Tavo LRT

2020.10.16 12:01

„Zachor. Atsimink“ Molėtuose: rabiną nuo Holokausto išgelbėjusių vedybų istorija

LRT.lt2020.10.16 12:01

Molėtuose buvusioje Turgaus aikštėje esantys Raudonieji mūrai – puikus žydų paveldo pavyzdys, vienintelis Lietuvoje esantis tokio tipo pastatas. Nusikelti į Raudonuosius mūrus, pasivaikščioti po Molėtų apylinkes ir išgirsti apie rabiną nuo Holokausto išgelbėjusias vedybas pirmadienį žiūrovus kvies laidos „Zachor. Atsimink“ vedėjai Dovilė ir Elijas.

Minėtą pastatą aštuntajame dešimtmetyje buvo norėta nugriauti: sakyta, kad Raudonieji mūrai darko miestelio vaizdą. Kaip ir kam pavyko išgelbėti šį unikalų statinį, laidoje papasakos Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė. Įdomu tai, kad Raudonieji mūrai vis dar neprarado savo esminės paskirties: čia prekiaujama ir šiandien. O kokiomis prekėmis vietovė garsėjo tarpukariu, laidos kūrėjams pristatys iš Molėtų apylinkių kilęs advokatas Kazys Rakauskas.

Kūrybinė laidos „Zachor. Atsimink“ komanda aplankė ir Molėtų žydų kapines, kuriose yra išlikę nemažai unikalių antkapinių užrašų, net 54 iš jų – išversti į anglų kalbą. M. Mažvydo bibliotekos Judaikos centro vadovė Larisa Lempertienė aiškins apie jų kilmę bei atkleis, kodėl žydų kapinėse negalima garsiai kalbėti, valgyti, gerti, vedžioti gyvūnų ar net eiti per kapines, norint sutrumpinti kelią.

Laidoje nuskambės ir garsaus, iš Molėtų kilusio rabino Leibo Gurvičiaus istorija: aiškinama, kad jį nuo Holokausto išgelbėjo vedybos. Smalsumą sužadinantys pasakojimai, šmaikštūs žydiški anekdotai ir spalvinga kelionė po tarpukario Molėtus LRT TELEVIZIJOS žiūrovų laukia laidoje „Zachor. Atsimink“ jau artėjantį pirmadienį, 19.30 val.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt