Sveikata

2021.07.29 22:14

Džiugios naujienos daliai ligonių – trečiąja vakcinos nuo COVID-19 doze žadama skiepyti kitą savaitę

Goda Malinauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.29 22:14

Nors ir pasiskiepijus dviem vakcinos dozėmis, ne visiems sergantiems inkstų, kraujo ligomis ar po organų transplantacijos žmonėms susidaro pakankamas imunitetas. Medikai sako, kad tokių ligonių imunitetą galėtų sustiprinti trečiu skiepu. Sveikatos apsaugos ministerija žada, kad tokie žmonės trečia vakcinos doze bus pradėti skiepyti kitą savaitę.

Vilnietis Tomas Čepelevskis dviem skiepais nuo koronaviruso paskiepytas dar žiemą. Vyras gyvena su persodintu inkstu, taip pat serga lėtine inkstų liga, todėl patenka į didesnės rizikos grupę. Sako, dėl ligos ir gaunamos imunosupresijos, kai imunitetas slopinamas, užsikrėsti koronavirusu būtų itin pavojinga.

„Informacija apie skiepus, vos mes ją gavome, tai buvo kažkoks lyg išganymas. Ypač žmonių grupei, kurie priklauso imunosupresuotiems, kadangi, kaip žinia, ši grupė yra padidintos rizikos faktoriuje ir žmonėms pasigavusiems COVID-19 gresia tiesiog mirtis“, – prisimena T. Čepelevskis.

Geros žinios daliai ligonių, kuriems reikalinga trečioji vakcinos nuo COVID-19 dozė: galės pasiskiepyti jau kitą savaitę

Tačiau po dviejų vakcinos dozių pasitikrinus antikūnų kiekį kraujyje, kad susidarytų imunitetas, jų rasta per mažai.

„Po antros vakcinos paaiškėjo, kad maždaug 60–70proc. pacientų, kurie vartoja imunosupresinius vaistus, tiesiog nesusidarė imunitetas, reikiamas antikūnų kiekis arba susidarė labai mažas kiekis“, – aiškina asociacijos „Gyvastis“ vadovė Aušra Degutytė.

Antikūnų nesusidaro arba susidaro per mažai ir aktyvų gydymą gaunantiems onkologiniams ligoniams. Santaros klinikų tyrimas parodė, kad abiem dozėmis paskiepijus kraujo vėžiu sergančius pacientus, pakankamas imunitetas susidarė tik ketvirtadaliui. Medikų teigimu, imunitetą sustiprinti padėtų trečia vakcinos dozė.

„Tyrimai – kol kas nedideli – pasaulyje rodo, kad trečioji dozė gali sustiprinti imunitetą, taip pat ir silpno imuniteto pacientams. Todėl mes manome, kad papildomai paskyrus trečią vakcinos dozę bent trečdaliui pacientų imuninį atsaką galima pagerinti“, – teigia Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas Laimonas Griškevičius.

„Juo labiau, kaip mes žinome, kad būna išpilama labai daug dozių, kurios nepanaudotos. Žmonėms, kurių tikrai nėra daug Lietuvoje, ta trečia dozė galėtų išgelbėt gyvybę“, – sako T. Čepelevskis.

Skiepijimui trečia doze pritaria ir kraujo vėžiu sergančių ligonių asociacija „Kraujas“.

„Šitie žmonės juk vis tiek eina į darbus, gyvena šeimose, socialinį gyvenimą jie turi. Tai šiuos žmonės yra tikrai būtina apsaugoti ir sudaryti galimybę dar kartą skiepytis“, – tvirtina asociacijos „Kraujas“ vadovė Ieva Drėgvienė.

Sveikatos apsaugos ministerija sako, jog sergantys inkstų, kraujo ligomis, taip pat kam persodintos organų arba kraujodaros kamieninės ląstelės, netrukus galės pasiskiepyti trečia vakcinos doze.

„Tikimės, kad jau kitą savaitę bus patvirtinti visi reikalingai teisės aktų pakeitimai ir kitą savaitę bus galima būtent šiuos pacientus skiepyti“, – nurodo Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė.

Taip pat ketinama aptarti rekomendaciją pacientus trečia doze skiepyti praėjus 6 mėnesiams po pirmųjų dviejų. Pasak ministerijos, tokių ligonių šalyje yra iki 3 tūkstančių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.