Tavo LRT

2020.09.03 18:05

Dokumentinėje apybraižoje „Zachor. Atsimink“ – žydiškieji Telšiai

LRT.lt2020.09.03 18:05

Rugsėjo 7 d. LRT TELEVIZIJA kviečia žiūrėti dokumentinę apybraižą „Zachor. Atsimink“ apie Telšius. Žemaitijos sostinėje „Zachor. Atsimink“ keliautojai Dovilė Kundrotaitė ir Elijas Martynenko ieškos tarpukario litvakų pėdsakų.

Buvęs ilgametis Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorius Miša Jakobas apie gimtuosius Telšius sako: „Ten, kur yra ruošiami mokytojai – jau yra šviesu“. Telšiai tarpukariu buvo didžiausias Toros mokymo centras Lietuvoje, o Telšių Ješiva buvo vadinama Toros tvirtove. Čia tobulintis rabinai atvykdavo net iš Anglijos, Urugvajaus, JAV, Pietų Afrikos ir kitų šalių.

Jeigu šiandieną „sukirsti“ mokytoją yra nemandagu ir įžūlu, tai tarpukario Ješivoje toks mokinys buvo laikomas ypatingai gabiu. Paradoksalu, bet mokslas ir žinios buvo tarsi priešprieša konservatyviam Telšių litvakų gyvenimo būdui. Ortodoksų tikėjimas buvo toks stiprus, kad 1938-ųjų rudenį Telšiuose du gerbiami rabinai sumušė žydų kirpėją, dirbusį šabo metu. Suprantama, tai neliko nepastebėta – rabinams teismas skyrė keturias dienas arešto.

Sovietams okupavus Lietuvą, Telšių lietuviškose mokyklose buvo nukabinti kryžiai, o vaikams buvo liepta rodyti špygas ir sakyti, kad Dievo nėra. Tačiau lietuvių mokyklas lankę žydų vaikai špygų nerodė argumentuodami, kad jei Dievo nėra – tai kam jas rodyti, o jei yra – kam jį pykdyti.

Keliaukite kartu su Dovile Kundrotaite ir Elijumi Martynenko Telšių litvakų keliais ir sužinokite, kaip studentai patekdavo į Telšių Ješivą, kokius dalykus čia studijavo ir kodėl ji buvo perkelta į Klivlendą (JAV), kur iki šiol taikoma Telšiuose sukurta mokymo sistema. O jei teks patiems TV žiūrovams užsukti į Telšius, būtinai susiraskite dailininko Romualdo Inčirausko inkrustacijas – „Žydukų“ medalius ir patrinkite nosį. Atsakymą, kam to reikia, sužinosite žiūrėdami dokumentinę apybraižą „Zachor. Atsimink“ rugsėjo 7 d. 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt