Naujienų srautas

Sportas2018.11.14 13:45

Salės futbolo stebuklą savo akimis stebėjęs P. Jakelis: sunku suvokti, ką „Vytis“ yra pasiekęs

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.11.14 13:45

Kova dėl utopijos – taip galima pavadinti didžiulio ažiotažo Lietuvoje sulaukusį UEFA Futsalo Čempionų lygos Elitinį etapą. Ne tik dėl to, kad jis lapkričio 14–17 dienomis vyks Alytuje ir jame susirungs vienos ryškiausių salės futbolo žvaigždžių, bet ir dėl to, kad dėl vietos finalo ketverte su itin pajėgiais kovos ir mūsiškiai – Kauno „Vytis“. Šio klubo atstovas spaudai Paulius Jakelis mano, kad šis turnyras bus savotiškas postūmis šiai sporto šakai prieš 2020 metais Lietuvoje rengiamą pasaulio futsalo čempionatą, tačiau reikia veikti.

„Smagu prisidėti prie istorijos“, – pokalbį pradeda savanoriškais pagrindais prie 2013 metais įkurto „Vyčio“ prieš trejus metus prisijungęs P. Jakelis.

Ir iš tiesų, kad ir kaip bepasibaigtų Alytuje organizuojamas turnyras, pašnekovas jau tapo itin svaraus Lietuvos salės futbolo istorijos liudininku. Lyg ant sparnų žaidusi komanda visų pirma Jonavoje vykusiame preliminariame etape 12:0 sumindė Anglijos čempioną „Reading“, 4:1 nepasigailėjo „Murata“ ekipos iš San Marino ir 4:3 įveikė Nyderlandų atstovus „Hovocubo“.

Apsukų Lietuvos ekipa nemažino ir pagrindinio etapo metu Slovakijoje, kai 1:0 nugalėtas Azerbaidžano atstovas Nahčivano „Araz“, kuris Čempionų lygoje 2010 ir 2014 metais džiaugėsi iškovota trečiąja vieta. Galiausiai kauniečiai 3:2 įveikė šeimininkę MIMEL ir 5:0 Maltos atstovus „Valetta“ bei žengė į Elitinį etapą, t.y. atsidūrė tarp 16-os stipriausių Europos ekipų. Šalies, kurioje praktiškai nėra salės futbolo, atstovai.

„Vyčio“, facebook.com/FKVYTIS nuotr.

Lietuviu domisi ir Brazilijos klubai

Prie šio pasiekimo svariai prisidėjo ir 8 „Vyčio“ legionieriai, kurie kiekybe nusveria ir vietinius – 6 komandos lietuvius. Tiesa, pastariems šiame pasirodyme toli gražu neatiteko antraeiliai vaidmenys.

„Lyderiai yra legionieriai, tačiau lietuviai sparčiai tobulėja, o vienas iš komandos lyderių Justinas Zagurskas tikrai ne prastesnis nei brazilai. Šiuo žaidėju, kuris vasarą tapo ir Gruzijos čempionu, domisi ir keli Brazilijos aukščiausios lygos klubai. Pagrindiniame etape Slovakijoje svarbiose rungtynėse progą gavo ir lietuvis vartininkas. Taip pat pasirodo Lukas Sendžikas, Jurijus Jeremejevas ir kiti. Rungtynėse su „Valetta“ tris įvarčius iš penkių įmušė lietuviai“, – vietinių svarbą komandoje išskiria pašnekovas.

J. Zagurskas/ LFF nuotr.

Tačiau būtent darbas su iš Brazilijos atvykusiais futsalo profesionalais ir lėmė tai, kad „Vytis“ atsidūrė ten, kur yra. O darbas su legionieriais, panašu, kainavo trenerio postą į Čempionų lygos pagrindinį etapą jį atvedusiam Pavelui Pikolovui. Jis vietą šalia aikštelės užleido Brazilijos studentų rinktinę ir aukščiausio lygio klubus treniravusiam Luciano Misturai. Prie komandos vairo stojęs brazilas pagerino komunikaciją su tautiečiais bei taip patobulino komandos žaidimo detales.

„Natūralu, kad kviečiantis legionierius jie turi būti stipresni už vietinius, nes kitaip nebūtų jokios logikos juos pasikviesti. Labai svarbu, kad su tais lyderiais treneris rastų bendrą kalbą. (...) Prie L. Misturos atvykimo į Lietuvą labiausiai prisidėjo klubo sporto direktorius Guilherme Ferreira, kuris būna visose treniruotėse ir rungtynėse, padeda su vertimu iš portugalų į anglų kalbą – jo pažintys padėjo užmegzti ryšį su šiuo specialistu. Jį labiausiai ir suviliojo galimybė dirbti Europoje, jis žinojo, kad čia yra nemažai brazilų, su kuriais galės rasti bendrą kalbą. Viskas tapo kur kas paprasčiau – P. Pikolovas sunkiai kalbėdavo angliškai, portugališkai išvis nekalbėdavo. Futsalas yra labai greitas, dinamiškas sportas, tad tie vertimai apsunkindavo darbą“, – apie komandos komplektavimo užkulisius pasakoja pašnekovas.

Naujo trenerio prireikė ir dėl to, kad lyginant su praėjusiu sezonu, „Vyčio“ užsieniečių legionas itin pasikeitė – liko vos du šalies čempionų titulą padėję iškovoti legionieriai. Nors naujasis kauniečių vairininkas, kaip ir komandai vadovavęs ukrainietis, angliškai nebendrauja sklandžiai, tačiau geriau perteikia žaidimo subtilybes komandos lyderiams, o lietuviai jau spėjo perprasti brazilo vadovavimo metodikas.

„Kad ir kaip banaliai skambėtų, futbolo kalba yra vienoda. Žaidėjai tam tikras detales išmoko ir kai kuriuos trenerio nurodymus supranta portugališkai“, – LRT.lt pasakoja P. Jakelis.

Valdas Dambrauskas (kairėje) ir P. Jakelis (dešinėje) 2018 metų pasaulio futbolo čempionatui skirtos LRT laidos metu, facebook.com/FKVYTIS nuotr.

Alytus – kone vienintelė vieta surengti turnyrą

Savo tvarką komandoje įvedusio L. Misturos šią savaitę laukia vienas svarbiausių karjeros iššūkių – bandymas patekti tarp keturių stipriausių Europos komandų. Šį bilietą gaus pirmą vietą po trijų rungtynių užėmusi ekipa. Pažvelgus į priešininkus, tai atrodo lyg misija neįmanoma, tačiau daug kas taip kalbėjo ir prieš „Vyčiui“ prasibraunant Elitinį etapą, t.y. patenkant tarp 16-os stipriausių Čempionų lygos ekipų – ten, kur dar niekada nebuvo jokia Lietuvos komanda.

Pirmiausia Lietuvos atstovų šio turnyro A grupės varžybose trečiadienį laukia Belgijos „Halle Gooik“ barjeras, ketvirtadienį, lapkričio 15 dieną – Slovėnijos čempionė „Dobovec“. Kauniečių dvikovos šiame Čempionų lygos etape baigsis dvikova su Europoje jau pora metų karaliaujančiu brazilų ir ispanų žvaigždėmis pripildytu „Inter“, kurios lyderis 33-ejų portugalas Ricardinho jau ketverius metus iš eilės tampa geriausiu pasaulio salės futbolo žaidėju – savotiškas futsalo Cristiano Ronaldo.

Ricardinho, AFP/Scanpix nuotr.

„Treneris kalbėjo, kad varžovai įspūdingi, tačiau „Vytis“ kelia vienintelį tikslą nugalėti kiekvienose rungtynėse ir pakovoti dėl tos utopijos, kuri atrodo neįgyvendinama. Žvelgiant į sudėtis, biudžetus, kitų sudėtis – visiškai topines komandas. Nei su viena komanda žaidžiant „Vytis“ „ant popieriaus“ nebus favoritas“, – apie realybę kalba P. Jakelis.

Nepadės ir tai, kad turnyro dienas „Vytis“ leis savotiškoje tremtyje – jį surengti Kaune nebuvo galimybių, mat vienintelė aukštus turnyrui keliamus reikalavimus atitinkanti „Žalgirio“ arena šiuo metu yra užimta.

„Yra labai aiškūs UEFA kriterijai, į kuriuos atsižvelgiant gali konkrečioje vietoje organizuoti turnyrą – arena turi talpinti ne mažiau 5 tūkst. žiūrovų, taip pat turi būti speciali futsalui skirta danga, kurios mes Lietuvoje neturime, arba parketas, koks jis yra Jonavoje ar Alytuje. Jonavos arena kiek mažesnė, o Alytuje viskas atitinka. Tai kone vienintelė arena, kurioje galėjo įvykti šis turnyras tomis datomis“, – turnyro organizavimo niuansus aiškina pašnekovas.

Nors ir negalintis sirgalių pakviesti į namus, „Vytis“, panašu, galės pasijusti kaip namie, mat susidomėjimas turnyru itin didelis. Svarbus faktorius kalbant apie į areną pritraukiamus žmones – pati turnyro organizavimo vieta. Alytuje žmonės mėgsta sportą ir noriai lankosi tiek šiemet Lietuvos futbolo I-oje lygoje sidabru besidžiaugusios „Dainavos“ rungtynėse, tiek Lietuvos krepšinio lygoje besivaržančios „Dzūkijos“ dvikovose. Arenoje taip pat reikėtų laukti ir nemažai futbolo treniruotes lankančio jaunimo, kuris pasinaudojo kvietimu nemokamai apsilankyti rungtynėse organizuotose grupėse.

„Norime suteikti galimybę visiems pamatyti šį išskirtinį renginį Lietuvoje. Svarbu, kad bilietas netaptų problema, dėl kurios negalima ateiti į areną. Vaikai nori ateiti, pamatyti futsalo žvaigždes. Preliminaraus etapo metu Jonavoje organizavome nemokamą įėjimą vaikams. Dabar susidomėjimas yra labai didelis ir žinau, kad iš Visagino, Ignalinos, Utenos, Vilniaus, Kauno yra ne viena užsiregistravusi grupė. Labai smagu, kad yra merginų komandos“, – didelės dalies šalies geografiją išvardino pašnekovas.

Ypatingas dėmesys jaunimui

Tai, kad kuo daugiau jaunimo pamatytų keturias Čempionų lygos dalyves – tikslas ne šiaip sau. Šiemet „Vytis“ atidarė ir pirmą šalyje salės futbolo akademiją, į kurią pakvietė gimusius 2010 metais.

„Vyčio“ projektą pradėti darbą su vaikais skatino ir LFF, nes tai yra pamatai. Pavyzdžiui, Lenkijos Bielsko-Bialos miesto klubas, kuris žaidžia Čempionų lygoje, pradėjo darbą su vaikais, kurie jau užaugo ir klubas turi pirmuosius vaisius, žaidėjus, kurie yra tik futsalo žaidėjai, sėkmingai gina ne tik klubo, bet ir rinktinės garbę. (...) Žvelgiant globaliai, Brazilijos futbolo rinktinė yra tokia sėkminga dėl to, kad ten labai daug žmonių pradeda žaisti salėje, kurioje tobulina techniką, išmoksta priimti sprendimus ir paskui vaikai pereina žaisti didyjį futbolą. Salės futbolas gali tapti labai sėkmingu atspirties tašku. Futsalas turi labai didelę įtaką – jei pažiūrėtume į futbolo žvaigždes, pavyzdžiui, Brazilijos, tai jie savo laiku žaidė salės futbolą. Lietuvoje tai yra terpė, kurioje iki šiol darbas visai nevyko, nebuvo nei vienos futsalo akademijos“, – LRT.lt teigia P. Jakelis.

Anot jo, būtent futsalo žvaigždžių pavyzdys, jų žaidimo stebėjimas gyvai yra pati puikiausia motyvacija jauniesiems. Taip pat padeda ne tik išaugęs žiniasklaidos dėmesys, kuo gali pasinaudoti ir kitos Lietuvos futsalo lygoje besivaržančios komandos.

„Padeda ir kitoms komandoms, nes jos yra itin motyvuotos žaidžiant su „Vyčiu“, pamato, kur reikia pasitempti. Iš rinkodaros pusės – kai daugiau kalbama, kai nušvietimas yra pozityvus, tai ir kitos komandos tampa įdomesnėmis. Natūralu, kad visas lygos svoris auga, lyga tampa svarbesne, išauga jos prestižas ir atsiranda daugiau galimybių kitiems klubams. Vėlgi, radikalių permainų nesitikiu, tačiau tai yra maži žingsniai, kurie padeda tobulėti kitoms komandoms. Man sunku suvokti, ką „Vytis“ yra pasiekęs. Tai atveria galimybes, kuriomis reikia pasinaudoti“, – pozityviai kalba pašnekovas.

Tiesa, yra ir ta niūrioji pusė, apie kurią kalbama jau ne taip džiugiai. Kai praėjusiame sezone „Vyčiui“ teko gerokai pasistengti kovoje dėl čempionų vardo, tai šiemet praraja tarp jo ir likusių ekipų tapo kur kas platesnė ir gilesnė – varžovus nacionaliniame fronte kauniečiai tiesiog traiško.

„Futsalo lygis Lietuvoje auga, bet profesionalumo pas mus nėra – vienintelis „Vytis“ yra profesionali komanda. Kaip po vienų rungtynių (šiemet „Vyčiui“ pralaimėjo 0:8 – LRT.lt) išsireiškė VDA treneris, tai „Vytis“ pastaruoju metu turėjo daugiau treniruočių nei visos kitos komandos kartu sudėjus. Jis reguliariai treniruojasi, gauna finansinį atlygį, kai kitose komandose pagrindas yra lauko futbolo žaidėjai, kurie salės futbolą žaidžia tarpsezoniu. Salės futbolui yra kur augti. Praėjusiame sezone „Vytis“ tik per plauką triumfavo, tad būčiau neteisus, jei sakyčiau, kad nėra konkurencijos. Tačiau žvelgiant į dabartinę sudėtį, nežinau, kas galėtų mesti iššūkį“, – padėtį apibendrina P. Jakelis.

Viena opiausių problemų – finansiniai komandų ištekliai, kurie kartais išvis baigiasi. Tačiau pašnekovas viliasi, kad kai apie salės futbolą yra kalbama daugiau, tai pritrauks ir rėmėjų dėmesį. O tam pasitarnauti gali ne tik Čempionų lyga, bet ir 2020 metais Lietuvoje rengiamas pasaulio salės futbolo čempionatas, kuris, nors ir atveria galimybes, gali ir nublokšti visą optimizmą, jei šiame FIFA turnyre pirmąkart dalyvausianti Lietuvos rinktinė nesugebės bent kiek rimčiau pasipriešinti varžovams. Tad rinktinei būtinas specialus planas, kad ji tinkamai pasiruoštų šiam turnyrui.

„Šiuo metu pasaulio čempionato kontekste Lietuvos rinktinė būtų visiškai nekonkurencinga, net pavadinčiau ją mėgėjiška rinktine, todėl manau, kad federacija turi nuspręsti, kaip rengti rinktinę pasaulio čempionatui, kaip išvengti gėdos, ką daryti, kad ji būtų konkurencinga. Per tą laiką neišauginsime naujų, bet labai svarbu sugalvoti, kaip dirbti su rinktine. Turėtų būti atrinktas tam tikras skaičius žaidėjų, į kuriuos būtų galima žvelgti kaip į rinktinės žaidėjus pasaulio čempionate, jiems turėtų būti pasiūlomos sutartys, jie turėtų žaisti tik futsalą. Federacija turėtų atrasti finansinių lėšų, kaip padėti rinktinei. Jei ji bus tokia, kokia dabar, nebus konkurencinga. Federacijai yra kur palaužyti galvas ir ji tuos sprendimus turi priimti kuo greičiau“, – mano pašnekovas.

Lietuvos futsalo rinktinė, LFF nuotr.

Tačiau Lietuvos futsalo lygio ir jos rinktinės bėdos bus tema kitiems pokalbiams, o dabar visų akys bus nukreiptos į Alytų, kur „Vytis“ leis bent trumpam pamiršti visas problemas ir bandys parodyti, kad viskas yra įmanoma.

Turnyro tvarkaraštis

Lapkričio 14 d.

17 val. „Inter“ (Ispanija) – „Dobovec“ (Slovėnija)

20 val. Kauno „Vytis“ – „Halle-Gooik“ (Belgija)

Lapkričio 15 d.

17 val. „Inter“ (Ispanija) – „Halle-Gooik“ (Belgija)

20 val. Kauno „Vytis“ – „Dobovec“ (Slovėnija)

Lapkričio 17 d.

17 val. „Dobovec“ (Slovėnija) – „Halle-Gooik“ (Belgija)

20 val. Kauno „Vytis“ – „Inter“ (Ispanija)

Šias rungtynes stebėkite tiesiogiai naujienų portale LRT.lt.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi