Tavo LRT

2020.08.25 11:32

LRT TELEVIZIJOS eteryje – kelionė litvakų keliais „Zachor. Atsimink“

„Labai svarbu, kad pasaulis žinotų ne tik, kaip mes žuvome, bet ir kaip mes gyvenome“
LRT.lt2020.08.25 11:32

Nuo rugpjūčio 31 d. LRT TELEVIZIJA pradeda rodyti dokumentinių apybraižų ciklą „Zachor. Atsimink“, skirtą tarpukariu Lietuvoje gyvenusiems litvakams atminti. Laidos vedėjai aktoriai Dovilė Kundrotaitė ir Marius Povilas Elijas Martynenko keliaus po Lietuvos miestus ir miestelius, štetlus, kuriuose tarpukariu gyveno gausios Lietuvos žydų bendruomenės ir ieškos istorijų apie dingusį žydų pasaulį. 

Su tarpukario litvakų gyvenimu ir unikalia, turtinga jų kultūra laidos kūrėjai žiūrovus sieks supažindinti per išlikusius žmonių atsiminimus ir jų išsaugotas istorijas, per žydų humorą, muziką, tradicijas ir gyvenimo filosofiją.

Pirmoji stotelė – Kaunas, laikinoji Lietuvos sostinė. Pasak žydų kultūros tyrinėtojos, gidės Asios Gutermanaitės, vienos šeimos biografija atspindi visos tautos biografiją „kaip vandens lašeliai atspindi saulę“. Pasakodama savo pačios šeimos istoriją, A. Gutermanaitė dalysis įdomiais pastebėjimais apie litvakų kultūrą ir buitį, vaikų auginimo ir auklėjimo ypatumus. „Tais laikais taip buvo priimta, tai buvo pareiga – apipjaustyti sūnų, išmokyti melstis, išmokyti plaukti, išmokyti amato ir apvesdinti“, – pasakos žydų kultūros tyrinėtoja.

Dovilė ir Elijas taip pat aplankys ypatingo likimo moterį Bellą Shirin – ji gimė ir augo tarpukario Kaune, į kurį, išgyvenę koncentracijos stovyklą, sugrįžo gyventi josios tėvai. Vėliau šeima emigravo į Izraelį, čia moteris baigė mokslus. Tačiau meilė Kaunui Bellą parvedė atgal į Lietuvą – prieš keletą metų ji atsikraustė į Kauną ir apsigyveno buvusiame Judos Zupavičiaus žmonos Ditos bute. Juda buvo Kauno geto pogrindžio vadovas, o Dita – jo kovų bendražygė.

„Zachor. Atsimink“ kūrėjai aplankys ir daug kitų įdomių vietų, papasakos įdomių istorijų apie garsius Kauno žydus, jų gyvenimą, darbus ir pasiekimus. Vienas jų – Anatolijus Rozenbliumas, vienas geriausių projektuotojų tarpukario Lietuvoje. Šiandien mažai kas žino, kad Kauno sporto halės projekto atsisakė visi architektai, išskyrus A. Rozenbliumą. Mat statinį reikėjo suprojektuoti ir pastatyti per rekordiškai trumpą laiką – viso labo pusmetį.

Kaunas, Šiauliai, Panevėžys, Telšiai, Plungė, Jurbarkas, Jonava, Ukmergė, Rokiškis, Kupiškis, Pakruojis, Molėtai, Kėdainiai, Žagarė, Joniškis, Širvintos, Želva – dokumentinių apybraižų „Zachor. Atsimink“ kūrėjų kelionės litvakų takais prasideda.

Dokumentinės apybraižos „Zachor. Atsimink“ per LRT TELEVIZIJĄ bus transliuojamos kiekvieną pirmadienį 19.30 valandą. Pirmąją laidą žiūrėkite rugpjūčio 31 dieną.

2020-ieji Lietuvoje yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.

„Zahor“ – hebrajiškas žodis, reiškiantis atsimink.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt