieta.

Vaidina: Jūratė Onaitytė, Antanas Šurna, Vidas Petkevičius, Saulius Balandis, Povilas Gaidys, Valdemaras Jatautis, Kostas Smoriginas, Jonas Pakulis ir kiti.

Scenarijaus – autorius Algimantas Puipa. Operatorius – Jonas Tomaševičius.

Gražuolė

Režisieriaus Arūno Žebriūno filmas apie vaikus, jų tarpusavio santykius. Pagrindinė herojė Inga (aktorė Inga Mickytė) – maža mergytė, su kiemo vaikais žaidžianti

Filmas pasakoja apie mergaitę Ingą (aktorė Inga Mickytė), kuri su kiemo vaikais žaidžia žaidimą – girti rato viduryje šokantį kiemo draugą. Vaikų mėgstama Inga dažniausiai sulaukia komplimentų ir yra vadinama gražuole. Viskas pasikeičia, kai į kiemą atsikrausčiusiam berniukui, už šiurkštumą pramintą „Nebyliu“. Pikti berniuko žodžiai užgauna mergaitę ir ji leidžiasi į grožio paieškas.

„Gražuolė“ užima svarbią vietą Lietuvos kino istorijoje ir iki šiol yra vertinama dėl poetinės stilistikos, išskirtinio dramatizmo bei suteiktos galimybės pažvelgti į vaikų pasaulio subtilybes jų pačių akimis.

Scenarijaus autorius – Jurijus Jakovlevas, operatorius – Algimantas Mockus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi