Tavo LRT

2020.11.26 10:36

Balsuokite ir išrinkite labiausiai patinkančių lietuviškų įmonės pavadinimų dešimtuką

LRT.lt2020.11.26 10:36

LRT.lt portalas kviečia dalyvauti „Įmonių pavadinimų rinkimuose“ ir balsuoti už labiausiai patinkantį 1990 ir 1991 metais registruotą lietuvišką pavadinimą įmonės, kuri sėkmingai veikia iki šių dienų.

Lietuvos verslas yra mūsų šalies ambasadorius visame pasaulyje. Kokybiškos prekės ir paslaugos skleidžia žinią lietuviškais prekių ženklais, originaliomis lietuviškomis raidėmis ant pakuočių ir reklamoje. Tačiau taip buvo ne visada – lietuviškus pavadinimus buvo galima registruoti tik paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę, įtvirtinus lietuvių kalbą kaip valstybinę.

„Kiekvienąkart, susidūręs su lietuvišku įmonės pavadinimu, maloniai nudžiungu. Mat daug verslų, vaikydamiesi madų ar dėl kitų priežasčių, lietuviškų pavadinimų išsižadėjo. LRT.lt portalo skaitytojams suteikiame galimybę išrinkti gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų dešimtuką ir taip pagerbti tas įmones už drąsą bei kūrybiškumą“, – sako LRT.lt vyriausiasis redaktorius Mindaugas Jackevičius.

Valstybinės kalbos inspekcijos sumanyto įmonių pavadinimų konkurso tikslas – kelti lietuvių kalbos prestižą, viešai pasidžiaugti ir pagirti įmonių vadovus, kurie per visus Nepriklausomybės metus išlaikė lietuviškus pavadinimus ir parodė, kad mūsų kalbos žodžiai nebuvo ir nėra kliūtis verslui.

„Idėją surengti tokį konkursą brandinau kelerius metus, nes labai norėjosi viešai pasidžiaugti ir pagirti vadovus, kurie įkūrė įmones ir per visą Nepriklausomybės laikotarpį plėtojo verslą, išsaugojo lietuviškus pavadinimus ir parodė, kad mūsų kalbos žodžiai nebuvo ir nėra kliūtis veiklai. Šis konkursas yra savotiškas atsakymas tiems, kurie tvirtina, kad įmonėms tenka susidurti su problemomis dėl sunkiai ištariamų ir nesuprantamų lietuviškų pavadinimų“, – pasakoja šio konkurso idėjos sumanytojas, Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pavaduotojas Donatas Smalinskas.

Iš Registrų centro pateikto sąrašo atrinkta penkiasdešimt 1990 ir 1991 metais registruotų lietuviškai pavadintų įmonių, kurios sėkmingai veikia iki šių dienų. Sąrašas sudarytas pagal registracijos datą, atsižvelgiant į atrankos kriterijus. Renkant buvo svarbu, kad juridinio asmens simbolinis pavadinimas atitiktų bendrinės lietuvių kalbos normas, nebūtų dirbtinis žodis, jo nesudarytų skaitmenys, raidinės santrumpos, nebūtų valstybės, savivaldybės įmonės, klubo, asociacijos, viešosios įstaigos, draugijos, sodininkų bendrijos, individualios įmonės ir pan. pavadinimas. Vertintas ir įmonės veiklos žinomumas: prekės ir paslaugos reklamuojamos interneto žiniasklaidoje, svetainėse, socialiniuose tinkluose.

LRT portalas kviečia dalyvauti „Įmonių pavadinimų rinkimuose“. 10 pavadinimų, kurie sulauks didžiausio portalo lankytojų dėmesio bus sumuojami su Lietuvos pramonininkų konfederacijos pateiktu išreitinguotų įmonių sąrašu.

Balsavimas vyksta nuo lapkričio 26 d. iki gruodžio 6 d. Kviečiame balsuoti.

Konkursą organizuoja Valstybinė kalbos inspekcija, bendradarbiaudama su Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija ir LRT.