Sveikata

2021.10.15 11:42

Santaros įspėja: kai kur užimtos visos lovos COVID-19 pacientams, „iš kažkur personalas atsirasti negali“

atnaujinta 11.55
Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.10.15 11:42

Vilniuje belikę po kelias lovas COVID-19 pacientams, o regione užimta virš 90 proc. skirtų lovų., tad ligoninėse stabdomos planinės paslaugos, atidarinėjami nauji skyriai COVID-19 pacientams, penktadienį Santaros klinikų spaudos konferencijoje sakė Santaros klinikų direktorė valdymui Jolita Jakutienė. Vis dėlto, anot jos, „iš kažkur lovos ir personalas atsirasti negali“.

„Šiandien Vilniaus regione – Vilniaus ir Alytaus apskrityse – gydoma 540 pacientų, iš jų 52 pacientai – reanimacijos skyriuose. Daugiausiai gydoma ir lovų užimtumas didžiausias Vilniaus mieste. Bendras užimtumas regione yra 92 proc. aktyvaus gydymo lovų.

Santaros įspėja: Vilniuje belikę po kelias lovas COVID-19 pacientams, o regione užimta virš 90 proc.

Vilniaus mieste likę po kelias lovas COVID-19 pacientams. Šiuo metu atidarinėjami nauji skyriai, rengiamos lovos COVID-19 pacientams – spaudos konferencijos metu kalbėjo J. Jakutienė.

Jos teigimu, „iš kažkur lovos ir personalas atsirasti negali“, tad Santaros klinikose sustabdyta planinė hospitalizacija terapinio profilio pacientams, gydomi ir priimami tik skubūs pacientai. Lygiai tokia pati situacija yra Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, kur teikiama tik skubi pagalba.

Pasak J. Jakutienės, Elektrėnų ir Molėtų ligoninėse COVID-19 pacientams skirtų lovų užimtumas yra šimtaprocentinis, kitą savaitę bus atidarytas kovidinis skyrius ir Trakų ligoninėje.

„Atvejų skaičius auga, mūsų visuomenė tikriausiai to nenori įsisąmoninti – jei auga atvejų skaičius, didėja hospitalizuojamų pacientų skaičius, taigi mažėja galimybės gauti medicinines paslaugas ne COVID-19 pacientams“, – tvirtino Santaros klinikų direktorė valdymui.

„Norėtume atkreipti dėmesį ir imtis visų priemonių dėl skiepijimosi, dėl kaukių dėvėjimo, dėl nesibūriavimo, kad kuo labiau galėtume teikti ir kitas paslaugas, o netapti vien kovidinėmis ligoninėmis“, – kalbėjo J. Jakutienė.

Reikalinga skubi pagalba nekovidiniams pacientams

Pasak jos, šiuo metu reanimacijos skyriuose guli tik labai sunkūs pacientai, kuriems reikalinga dirbtinė ventiliacija.

„Tie, kuriems galima pritaikyti didelės tėkmės deguonies terapiją, jau guli tarpiniuose skyriuose, kur teikiama intensyvi terapija. (...) Iš Santaros klinikose gulinčių 33 tokių pacientų 5 prijungtas (...) vadinamasis dirbtinis plautis“, – sakė J. Jakutienė.

Ji informavo, kad dauguma pacientų yra neskiepyti, ligoninėse guli ir jauni žmonės.

Anot J. Jakutienės, šiuo metu yra labai didelis kiekis pacientų, kurie neserga COVID-19 liga, tačiau jiems pagalbą reikia teikti neatidėliojant.

„Praeitos bangos metu ši pagalba buvo sustabdyta, daugelis pacientų patys nesikreipė, dabar yra to proceso išdavos. (...) Mes esame toliau priversti didinti kovidines lovas, tos pagalbos teikimas yra iš tiesų apsunkintas. Tai yra papildomas krūvis personalui, didelė personalo dalis, dirbanti poliklinikose, skiepija, dirba mobiliuosiuose punktuose, važiuoja pas pacientus į namus.

Personalo daugiau neatsirado. Skirtumas, kad turime didelį kiekį pacientų, kuriems negalima atidėlioti nekovidinės pagalbos, sukuria tam tikrą įtampą“, – apgailestavo Santaros klinikų direktorė valdymui.

Jos teigimu, šios koronaviruso bangos metu padaugėjo vaikų, sergančių COVID-19. Šiuo metu Santarose užpildytas visas kovidinis vaikų skyrius – jame gydoma 10 vaikų pacientų.

„Jau atidarėme papildomas lovas, skirtas vaikams. Reanimacijoje išlieka tas pats – vienas vaikas, sergantis COVID-19 liga, tęsiamas jo gydymas“, – sakė J. Jakutienė.

Pirmi ES pagal atvejų rodiklį

LRT.lt primena, kad Lietuva ir toliau išlieka pirma Europos Sąjungoje pagal naujų COVID-19 atvejų rodiklį ir trečia pagal mirtis.

Penktadienį pranešta apie 2 tūkst. 736 naujų koronaviruso atvejų, per parą nuo COVID-19 mirė 15 žmonių, iš jų 9 buvo nepasiskiepiję.

Naujai per parą į stacionarą dėl COVID-19 ligos paguldyti 169 pacientai, 10 žmonių naujai pradėti gydyti taikant dirbtinę plaučių ventiliaciją.

Ligoninės įspėja, kad COVID-19 sergantiems pacientams skirtų lovų skaičius sparčiai mažėja, o kai kurios gydymo įstaigos jau turi pasitelkti kitų skyrių išteklius.

Nuo ketvirtadienio dėl prastėjančios koronaviruso situacijos Santaros klinikose draudžiamas pacientų lankymas. Pasak klinikų atstovų, bus leidžiama lankyti tik terminalinės sveikatos būklės pacientus. Siuntų perdavimo tvarka pacientams nesikeičia.

Ligoninių užimtumas

Trečiadienio duomenimis, Vilniaus regione yra gydomi 507 pacientai, iš jų 48 reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose bei 10 vaikų. Regione užimta 86 proc. aktyviam gydymui ir 76 proc. reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugoms teikti skirtų vietų COVID-19 liga sergantiems pacientams.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, kur gydomi tik sunkūs ir labai sunkūs pacientai, iš 91 aktyviam gydymui skirtų vietų užimtos 89, iš 33 reanimacijos ir intensyviosios terapijos – 30. Taip pat Santaros klinikose gydomi 10 COVID-19 liga sergantys vaikai, iš jų 2 – reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose.

Pagrindinėje atraminėje Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje šiandien yra užpildyta 93 proc. aktyvaus gydymo lovų. Todėl papildomai atidaromas dar vienas 30 lovų aktyvaus COVID-19 gydymo skyrius. Dėl to šioje ligoninėje teko uždaryti dar vieną terapinio profilio skyrių. Iš viso ligoninėje bus skirta 150 aktyviam gydymui skirtų vietų bei 6 reanimacijos ir intensyviosios terapijos, iš kurių jau dabar užimtos 4.

Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje iš 30 aktyvaus gydymo vietų užpildyta 21, iš 12 reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugoms teikti skirtų vietų – 4, Alytaus S. Kudirkos ligoninėje iš 70 aktyvaus gydymo vietų užpildytos 58, iš 7 reanimacijos ir intensyviosios terapijos vietų – 6, Ukmergės ligoninėje iš 50 aktyvaus gydymo vietų užimtos 47.

Druskininkų ligoninėje iš 30 aktyvaus gydymo vietų užimtos 27. Elektrėnų ir Molėtų ligoninėse yra užimtos visos COVID-19 pacientų gydymui skirtos lovos, atitinkamai 40 ir 20. Be to, M. Marcinkevičiaus ligoninėje gydomi 26 sergantys pacientai bei 10 pacientų Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje, iš jų vienas – reanimacijoje ir intensyviosios terapijos skyriuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt